REKLAMA

Nissan znika z rosyjskiego rynku – to już pewne

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 12 października 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nissan wycofuje się z rynku rosyjskiego. Japoński koncern zatwierdził dziś sprzedaż swoich rosyjskich aktywów. Nabywcą będzie NAMI – Centralny Instytut Badań i Rozwoju Samochodów i Silników.

W ramach transakcji sprzedaży całość aktywów w Rosji, zarządzanych przez Nissan Manufacturing Russia LLC (NMGR), zostanie zbyta na rzecz NAMI na potrzeby przyszłych projektów związanych z pojazdami osobowymi. Aktywa te obejmują zakłady produkcyjne i badawczo-rozwojowe Nissana w St. Petersburgu oraz centrum sprzedaży i marketingu w Moskwie, które będą działać pod nową nazwą.

Rosja traci Nissana

Dzisiejsza informacja jest następstwem zawieszenia działalności na rynku rosyjskim począwszy od marca bieżącego roku. W związku ze zmianą właściciela NMGR wszystkim pracownikom Nissana na tym rynku przysługiwać będzie 12-miesięczny okres ochrony zatrudnienia. Oczekuje się, że sprzedaż zostanie sformalizowana w najbliższych tygodniach, po uzyskaniu wymaganych zgód od właściwych organów. Zgodnie z warunkami transakcji Nissanowi przysługiwałoby prawo odkupu zbywanego podmiotu wraz z zarządzanymi przez niego aktywami przez okres najbliższych sześciu lat.

Spodziewana strata Nissana w związku z wyjściem z rynku rosyjskiego szacowana jest na ok. 100 mld jenów (3 402 534 883 zł). Niemniej Nissan podtrzymuje swoje przewidywania finansowe zawarte w całorocznej prognozie. Szczegóły zostaną podane po dokonaniu dalszej oceny w ramach publikacji corocznych sprawozdań dotyczących wyników za drugi kwartał, w listopadzie 2022 r.

W imieniu Nissana chciałbym serdecznie podziękować naszym rosyjskim kolegom za ich cenny wkład w prowadzoną przez nas działalność na tym rynku na przestrzeni wielu lat. Chociaż nie możemy kontynuować działalności w tym regionie, udało nam się znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie mające na celu zapewnienie wsparcia naszym pracownikom

– powiedział Makoto Uchida, prezes i dyrektor generalny Nissana.

Z uwagi na założenia na bieżący rok obrotowy, zakładające brak działalności na przedmiotowym rynku, Nissan pozostaje na dobrej drodze do osiągnięcia celów biznesowych w ramach planu transformacji Nissan NEXT i realizuje dalej swoją długofalową wizję Ambition 2030.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności