REKLAMA

Fabryka w Żylinie rozpoczęła produkcję nowego modelu Kia Sportage V!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 4 listopada 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowa Kia Sportage zjeżdża już taśm montażowych. Produkcją zajmuje się fabryka na Słowacji w miejscowości Żylina. To już czwarta generacja tego modelu, która jest produkowana w tej fabryce. Ale to nie jedyny samochód marki Kia, który jest tam montowany.

Kia przechodzi do czynów. Mimo kryzysu na runku surowców oraz problemów z półprzewodnikami, w nowoczesnej fabryce w Żylinie na Słowacji rozpoczęto oficjalnie produkcję nowej Kia Sportage V generacji. Najnowszy model to już czwarta odsłona tego modelu, który jest produkowany w tym zakładzie. Produkcja Kii Sportage ruszyła to po raz pierwszy w 2006 roku. Do dziś fabrykę opuściło ponad 2 miliony egzemplarzy, które trafiły do klientów w Europie.

Nowa Kia Sportage V

Teraz, po raz pierwszy w 28-letniej historii tego modelu, Sportage w wersji na rynki europejskie został zaprojektowany i skonstruowany wyłącznie na potrzeby klientów Starego Kontynentu. Nowy Sportage, opracowany z wykorzystaniem nowej platformy podłogowej, ma inną konstruckję niż wersja np. na rynek amerykański. Tamta jest znacznie większa i ma nieco innym wygląd. Więcej na temat różnic w obu modelach przeczytasz poniższym artykule:

Zobacz: Europejska Kia Sportage – czym różni się od amerykańskiej?

Nowy model to jednak ogromny przeskok jakościowy względem poprzednika. Ma dużo więcej elektroniki i systemów bezpieczeństwa. Są też ogromne ekrany ciekłokrystaliczne i pełny dostęp do internetu. Do tego bardzo bogate wyposażenie i nowoczesne układy napędowe oparte na rozwiązaniach hybrydowych. Ale Kia Sportage zadowoli też tradycjonalistów, bo w ofercie są też silniki Diesla oraz mocne, turbodoładowane jednostki benzynowe. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Zanim najnowszy Sportage trafił na rynek, od 2006 roku w słowackiej fabryce produkowano trzy generacje Sportage. Od tego czasu z taśm zakładu na Słowacji zjechało około dwóch milionów egzemplarzy Sportage, w tym 104.500 sztuk modelu drugiej generacji, 797.500 egzemplarzy Sportage trzeciej generacji i ponad milion sztuk obecnego modelu, którego produkcja rozpoczęła się pod koniec 2015 roku. Na początku tego roku w Europie wyprodukowano czteromilionowy samochód marki Kia od momentu rozpoczęcia produkcji na Słowacji w 2006 roku.

Zobacz: Test Kia e-Soul – elektryczny hot hatch?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności