O ile wzrosną opłaty za przegląd techniczny w 2018 roku?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Ford · Dodane: 10 maja 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowe opłaty za przegląd techniczny będą wyższe i wprowadzone zostaną wiosną 2018 roku. Niedopilnowanie terminu badania pojazdu będzie karane. O ile wzrośnie koszt przeglądu technicznego pojazdu? Od czego będzie on uzależniony?

W ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, zmianie mają ulec m.in. opłaty za przegląd techniczny pojazdu. Odmienny będzie także system ich naliczania. Zupełną nowością będzie kara za spóźniony przegląd techniczny. A wszystko to w imię jednego – poprawy bezpieczeństwa na drogach. Teoretycznie. Bo jeśli nie pójdą za tym także bardziej rygorystyczne zmiany w kontrolowaniu rzetelności działania Stacji Kontroli Pojazdów (SKP), to na naszych drogach nadal będą straszyć samochody nie spełniające żadnych norm emisji spalin, bądź zagrażające swoim stanem technicznym innym użytkownikom dróg.

Dlaczego wzrosną opłaty za badanie techniczne?

Koszty dotyczące okresowych badań technicznych od 2004 roku pozostają na tym samym poziomie. Zdaniem przedsiębiorców prowadzących SKP jest to sytuacja bulwersująca. Ceny nie uległy bowiem zmianom nawet wtedy, gdy rząd Platformy Obywatelskiej podniósł VAT z 22 do 23 procent. Dlaczego? Bowiem obowiązujące przepisy wykonawcze operują kwotami brutto, przez co podwyżka VAT nie dotknęła posiadaczy pojazdów, lecz paradoksalnie uszczupliła jeszcze bardziej przychody przedsiębiorców prowadzących SKP.

Nowe stawki za badania techniczne pojazdów

Aby zmienić tę przedziwną sytuację, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje wdrożyć system, w ramach którego będzie obowiązywać stawka podstawową A wyrażona kwotą netto. Ma ona odpowiadać opłacie za przegląd techniczny samochodu osobowego, natomiast ceny za badanie innego rodzaju pojazdu będą stanowić jej wielokrotność (np. 2 A) lub odsetek (0,7 A). Według projektu nowelizacji, stawka bazowa A będzie wynosić 102 zł netto i ma obowiązywać od maja 2018 roku.

Zdaniem resortu kwota ma odzwierciedlać stopień wzrostu kosztów związanych z funkcjonowaniem SKP od roku 2004 oraz wysokość inflacji w okresie od ostatniego wyznaczenia cen za badania techniczne pojazdów.

Kara za spóźniony przegląd techniczny (po terminie)

Prawdziwą niespodzianką dla właścicieli pojazdów mechanicznych ma być jednak kara za przegląd techniczny wykonany po terminie. Osoba, która spóźni się ze zrobieniem badaniem technicznego swojego pojazdu o więcej niż 30 dni, będzie musiała zapłacić za nie dwukrotnie więcej. Ma to zmobilizować właścicieli pojazdów do terminowego poddawania swoich pojazdów diagnostyce w SKP. Pierwotnie pomysł był znacznie bardziej skomplikowany dla Kowalskiego i zakładał wykonanie badania technicznego w specjalnych Centrach Badawczych Transportowego Dozoru Technicznego, których ma powstać 16-ście w całym kraju, ale od pomysłu tego resort odszedł.

Zobacz: Lewy przegląd techniczny samochodu – badanie na odległość

Co istotne, wzrosną także (i to aż o 100%) opłaty za kontrolę samych Stacji Kontroli Pojazdów. Zamiast obecnych 700 zł za kontrolę, będzie ona kosztować właściciela SKP 1400 zł. Sama kontrola jest jednak wykonywana co 5 lat, więc jej koszt i tak raczej nie jest odstrszający dla branży. Ta uważa jednak, że wzrost cen okresów przeglądów technicznych pojazdów jest zbyt niski, zważywszy na wzrost kosztów związanych z prowadzeniem działalności na przestrzeni ostatnich 13 lat. Jeśli chcesz dowiedzieć się ile obecnie kosztuje przegląd techniczny pojazdu oraz co się stanie, gdy auto go nie zaliczy, przeczytaj nasz poniższy artykuł:

Zobacz: Auto nie przeszło przeglądu technicznego – co robić dalej?

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "O ile wzrosną opłaty za przegląd techniczny w 2018 roku?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
RSfan
Gość

pogratulować pomysłu

wpDiscuz

Aktualności