Odcinkowy pomiar prędkości – oto mapa wszystkich 30 miejsc w Polsce

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 23 grudnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Wszystkie miejsca w Polsce, w których umieszczono odcinkowy pomiar prędkości są już aktywne! Zanim wyruszycie w dłuższą podróż autem, zobaczcie na mapie, gdzie w Polsce natkniecie się na odcinkowe pomiary prędkości!

System odcinkowego pomiaru prędkości (w skrócie OPP) zbudowany jest w oparciu o zespół kamer zawieszonych na dwóch bramkach nad drogą, oddalonych od siebie na dystansie przynajmniej 1 kilometra. Na pierwszej, tzw. wjazdowej bramce kamery rejestrują cechy szczególne pojazdu oraz czas przejazdu przez  bramkę. Gdy pojazd dociera do drugiej bramki (tzw. wyjazdowej) odbywa się ponowny pomiar auta uwzględniający te same parametry. Dzięki tym danym system może z łatwością określić średnią prędkość pojazdu z jaką pokonał on dystans dzielący obie bramki.

Jeśli będzie ona wyższa niż dozwolona na tym odcinku drogi, to system prześle zdjęcie pojazdu wraz jego cechami szczególnymi (jak np. nr rejestracyjny) do bazy CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym). Na jego postawie Główny Inspektorat Transportu Drogowego przygotowuje wezwanie dla właściciela pojazdu dotyczące ukarania kierowcy prowadzącego pojazd w chwili zarejestrowania wykroczenia.

Nowe punkty pomiaru średniej prędkości

Do niedawna system odcinkowego pomiaru prędkości miał obejmować 29 miejsc w Polsce. W dniu 1 grudnia 2016 roku przekazano Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego do wyłącznego użytkowania urządzenie do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, będące własnością Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, które w dniu 2 grudnia 2016 roku włączono do systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. W ten sposób baza została rozszerzono o 30-sty punkt kontroli prędkości zlokalizowany na odcinku Rekowo Górne – Reda (województwo pomorskie).

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce (20 grudnia 2016 roku)
Nr
Miejscowość
1Babigoszcz – Gniazdowo
2Gietrzwałd – Naglady
3Gwiazdowo – Piecki
4Łęczna – Turowola
5Zwierki – Zabłudów
6Sulechów
7Szlichtyngowa – Górczyna
8Lubin
9Rybitwy – Polesie
10Pawłowo
11Szymaki
12Karniewo
13Strachówka – Warmiaki
14Sochaczew
15Zakręt
16Regut – Człekówka
17Złota
18Tomaszów Mazowiecki
19Kluki
20Łosiów
21Tarnowskie Góry
22Wilcza – Nieborowice
23Gorzyce
24Gorzyce
25Radlin
26Łuszczów Pierwszy
27Kolbuszowa
28Tarnów – Ładna
29Krościenko Wyżne – Iskrzynia
30Rekowo Górne – Reda

System odcinkowego pomiaru prędkości nie powinien być jednak mylony z systemem rejestrującym przejazd pojazdu na czerwonym świetle. Ten drugi nie dość bowiem, że skupia się na zupełnie innym wykroczeniu kierowcy, to na dodatek nie jest w żaden sposób oznaczony.

System odcinkowego pomiaru prędkości jest natomiast wyraźnie opisany na drodze. Co prawda z daleko tablica informująca o jego działaniu wygląda identycznie jak w przypadku klasycznego, stacjonarnego fotoradaru, to tuż pod nią znajduje się informacja o przeprowadzanej na danym odcinku drogi kontroli średniej prędkości.

Zobacz: Mapa nieoznakowanych rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Daily DriverAdam Kowalski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam Kowalski
Gość
Adam Kowalski

Mapa to za dużo powiedziane, co najwyżej lista miejscowości objętych odcinkowym pomiarem prędkości. Szkoda bo mapa byłaby lepszą opcją.

Aktualności