REKLAMA

Kolejne banki przestają udzielać kredytów na auta spalinowe!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 23 sierpnia 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Choć brzmi to jak teoria spiskowa, na świecie kolejne banki przestają udzielać kredytów na samochody z silnikami spalinowymi. W założeniach chodzi o dobro planety, ale częściej są to działania rządowe, którymi próbuje się wymusić na kierowcach przejście na elektryczne samochody.

Bank Australia od lat działa na rzecz neutralności klimatycznej. W 2018 r. otrzymał certyfikat neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, a jednym z głównych jego założeń jest wspieranie elektryfikacji motoryzacji, której celem jest m.in. wycofanie ze sprzedaży aut spalinowych. Żeby przyspieszyć proces zastępowania pojazdów spalinowych ich elektrycznymi odpowiednimi, Bank Australia nie zamierza udzielać pożyczek na zakup samochodów spalinowych od 2025 roku.

Bank nie udzieli kredytu na nowe auto spalinowe, ale …

Według przedstawicieli banku, data została wybrana nieprzypadkowo, gdyż ich zdaniem przejście na pojazdy elektryczne musi nastąpić szybko. Co ciekawe, bank nie będzie też finansować zakupu aut hybrydowych (także od 2025 roku). Jednak Bank Australia nadal oferować będzie kredyty na używane pojazdy z silnikami spalinowymi. Czyli tam, gdzie są silne naciski ze strony rządu będą ograniczenia, a poza rynkiem nowych aut, już nie. Trzeba przy tym pamiętać, że rynek pojazdów używanych jest wielokrotnie większy i nie da się z niego zrezygnować. Jak twierdzi Bank Australia, kredyty na używane auta spalinowe będą udzielane do czasu, aż w kraju powstanie rentowny i kwitnący rynek pojazdów elektrycznych.

Zobacz: Dlaczego klimatyzacja nie działa w trakcie jazdy?

Komunikat banku wynika oczywiście z nacisków, jakie generuje wobec banków rząd australijski. W jego niedawnym oświadczeniu przyznano, że Australia pozostaje w tyle pod względem rozwoju elektromobilności. Z udziałem w rynku wynoszącym zaledwie 2%, Australia znajduje się znacznie poniżej światowej średniej wynoszącej około 9%. W 2021 roku sprzedano tylko 20 665 samochodów elektrycznych – w tym ponad nad 12 000 modeli Tesla Model 3. To spory problem dla władz, bo Australia zobowiązała się wycofać ze sprzedaży auta spalinowe do 2035 roku. Co ciekawe, zakaz sprzedaży „spalinówek” ma obowiązywać z początku na Australijskim Terytorium Stołecznym wokół stolicy Canberry. Co ciekawe do pomocy w walce z australijskim rządem przyłączyły się też niektóre koncerny samochodowe, ale więcej o tym w najbliższych dniach. Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Brak finansowania dla aut spalinowych

Wiele wskazuje na to, że sytuacja na rynku australijskim nie jest wyjątkowa w skali świata. Okazuje się, że do podobnego pomysłu dołączają w ostatnich latach inne banki. W już w 2020 roku duński bank Merkur Andelskasse ogłosił, że przestanie finansować pojazdy z silnikami spalinowymi.

Zobacz: Ministerstwo Sprawiedliwości przeciwne zakazowi sprzedaży aut spalinowych!

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Daily DriverAnkaWitek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anka
Gość
Anka

Socializm 2.0

Witek
Gość
Witek

Mam hybryde ale z wyboru a nie z przymusu. Dla mnie auto elektryczne nie zdaje egzaminu. Czas ładowania dyskwalifikuje każdego elektryka. Jeśli jednak komuś to nie przeszkadza to niech sobie go kupi. Ale niech nie zmusza się tych co nie chcą zeby kupili na siłę takie auto.

Aktualności