REKLAMA

Volkswagen przedstawił program naprawy – 5 kroków do sukcesu

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Volkswagen · Dodane: 31 października 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Prezes Volkswagena przedstawił 5 kroków, które mają uzdrowić sytuację po aferze spalinowej dotyczącej silników Diesla z serii EA189. Stracone zaufanie do koncernu nie będzie łatwe do odzyskania, ale Volkswagen zamierza na nowo przekonać do siebie swoich klientów. Ważnym krokiem będzie przedstawienie nowej Strategii 2025, skupiającej się bardziej na jakości pojazdów niż liczbie sprzedanych ich egzemplarzy.

Prezes zarządu Volkswagen AG, Matthias Müller oświadczył, że pomoc dla klientów, których aut dotyczy sprawa oprogramowania silników Diesla, ma dla niego najwyższe znaczenie. „Nasi klienci stoją w centrum wszystkich działań, jakie podejmuje 600.000 naszych pracowników na całym świecie”, powiedział Müller. Volkswagen pracuje intensywnie nad skutecznymi rozwiązaniami technicznymi. Ich wdrażanie rozpocznie się w porozumieniu z Federalnym Urzędem ds. Ruchu Drogowego (KBA) w styczniu 2016 roku.

Zobacz: Volkswagen odkupi auta z wadliwymi silnikami 1.6 TDI EA189?

Drugą ważną sprawą jest konsekwentna kontynuacja i zakończenie śledztwa wyjaśniającego wszelkie wydarzenia, które doprowadziły do aktualnej sytuacji. „Musimy poznać prawdę i wyciągnąć z niej wnioski”, oświadczył Müller. Volkswagen bardzo starannie analizuje te wydarzenia. Dlatego dodatkowo do już podjętych kroków zdecydowano o zaangażowaniu firmy audytorskiej Deloitte. Odpowiedzialni za całą sprawę muszą, według Müllera, liczyć się z surowymi konsekwencjami.

Zobacz: Akcja serwisowa Volkswagena – wzywane są auta z silnikami Diesla EA189

Trzecim ważnym zagadnieniem jest stworzenie nowych struktur w koncernie Volkswagen. „Ich istotą jest to, że w przyszłości koncern będzie zarządzany mniej centralnie”, stwierdził Müller. Marki i regiony uzyskają większą samodzielność. Zarząd będzie dbał między innymi o strategie wykraczające poza ramy poszczególnych marek, o wykorzystanie synergii oraz o efektywne zastosowanie zasobów całej grupy. „Dokładnie przyjrzymy się aktualnej gamie ponad 300 modeli. Skrupulatnie sprawdzimy rentowność każdego z nich”.

Zobacz: UOKiK przeprowadzi kontrolę Volkswagena – afera spalinowa

Matthias Müller, jako czwarty priorytet wymienił wprowadzenie nowej kultury zarządzania koncernem. Dążenie do perfekcji, zaangażowanie załogi oraz społeczna odpowiedzialność koncernu muszą zostać zachowane. Ale potrzebne są zmiany w sposobie komunikacji oraz postępowania w przypadku wystąpienia błędów: „Potrzebna jest nam kultura otwartości i współpracy”. Müller zażądał większej odwagi w stosunkach wewnętrznych, większej kreatywności i przedsiębiorczości.

Zobacz: Jak sprawdzić czy mam wadliwy silnik Volkswagena?

Piątą sprawą o priorytetowym znaczeniu jest zapowiedziane przez Müllera przejście ze Strategii 2018 na Strategię 2025. „Wielu spoza koncernu, ale także niektórzy z nas nie zrozumieli, że w wypadku Strategii 2018 chodzi o znacznie więcej niż o liczbę wyprodukowanych samochodów. Wiele podporządkowano zasadzie „wyżej, szybciej, dalej”, uczyniono tak zwłaszcza z zyskownością”. Ale nie chodzi o to, żeby wyprodukować o 100.000 samochodów więcej lub mniej niż nasi konkurenci. Chodzi o jakościowy wzrost, stwierdził Müller. W najbliższych miesiącach będą trwały prace nad założeniami „Strategii 2025”, którą koncern przedstawi w połowie przyszłego roku.

Źródło: materiały prasowe Volkswagen

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności