REKLAMA

Jak uzyskać zwrot składki z ubezpieczenia OC i AC?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 18 listopada 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak obliczyć zwrot składki z ubezpieczenia OC lub AC np. po sprzedaży auta? Czy można otrzymać zwrot składki z AC? Kiedy on przysługuje? Eksperci z firmy Ubea.pl przygotowali dla Nas materiał mający na celu znaleźć odpowiedzi na te pytania. Wyjaśniamy w nim, jak powinien być naliczany taki zwrot składki.

Niekiedy osoba, która wcześniej kupiła ubezpieczenie komunikacyjne, może liczyć na zwrot części zapłaconej składki OC lub AC. Taki zwrot jest naliczany na przykład wtedy, gdy nabywca ubezpieczenia komunikacyjnego kupionego przez Internet lub telefon przed upływem 30 dni skorzystał z ustawowego prawa do odstąpienia od umowy. Dzięki zwrotowi składki ubezpieczenia OC lub AC można na przykład pokryć koszty zakupu innej polisy. Właśnie dlatego bardzo ważne jest to, aby zwrot części kosztów ubezpieczenia (za niewykorzystany okres ochrony) został dobrze obliczony. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wyjaśnić, jak powinien być naliczany taki zwrot. Przy okazji warto przypomnieć, w jakich sytuacjach zakłady ubezpieczeniowe muszą zwracać klientom część składki za polisy komunikacyjne.

Ustawa reguluje podstawę zwrotu składek za OC

Zgodnie z ogólną zasadą określoną przez kodeks cywilny (KC) klient ubezpieczyciela może domagać się zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony. Taką regułę ustanawia artykuł 813 paragraf 1 kodeksu cywilnego. Warto jednak pamiętać, że zasady funkcjonowania obowiązkowych ubezpieczeń OC dla kierowców są regulowane nie tylko przez kodeks cywilny.

W kontekście tych polis duże znaczenie ma również ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152)

Ten akt prawny dokładnie wymienia wszystkie sytuacje, w których posiadacz samochodowego OC może liczyć na zwrot części zapłaconej składki

– mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Kiedy zwrot składki z ubezpieczenia OC jest możliwy?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych następujące sytuacje uprawniają kierowcę do otrzymania zwrotu części składki za OC komunikacyjne:

  1. skorzystanie z prawa do odstąpienia od umowy ubezpieczenia zawartej przez Internet lub telefon (ustawowy termin odstąpienia to 30 dni),
  2. zupełna i trwała utrata pojazdu nieskutkująca zmianą jego posiadacza (np. spłonięcie auta lub jego całkowite zniszczenie w wyniku kolizji),
  3. rejestracja pojazdu za granicą lub zbycie pojazdu za granicę,
  4. zniszczenie (kasacja) pojazdu za granicą,
  5. wyrejestrowanie pojazdu mechanicznego w wyniku kradzieży,
  6. przekazanie auta do stacji demontażu / punktu zbierania pojazdów,
  7. brak rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od zakupu ubezpieczenia OC,
  8. wypowiedzenie drugiego OC (tzn. automatycznie przedłużonej umowy w sytuacji, gdy klient zakupił już inną obowiązkową polisę),
  9. wypowiedzenie umowy ubezpieczenia nabytego razem z pojazdem (uwaga: w takiej sytuacji zwrot zapłaconej składki otrzymuje poprzedni właściciel pojazdu mechanicznego)

Ubezpieczyciele rzadziej oddają składki autocasco

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie autocasco, to katalog sytuacji uprawniających klienta do otrzymania zwrotu części składki jest znacznie węższy. Taki zwrot przysługuje, gdy klient zakładu ubezpieczeniowego (będący konsumentem) w ciągu 30 dni odstąpił od umowy AC kupionego przez Internet lub telefon.

Konsument może zrezygnować z autocasco w ciągu 30 dni również wtedy, gdy polisa została zakupiona stacjonarnie i okres jej ochrony przekracza 6 miesięcy (zobacz artykuł 812 paragraf 4 kodeksu cywilnego)

– informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zwrot składki ubezpieczenia OC korzystny dla kierowcy

Posiadacze OC dla kierowców powinni wiedzieć, że od 11 lutego 2012 r. obowiązują bardziej korzystne dla nich zasady częściowego zwrotu składki. Po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2012 roku zwrot składki OC powinien zostać rozliczony z uwzględnieniem każdego dnia niewykorzystanej ochrony.

Poprzedni stan prawny przewidywał rozliczenie dotyczące tylko pełnych miesięcy. Aby zobrazować różnicę wynikającą z tych przepisów, weźmy przykładową składkę OC wynoszącą 1200 zł. Właściciel samochodu nie wykorzystał 5 miesięcy oraz 25 dni ochrony. Przed 2012 r. zwrot w takim przypadku musiałby wynosić tylko 500 zł (500 zł = 5/12 x 1200 zł).

Wedle nowych zasad taki zwrot wyniesie 585,21 zł (585,21 zł = 178 dni/365 dni x 1200 zł).

Od lutego 2012 r. nie obowiązuje również przepis, który uniemożliwiał zwrot składki OC dla kierowcy powodującego wcześniej szkodę. „Nowelizacja ustawy z 2012 r. wprowadziła także czternastodniowy termin zwrotu składki OC, którego powinni przestrzegać ubezpieczyciele” – dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zwrot składki ubezpieczenia AC – jakie są zasady?

Trzeba nadmienić, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie dotyczy dobrowolnych polis autocasco. W ogólnych warunkach takich ubezpieczeń (OWU) powinny więc znajdować się klauzule regulujące zasady zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony.

Niestety ubezpieczyciele oferujący AC nie zawsze precyzują sposób rozliczania takiego zwrotu oraz termin wypłaty pieniędzy należnych kierowcy

– zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Zobacz: Czy chiptuning ma wpływ na ubezpieczenie OC i AC?

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
AndrzejfreeappleMacugregory-szn Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
free
Gość
free

A co jak sprzedam komuś auto z OC a potem wystąpie o zwrot składki. Ubezpieczenie będzie ważne u nowego właściciela?

Andrzej
Gość
Andrzej

Jeśli zwrócą Ci składkę to znaczy , że zakład ubezpieczeń zrobił błąd. Informujesz zakład o sprzedaży to jednoznacznie automatycznie zakład przenosi OC na nowego właściciela.

Arek
Gość
Arek

Ubezpieczyciele robią co mogą by kasy nie zwrócić. Mam polisę OC w LIoyd i nie moge z niej skorzystać tylko sprawę zasadzie ciagne z klientem. Ja przyznaję rację klientowi a LIoyd odmawia wypłaty mu odszkodowania…..

gregory-szn
Gość
gregory-szn

A dajcie spokój, też kiedyś dostałem odszkodowanie, zaniżone na maksa. Odwołanie nic nie pomogło, choć załączony był papierek od rzeczoznawcy, którego sam wynająłem i za niego zapłaciłem!! Zrezygnowany, postanowiłem po prostu odsprzedać szkodę… (*** reklama@dailydriver.pl) wypłacił mi pieniądze od ręki… Pewnie nie tak duże jak mógłbym wywalczyć w sądzie, ale na tamten moment to było dla mnie wystarczające rozwiązanie. Wtedy też nie było jeszcze takiej opcji, że płaci się kancelarii dopiero po wygranej sprawie, więc wolałem nie ryzykować.

Macu
Gość
Macu

Ten zwrot składki to prawie nierealny. Raz mi się udało w PZU.

apple
Gość
apple

LIOYD to cygany a nie firma ubezpieczeniowa

Aktualności