Jak długo trzeźwieje się po jednym piwie?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 2 maja 2018
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak długo trzeźwieje się po piwie? Ile czasu potrzeba, aby alkohol wyparował z organizmu? Czy po jednym piwie można prowadzić auto? Na te i wiele innych pytań postanowiliśmy znaleźć odpowiedź organizując specjalny test. Nie w warunkach laboratoryjnych, a w trakcie normalnego, majowego obiadu zorganizowanego przy grillu.

O sile i tempie spalania wysokoprocentowego alkoholu mogliście się przekonać z naszego testu trzeźwości, w którym sprawdzaliśmy jak długo trzeźwieje się po wódce i winie. Wyniki tego badania przeszły już do annałów portalu DailyDriver.pl i do dziś dostajemy wiele wyrazów podziękowań za przeprowadzenie tej próby (trzeba dodać, że wyjątkowo trudnej). Pokazała ona bowiem, że to nie tylko rodzaj alkoholu, a przede wszystkim indywidualne cechy danej osoby mają wpływ na to, jak szybko alkohol może zostać zneutralizowany przez organizm człowieka. Chyba nikt nie uwierzyłby w to, że dwie osoby, z których jedna wypiła butelkę wina, a druga butelkę wódki, mogą wytrzeźwieć w tym samym czasie! A jednak! Dlatego dziś, w tym samym towarzystwie postanowiliśmy sprawdzić, jak długo trzeźwieje się po jednym piwie oraz czy po jego spożyciu, można prowadzić pojazd bez ryzyka, że przekroczony zostanie dopuszczalny poziom zawartości alkoholu u kierowcy. Przejdźmy zatem do konkretów!

Jak długo trzeźwieje się po 1 piwie?

W naszym teście wystąpiły dwie osoby, które brały też udział w poprzednim badaniu czyli Sławek oraz Daily Driver. Wtedy każdy z nich musiał się zmierzyć się z półlitrową butelką wódki. Różnica na korzyść Sławka w szybkości spalania alkoholu była wtedy ogromna, choć trzeba wyraźnie podkreślić, że zarówno Sławek jak i Daily Driver, spożywają alkohol sporadycznie, najczęściej podczas większych imprez rodzinnych. O żadnym więc „trenowaniu” nie było mowy. W trakcie „piwnej próby” obaj mężczyźni mieli za zadanie spożyć tylko jedno piwo o pojemności 0,5-litra i mocy 5,2% w czasie ok. 15 minut. Po spożyciu alkoholu, co kwadrans musieli się oni poddawać pomiarom zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, przy czym pierwszy pomiar nastąpił po 15 minutach od zakończenia picia piwa.

Różnica w wadze obu uczestników wyniosła 5 kg, ale trzeba podkreślić, że obaj mężczyźni grają już w wadze ciężkiej (powyżej 90 kg). Do testu wykorzystany został alkomat BASCAN F-50 ze specjalnym, platynowym sensorem elektrochemicznym pozwalającym na wykonywanie pomiarów z dokładnością nawet do 0,05 promila, który dodatkowo sygnalizował przekroczenie dopuszczalnego limitu 0,2‰ zmianą koloru wyświetlacza z niebieskiego na czerwony.

Czy można prowadzić auto po 1 piwie?

Wyniki pomiarów okazały się naprawdę ciekawe. Okazało się bowiem, że zarówno Sławek, jak i Daily Driver nie powinni siadać za kierownicę auta po spożyciu nawet 1 piwa, ponieważ obaj byli w stanie po spożyciu alkoholu (odpowiednio 0,21 ‰ i 0,20 ‰). Decydując się na prowadzenie pojazdu popełniliby zatem wykroczenie. Daleko im jednak było do przekroczenia bariery nietrzeźwości, za którą grozi wieloletnie więzienie i bezwzględna utrata prawa jazdy (warto wiedzieć czym różni się stan po spożyciu alkoholu od stanu nietrzeźwości).

Po 30 minutach od rozpoczęcia pomiarów, wykonane zostało drugie badanie, które pokazało wyraźnie wolniejsze tempo spalania alkoholu u Daily Drivera (0,12‰ Sławka wobec 0,16‰Drivera). Po 45 minutach Sławek był już trzeźwy (0,00‰), podczas gdy Daily Driver miał w wydychanym powietrzu jeszcze 0,11 ‰ alkoholu.

Zobacz: Jak długo trzeźwieje się po 1 kieliszku wina?

Dopiero po 60 minutach od zakończenia picia piwa, w jego powietrzu alkomat nie zanotował obecności alkoholu. Jest to o tyle ciekawe, że to Sławek miał większe stężenie alkoholu przy pierwszym pomiarze, a mimo tego to on szybciej się go pozbył z organizmu.

Jedno piwo a prowadzenie samochodu

Widać zatem wyraźnie, że nawet 1 piwo ma wystarczający potencjał, aby uniemożliwić kierowcy legalne poruszanie się autem. Oczywiście do wyników tych badań należy podchodzić z rozwagą, bowiem na tempo spalania alkoholu ma wpływ szereg czynników (indywidualne możliwości organizmu, jego wiek, waga, tempo przemiany materii, zażywane leki, spożywane jedzenie, pogoda czy temperatura otoczenia itd.). Dlatego Sławek wytrzeźwiał po 45 minutach, a Daily Driver aż po godzinie. Nie jest powiedziane, że drobna dziewczyna nie trzeźwiałaby nawet przez 9o minut!

Pamiętać należy też o tym, że użyte w teście piwo miało tylko 5,2%, a nie brakuje w sprzedaży i takich, które mają 7% czy nawet 10%.  Może się zatem zdarzyć, że niektórzy z Was nawet po 60 minutach mogą mieć jeszcze w wydychanym powietrzu pewne ilości alkoholu. Co więcej, we krwi alkohol może się utrzymywać nieco dłużej. Dlatego ta 1 godzina to absolutne minimum w odniesieniu do czasu po jakim można spróbować prowadzić pojazd po 1 piwie.

Ale dla pewności lepiej po prostu wyposażyć się w alkomat i regularnie go kalibrować. O tym jak gigantyczne różnice zachodzą w trzeźwieniu po mocniejszym alkoholu piszemy w artykule poniżej:

Zobacz: Ile czasu potrzeba żeby wytrzeźwieć? Sprawdziliśmy to!

UWAGA

Specjalnie dla naszych czytelników postaraliśmy się o rabat na alkomat BACscan F-50, który wykorzystujemy do naszych redakcyjnych testów. Na hasło DailyDriver otrzymacie 15% zniżkę na jego zakup w sklepie internetowym alkomat.pl. Kod będzie aktywny do 31 maja 2020 roku! Zniżka przysługuje też na inne alkomaty firmy BACscan!

W artykule wykorzystaliśmy alkomat BACSCAN F-50 dostarczony przez firmę Aisko 

18
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
EmilSzymonMikołajDaily DriverSiara Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Emil
Gość
Emil

Ja kupiłem w końcu alkomat (reklama@dailydriver.pl) i naprawdę nie żałuję. Świetnie się sprawdza.

Szymon
Gość
Szymon

Ja kupiłem sobie porządny alkomat na (reklama@dailydriver.pl) i zawsze wiem, czy mogę, czy nie mogę jechać

Mikołaj
Gość
Mikołaj

Ja wypijam dwa godz przed pracą i jest Gitara

Dot
Gość
Dot

Daleko byli od przekroczenia granic nietrzeźwości gdy mieli 0,21 promila?Przestępstwem jest kierować samochodem mając w wydychanym powietrzu ok.0,50 promila więc byli bardzo blisko.

blue
Gość
blue

widać wyraźnie ze każdy z nas inaczej spala alkohol. przestanie mędrkować szwagier który upiero się ze jedno piwo to 30 minut i nie ma. może w jego przypadku. ale nie w każdym.

Aktualności