REKLAMA

Stan nietrzeźwości a stan po spożyciu alkoholu – czym się różnią?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 19 stycznia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jaka jest dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Polsce? Czy różni się kierowanie w stanie nietrzeźwości od prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu? Co grozi kierowcy za jazdę po pijanemu?

Na naszych drogach problem kierujących na podwójnym gazie jest niestety nadal aktualny. W artykule szczegółowo omawiamy pojęcie stanu nietrzeźwości oraz informujemy ile promili we krwi może mieć kierujący samochodem. Co grozi kierowcy prowadzącemu pojazd w stanie nietrzeźwości, a co w stanie po spożyciu alkoholu?

Stan nietrzeźwości – kiedy kierowca nie może prowadzić samochodu?

Pojęcie stanu nietrzeźwości jest definiowane w Kodeksie karnym. Zgodnie z jego art. 115 § 16 – stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Kara za prowadzenie po pijanemu

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem opisanym w art. 178a § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dodatkowa grzywna

Ponadto w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1 Kodeksu karnego sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 000 złotych.

Zakaz prowadzenia pojazdów

Sąd orzeka również, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.

Stan po spożyciu alkoholu – czym się różni od stanu nietrzeźwości?

Stan po spożyciu alkoholu różni się od stanu nietrzeźwości zawartością alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. Stan po spożyciu zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi bądź prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila, a w przypadku obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Mniejsze, ale też zło!

Górna granica alkoholu nie jest jednak przekroczona. Prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem. Kierowca kierujący pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu odpowiada na podstawie art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Ponadto § 3 stanowi, że w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Alkohol a kierowanie pojazdami

Należy pamiętać, że definicja stanu nietrzeźwości ma charakter normatywnie wiążący, toteż żadne akty prawne niższego rzędu (rozporządzenia ministrów, zarządzenia Komendanta Głównego Policji) nie mogą określać „stanu nietrzeźwości” w sposób odmienny, niż to uczynił ustawodawca w Kodeksie karnym.

Tym samym nie do zaakceptowania jest pogląd, że dopiero wskazanie urządzenia pomiarowego na wartość 0,28 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, pozwala na uznanie przekroczenia ustawowego progu „stanu nietrzeźwości”, skoro próg został przez ustawodawcę jednoznacznie określony zawartością przekraczającą 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza lub prowadzącą do stężenia tę wartość przekraczającego. (por. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 2010 r, sygn. akt: IV KK 165/10).

Prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

Na osobny akapit zasługuje zawarte w art. 115 § 16 Kodeksu karnego sformułowanie, że wartość alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu prowadzi do stężenia przekraczającego tą wartość. Sformułowanie to ma zasadnicze znaczenie, jeżeli podczas badania kierowcy wynik wskazuje wartość górnej granicy. W takim przypadku konieczne jest powtórne badanie stanu trzeźwości, które ma potwierdzić lub zaprzeczyć czy ilość alkoholu prowadzi do stężenia przekraczającego unormowaną wartość.

Zobacz: Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych po nowelizacji z dnia 18 maja 2015 roku

Należy w tym miejscu wskazać, na Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 czerwca 2007 roku, sygn. akt: V KK 148/07, w którym Sąd Najwyższy stwierdza, że po zatrzymaniu skazanego prowadzącego rower i poddaniu go badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu ustalono, że pierwsze badanie wykazało poziom 0,25 mg/dm3, natomiast drugie – 0,21 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu. W tych warunkach należy przyjąć, że w chwili popełnienia zarzucanego czynu rowerzysta nie znajdował się zatem w stanie nietrzeźwości – w rozumieniu art. 115 § 16 pkt 2 k.k., a tym samym swoim zachowaniem nie zrealizował znamion przestępstwa z art. 178a § 2 k.k.

Jeśli prowadziłeś pojazd pod wpływem alkoholu, to zapewne otrzymałeś zakaz prowadzenia pojazdów. W określonych przypadkach można go jednak skrócić. Więcej na ten temat dowiedz się w poniższych artykułach:

Zobacz: Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wydanego przed 18 maja 2015 roku

Zobacz: Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych po nowelizacji z dnia 18 maja 2015 roku

Zobacz: Od kiedy liczony jest zakaz prowadzenia pojazdów?

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Daily DriverTojaJola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jola
Gość
Jola

A jak szybko alkohol paruje z organizmu? ile trzeba odczekac srednio zeby nie wykazalo nic na alkomacie?

Toja
Gość
Toja

Nie pij wiecej

Daily Driver
Editor

Jolu, czas trzeźwienia jest sprawą indywidualną. Zrobiliśmy niedawno test, w którym chcieliśmy to zbadać. Jego wyniki nawet Nas totalnie zszokowały. Zachęcam do lektury bo warto https://dailydriver.pl/porady/technika-jazdy/ile-czasu-potrzeba-zeby-wytrzezwiec-sprawdzilismy-to/

Aktualności