Volkswagen Golf R z pakietem Performance

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Volkswagen · Dodane: 2 sierpnia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Volkswagen Golf R Performance to nowa, udoskonalona wersja hot hatcha z Niemiec. Producent nareszcie zaoferował do tego auta opcje, które wydają się być obowiązkowe dla każdego kierowcy, lubiącego jazdę na torze i weekendowe imprezy typu track day. Co dokładnie wchodzi w skład pakietu Performance?

Volkswagen Golf R przeszedł niedawno facelifting, w ramach którego zmieniono nie tylko wygląd jego nadwozia i wnętrza, ale i podniesiono moc silnika do 310 KM oraz wprowadzono nową, dwusprzęgłową skrzynię biegów o siedmiu przełożeniach (zamiast sześciu). Poprawie uległy przez to osiągi auta (przyspieszenie 0-100 km/h zajmuje mu teraz 4,6 sekundy) oraz zużycie paliwa. Mimo to Volkswagen nie poprzestał na tych zmianach i przygotował dla Golfa R zestaw specjalnych części wzorowanych na rozwiązaniach z motosportu.

Volkswagen Golf R Performance Pack

W ramach tzw. pakietu Performance, klient może wyposażyć swojego Golfa R w dwa istotne elementy. Pierwszy z nich to tytanowy wydech przygotowany przez słoweńską firmę Akrapovic, który charakteryzuje się nie tylko rasowym, sportowym dźwięk, ale i masą obniżoną o 7 kg wobec standardowego układu.

Tytanowy wydech, lżejszy o 7 kg niż seryjny, przygotowała firma Akrapovic.

W zależności od wybranego trybu jazdy jego brzmienie jest inne. Z jednej strony może generować dźwięki zbliżone do tych, jakie spotkać można na torze wyścigowym, a z drugiej może być na tyle cichy, aby nie zakłócać rozmowy w kabinie podczas jazdy w trasie.

Pływające tarcze hamulcowe

Drugą nowością, dla mnie osobiście jeszcze ciekawszą, jest specjalny zestaw hamulcowy dedykowany do Golfa R. Z informacji do jakich dotarł mój informator wiem, że oprócz zmniejszonej wagi układu o 2 kg, będzie on znacznie efektywniejszy w trakcie wymagającej jazdy torowej. Rozmiar tarcz zarówno na przedniej, jak i na tylnej osi jest identyczny jak w przypadku standardowego układu hamulcowego Golfa R (340 mm/310mm). Jednak już pobieżny rzut oka na ich wygląd pozwala zauważyć, że to zupełnie inny produkt.

Volkswagen Golf R w ramach pakietu Performance może mieć na przedniej osi pływające tarcze hamulcowe!

Volkswagen Golf R VII otrzymał bowiem nic innego jak pływające tarcze hamulcowe, spotykane przede wszystkim w autach torowych. Tarcze przednich hamulców składają się z dwóch elementów. Centralną część tarczy wykonano z aluminium, natomiast pierścień cierny (czyli element po którym porusza się klocek) jako odlew, który z częścią centralną jest połączony za pomocą śrub. Co więcej tarcza jest nawiercana dla lepszego jej chłodzenia i pozbywania się z jej powierzchni zabrudzeń oraz gazów. Do tarcz zaadaptowano także specjalne klocki hamulcowe dopasowane do charakterystyki pracy tarcz. Dzięki temu mają sprostać nawet wymagającej jeździe torowej z częstymi dohamowywaniami z dużych prędkości.

Opony typu semi-slick i zestaw spoilerów

Jako uzupełnienie torowego pakietu Performance Pack niemiecki producent przewidział do Golfa R opony typu semi-slick oraz dodatkowe ospoilerowanie. W ramach tego ostatniego klient może nabyć np. tylną lotkę, zwiększającą docisk tylnej osi o 20 kg. Niestety, nie znamy jeszcze cen za poszczególne elementy pakietu Performance, ale lada chwila powinny one zostać przedstawione.

Zobacz: Volkswagen Golf R 2017 – większa moc i jeszcze lepsze przyspieszenie!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności