REKLAMA

Toyota pokonuje GM i zostaje liderem sprzedaży aut w USA!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Koncerny · Dodane: 11 stycznia 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Toyota pokonuje General Motors pod względem wyników sprzedaży nowych samochodów w Stanach Zjednoczonych. Taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz od 90 lat! Powód jest jednak prozaiczny – brak półprzewodników potrzebnych do produkcji samochodów. Co ciekawe, mimo triumfu, sprzedaż Toyoty w 2021 roku była niższa niż oczekiwano.

Kryzys dotyczący półprzewodników, doprowadził do prawdziwej zapaści na rynku motoryzacyjnym. Brak chipów spowodował, że producenci nie są w stanie sprostać popytowi na nowe samochody. Wielu doszukuje się tutaj spisku, na którym zarabiają koncerny, bowiem mimo spadku sprzedaży aut, wyraźnie wzrosły ceny samochodów. Jakby nie było, sytuacja jest poważna, a traci na tym klient. Ale kryzy dotyczący półprzewodników sprawił, że w Stanach Zjednoczonych z fotela lidera rynku samochodowego spadł General Motors.

Toyota wygrywa w USA

Sytuacja jaka nastąpił w 2021 roku jest bezprecedensowa. General Motors przez 90 lat był na szczycie listy sprzedaży nowych samochodów w Stanach Zjednoczonych, co było czymś oczekiwanym, w końcu to stricte amerykański koncern. Jednak  w 2021 roku kryzys wywołany przez brak półprzewodników (pokłosie paniki COVID-19) sprawił, że GM po raz pierwszy od prawie 100 lat musiał oddać koronę imigrantom z Japonii. Toyota sprzedała w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych około 2,3 miliona samochodów, czyli o około 114 000 więcej niż GM.

Dokładnie we wtorek 4 stycznia 2022 roku obaj producenci samochodów opublikowali dane dotyczące sprzedaży za czwarty kwartał i cały 2021 rok. Ostatni kwartał okazał się decydujący w walce o prymat na rynku w USA. Sprzedaż GM w IV kwartale spadła aż o 43% do poziomu 440 745 egzemplarzy, a w całym 2021 roku aż o 13%.

Zobacz: Najlepiej sprzedające się auta klasy średniej na świecie – ranking

Toyota również dostała potężnej zadyszki w ostatnim kwartale roku. Tylko 474 378 sprzedanych samochodów oznaczało spadek sprzedaży o 28% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jednak cały 2021 rok Japończycy zakończyli ze wzrostem na poziomie 10,4%. Ostatecznie Japończycy sprzedali o ok. 114 tys. samochodów więcej, a Toyota pokazała, że lepiej radzi sobie z niedoborem półprzewodników.

Najczęściej kupowane auta Toyota i GM

Jakie auta był najchętniej kupowane w Stanach Zjednoczonych od obu producentów? W Toyocie świetnie sprzedawały się Camry, RAV4 i Highlander oraz pick-up Tacoma. Z kolei General Motor zyskał na sprzedaży GM Silverado i GMC Sierra (wyżej). Prezes GM na Amerykę Północną, Steve Carlisle, planuje jednak odzyskać utracony tytuł już w 2022 roku. Kluczem do zwycięstwa ma być poprawa dostępu do półprzewodników oraz umocnienie pozycji w zakresie sprzedaży samochodów ciężarowych oraz skupienie się na nowych autach elektrycznych takich jak GMC Hummer EV, Cadillac Lyriq oraz przede wszystkim Chevrolet Silverado EV i GMC Sierra EV

Zobacz: Ford notuje świetne wyniki sprzedaży aut w USA!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności