REKLAMA

Wykonali symulację 400 lat eksploatacji auta elektrycznego

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Rolls-Royce · Dodane: 19 czerwca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Rolls-Roys przeprowadził najbardziej wymagający i najdłuższy test samochodu elektrycznego, który miał sprawdzić, czy nadaje się do produkcji seryjnej. Oprócz kwestii technicznych, wiele pracy poświecono sprostaniu specyficznym wymaganiom klientów.

Rolls-Royce Spectre, to najnowsze, w pełni elektryczne coupe brytyjskiej marki. Ale nie tylko samo auto prezentuje się innowacyjnie pod kątem technicznym. Chyba jeszcze większe wrażenie robi niezwykły program testowy jakiemu poddano ten samochód. Czegoś takiego nie było dotąd nigdy wcześniej nie tylko w Rolls-Roycie, ale i w innym firmach motoryzacyjnych. I nie jest to przesada. Momentami trudno wręcz uwierzyć w drobiazgowość procesu testowego Spectre.

Najdłuższy test Rolls-Royce’a w historii

Spectre przeszedł łączny test na dystansie aż 2,5 miliona mil, który symulować miał ponad 400 lat użytkowania. W trakcie tego najbardziej wymagającego procesu w 120-letniej historii marki, Spectre był wystawiany na ekstremalne temperatury od -40°C do +50°C, włączając w to arktyczne warunki śniegu i lodu, pustynie, wysokie przełęcze górskie oraz zatłoczone megamiasta. Dla samochodu elektrycznego są to wyjątkowo ciężkie warunki, wpływające najczęściej na ograniczenie zasięgu lub przegrzewanie się baterii.

Zobacz: Najwyższe wyniki sprzedaży Bentleya w historii firmy!

Podczas całej trasy, każdy aspekt związany z osiągami Spectre był dokładnie obserwowany, analizowany i dostosowywany przez inżynierów z Rolls-Royce’a. Ten proces zajmował ponad 50 000 godzin wspólnej pracy wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Efektem tego było tysiące iteracyjnych udoskonaleń, które dotyczyły różnych obszarów, takich jak wydajność akustyczna Spectre, zachowanie na zakrętach, precyzja kierowania, czas ładowania, zasięg i dostarczanie momentu obrotowego. Każdy z tych drobnych elementów miał ogromny wpływ na ostateczne wrażenia klientów.

Analiza … stylu życia?

Analiza stylu życia była równie istotna. Jako Rolls-Royce, Spectre miał zapewnić autentyczne i luksusowe doznania klientom. Dlatego poddano go unikalnemu procesowi analizy „Lifestyle Analysis”, który miał wpływ na rozwój wszystkich nowych produktów z domu marki Rolls-Royce w fabryce w Goodwood. Ten dodatkowy program testowy wykraczał daleko poza standardowe oceny motoryzacyjne, badając, jak klienci będą korzystać z samochodu w codziennym życiu.

Zobacz: Lamborghini Revuelto czyli hybryda V12 typu plug-in HPEV

Analiza ta umożliwiła inżynierom przewidywanie bardzo szczególnych wymagań, które mogą zostać postawione przed nowym modelem Rolls-Royce’a. Dzięki temu ostateczne doświadczenie, które zostało zaprojektowane i ukształtowane, uwzględnia cechy i reakcje samochodu, aby spełnić oczekiwania klientów. Inżynierowie uwzględnili wiele istotnych zmiennych dla klientów Rolls-Royce’a. Na przykład sprawdzili, jak układ napędowy Spectre zachowuje się na drogach w najbardziej ekskluzywnych miejscach na świecie, takich jak wyspa Sanya w Chinach, Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Napa Valley w Kalifornii i Londyn na rodzimym rynku marki.

Testy obejmowały również określone lokalizacje w centrach miast, aby sprawdzić, czy funkcje takie jak skręt czterech kół spełniają wymagania dotyczące zwrotności i umożliwiają dostęp do obszarów o ograniczonej przestrzeni, takich jak wąskie uliczki i podjazdy do ekskluzywnych nieruchomości. Testy przeprowadzone w londyńskich dzielnicach Mayfair, Kensington i Chelsea zapewniły odpowiednią skrętność tylnej osi podczas manewrowania na kluczowych ulicach mieszkalnych i w pobliżu luksusowych sklepów.

Wyjątkowe wymagania klientów Rolls-Royce’a

Analizując różne lokalizacje na całym świecie, w których Spectre będzie obecny, przeprowadzono wiele testów statycznych, aby uwzględnić kluczowe obawy klientów. Dotyczyły one takich aspektów jak możliwość prowadzenia normalnej rozmowy telefonicznej wewnątrz pojazdu, gdy jest on zaparkowany obok lądującego helikoptera, jakość połączenia internetowego wewnątrz samochodu, gdy znajduje się on pomiędzy wysokimi wieżowcami, oraz łatwość dostępu do wnętrza samochodu podczas umieszczania określonych przedmiotów, takich jak długie torby na ubrania służące do ochrony formalnych wieczorowych garniturów i sukienek.

Podobnie jak w przypadku technicznych testów drogowych, faza testów stylu życia miała na celu wskazanie niezbędnych zmian w specyfikacji lub osiągach samochodu. Na przykład, po przetestowaniu elektrycznego systemu wspomagania otwierania drzwi na wyjątkowo stromym wzgórzu, symulującym strome podjazdy charakterystyczne dla wzgórz w Los Angeles, inżynierowie dodali czujniki żyroskopowe i pomiar sił G, aby zapewnić, że drzwi otwierają się i zamykają z tą samą prędkością i bez wysiłku, niezależnie od kąta parkowania.

Przywiązanie do szczegółów

Dodatkowo, jeden z zakrętów był tak często wykorzystywany do testowania precyzji kierowania Spectre, że inżynierowie marki Rolls-Royce nazwali go „Spectre Corner”. Było to świadectwo o tym, że według inżynierów jest to najdokładniejsze kierowanie w historii marki Rolls-Royce. Ostatecznie, podczas testów „Lifestyle Analysis” w Londynie, który jest głównym rynkiem Rolls-Royce’a, Spectre zakończył swoją 2,5-milionową podróż przygotowawczą przed rozpoczęciem dostaw dla klientów w czwartym kwartale tego roku.

Zobacz: Test Alfa Romeo Stelvio Veloce Q4

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności