REKLAMA

Odszkodowanie za zalany samochód – powódź a odszkodowanie

Autor: LEXman · Zdjęcia: · Dodane: 5 sierpnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Odszkodowanie z OC lub AC za zalany samochód należy się właścicielowi w określonych sytuacjach. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za zalane przez powódź auto? Jaką polisę kupić, aby zabezpieczyć się na przyszłość przed podobną sytuacją?

Podczas powodzi lub intensywnych opadów deszczu może dojść do zalania samochodu. Obfite opady deszczu w ciągu kilkunastu minut potrafią zamienić asfaltowe drogi we rwące rzeki, a parkujące przy nich samochody w wodne amfibie. Często po takim zalania samochód nie nadaje się już do jazdy. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za zalany samochód?

Zalane auto a ubezpieczenie autocasco

Zalanie samochodu przez powódź uprawnia do otrzymania odszkodowania, jeżeli kierowca ubezpieczył swój pojazd również ubezpieczeniem autocasco. W takim przypadku, w zależności od stopnia zalania – a tym samy powstałej szkody – kierowca otrzyma odszkodowanie w wysokości kosztów naprawy lub nawet w wysokości dotyczącej szkody całkowitej. Szkoda całkowita podczas zalania dotyczy przede wszystkim nowych samochodów – naszpikowanych elektroniką.

Ubezpieczyciel wyceni szkodę i wypłaci nam odpowiednie ubezpieczenie. Jeżeli nie zgadzamy się z jego wysokością możemy dochodzić swoich praw poprzez odwołanie, a następnie na drodze sądowej.

Po więcej informacji kliknij tutaj:

Zobacz: Jakich szkód nie obejmuje ubezpieczenie AC

Zobacz: Jakie koszty można pokryć z autocasco?

Zobacz: Kradzież auta a autocasco – kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z AC?

Zalane auto a ubezpieczenie OC

W przypadku kierowców posiadających jedynie ubezpieczenie OC, wszelkie koszty naprawy związane z zalaniem samochodu muszą być pokryte z własnej kieszeni. Ubezpieczenie OC nie obejmuje bowiem tego typu szkód. Tylko w wyjątkowych przypadkach ubezpieczenie OC może okazać się wystarczające do uzyskania odszkodowania za zalany samochód. Ma to miejsce wtedy, jeżeli zalanie pojazdu wynika z ewidentnej winy osoby trzeciej.

Zobacz: Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Z sytuacją taką możemy mieć styczność w przypadku zalania samochodu z powodu niedrożnej lub nieprawidłowo skonstruowanej kanalizacji przeciwdeszczowej. Jednak udowodnienie tego faktu będzie ciążyło na barkach poszkodowanego kierowcy i może okazać się niewykonalne. Każda tego typu sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i nigdy nie można mieć pewności, że nasza argumentacja zostanie uznana.

Zawsze należy jednak pamiętać o zachowaniu terminu na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Nawet ewidentna wina osoby trzeciej nie będzie mogła stanowić podstawy odszkodowania, jeżeli nie zostaną zachowane podstawowe terminy na zgłoszenie szkody.

Po więcej informacji o OC kliknij tutaj:

Zobacz: Czy OC pokrywa szkody wyrządzone przez pasażera?

Zobacz: Czy odszkodowanie z OC lub AC trzeba wykazać w rozliczeniu PIT?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności