REKLAMA

Która marka sprzedaje w Polsce najwięcej aut elektrycznych? Oto nowy lider!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 26 sierpnia 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jakie samochody elektryczne są najchętniej kupowane w Polsce? Dotychczasowy lider, amerykańska Tesla, musiała ustąpić koreańskiej marce. Okazuje, że od początku 2022 roku, najwięcej sprzedaje się w Polsce elektrycznych aut firmy Kia. I raczej nie jest to przypadek, patrząc na skalę z jaką Koreańczycy rozbudowują park swoich elektrycznych modeli.

Samochody elektryczne, choć nadal stanowią niewielki udział w rynku, to sukcesywnie rozszerzają swoją „populację”. Najbardziej rozpoznawalną marką wydaje się być Tesla, ale trudno nie dostrzec, że to koreańskie marki czynią ogromne starania, aby przejąć miano lidera tego segmentu aut. Zarówno Kia, jak i Hyundai, bardzo szybko poszerzają portfolio elektrycznych modeli. Na dodatek biorą udział w rozbudowie sieci ładowarek elektrycznych w Europie. I jak widać, te starania dostrzegają klienci. Przynajmniej w Polsce, gdzie koreańska Kia wyszła na prowadzenie w rankingu marek sprzedających najwięcej aut na prąd.

Najlepiej sprzedające się elektryki w Polsce

Jak wynika z dostarczonych nam danych,  od stycznia do końca lipca w Polsce zarejestrowano 576 samochodów elektrycznych marki Kia. To oznacza, że koreańska marka sprzedała o 73 egzemplarze więcej aut na prąd niż Tesli. A to amerykanie byli liderem zestawienia z poprzedniego roku. Na sukces marki Kia pracują trzy elektryczne modele: EV6 – europejski Samochód Roku 2022 (283 sprzedane auta), e-Niro  – najchętniej wybierany w Polsce elektryczny SUV segmentu C (184 auta)  oraz e-Soul (109 samochodów), którego mieliśmy okazję dla Was testować.

Oprócz modeli elektrycznych, Kia oferuje też 5 modeli hybrydowych typu plug-in: Niro, XCeed, Ceed kombi, Sportage i Sorento, które mogą poruszać się na napędzie wyłącznie elektrycznym. Nie da się zatem nie zauważyć, że Kia zmienia układ sił nieprzypadkowo. Poziom inwestycji w elektryfikację jest na ogromnym poziomie. Obecnie, co dziesiąty nowy samochód, który wyjeżdża z europejskich salonów ma napęd wyłącznie elektryczny.

Na kolejnych miejscach rankingu znalazły się Tesla, Ford (tutaj dominuje przede wszystkim Mustang Mach-E) i Mercedes. Co zaskakujące, dość słabe wyniki sprzedażowe osiągnął Volkswagen, który mimo kilku modeli w gamie, nie wyprzedził Nissana, mającego w zasadzie tylko Leafa i rzadko wybieranego elektrycznego Townstara (Ariya w zasadzie dopiero startuje ze sprzedażą w Polsce). Pytanie jak długo koreańska Kia będzie w stanie utrzymać fotel lidera, bowiem wiele firm zaprezentuje w najbliższym czasie kilka naprawdę ciekawych aut.

Zobacz: Test Kia e-Soul

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności