Toyota może się pochwalić największą liczbą patentów zarejestrowanych w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych. To efekt ogromnych nakładów w rozwój nowych technologii, w tym w alternatywne źródła napędów.
Japońskie firmy zawsze należały do najbardziej nowoczesnych na świecie. Wynika to z ogromnych środków przeznaczanych na rozówj i inwestycje. Przykładem może być m.in. japońska Toyota, która w roku fiskalnym 2021 (okres 1.04.2020-31.03.2021) przeznaczyła na badania i rozwój 9,87 miliarda dolarów w skali świata. Jest to trzeci wynik na świecie wśród producentów samochodów. Co więcej przeznaczone środki, mają przełożenie w nowych rozwiązaniach i pomysłach, jakie koncern wprowadza do użytku.
Toyota liderem patentowym?
Jak wynika z najnowszego rankingu opracowywanego co roku przez Intellectual Property Owners Association (IPO), Toyota zarejestrowała w 2021 roku w Urzędzie Patentowym Stanów Zjednoczonych 2753 patenty. To więcej niż jakikolwiek inny producent samochodów. Wiele z patentów dotyczyło badań nad nowymi bateriami do samochodów. Wśród zgłoszonych projektów znalazły się także systemy zautomatyzowanej jazdy, części samochodowe, oprogramowanie, sztuczna inteligencja i nowe materiały. To już ósmy rok z rzędu, kiedy Toyota zarejestrowała więcej patentów w USA niż jakikolwiek inny producent z branży motoryzacyjnej. Jak to się przekłada na gamę modelową? W połowie 2022 roku do sprzedaży trafi nowy samochód elektryczny Toyoty bZ4X (SUV z napędem AWD, który jako pierwszy powstał na nowej platformie eTNGA), a do 2030 roku gama bezemisyjnych aut elektrycznych Toyoty będzie liczyła 30 modeli.
Za największe inwestycje Toyoty w badania i rozwój odpowiada mający siedzibę w Japonii holding Woven Planet, do którego należą spółki Woven CORE, Woven Alpha i Woven Capital. Zadaniem Woven CORE jest opracowanie i wdrożenie technologii zautomatyzowanej jazdy, zaś Woven Alpha bada nowe możliwości biznesowe wykraczające poza obecną działalność Toyota Motor Corporation, takie jak eksperymentalne miasto Woven City, otwarty system operacyjny Arene dla programowalnych samochodów czy Automated Mapping Platform – otwarta platforma do generowania precyzyjnych map HD na podstawie danych zbieranych przez zautomatyzowane samochody. Woven Capital to inwestycyjne ramię Woven Planet Group. Fundusz ten o wartości 800 mln dolarów specjalizuje się we wspieraniu start-upów z branży motoryzacyjnej i technologicznej.
Toyota Research Institute
W Stanach Zjednoczonych głównym ośrodkiem R&D firmy jest istniejące od 2016 roku spółka Toyota Research Institute, która specjalizuje się w autonomicznych pojazdach, systemach bezpieczeństwa, robotyce, sztucznej inteligencji i rozwoju nowoczesnych materiałów. Toyota przeznaczyła na jej funkcjonowanie przez pierwsze pięć lat miliard dolarów. Toyota Research Institute prowadzi badania nad systemem półautonomicznej jazdy Guardian, który wspiera kierowcę w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach na drodze, oraz nad w pełni autonomicznym systemem Chauffeur.
Zobacz: Toyota pokonuje GM i zostaje liderem sprzedaży aut w USA!
Dodaj komentarz