Od kiedy liczony jest zakaz prowadzenia pojazdów?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Internet · Dodane: 5 stycznia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Od kiedy obowiązuje sądowy zakaz prowadzenia pojazdów? Od kiedy biegnie okres zakazu kierowania pojazdami? Czy początek zakazu prowadzenia pojazdu do data popełnienia przestępstwa, orzeczenia wyroku, jego uprawomocnienia?

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości to nadal jeden z najczęstszych powodów zatrzymywania kierowcy prawa jazdy. Choć wiele przypadków dotyczy niewielkich uchybień będących skutkiem nocnego spożywania alkoholu, to trzeba mieć na uwadze, że Policjanci nie mogą pozwolić sobie kierującym na żadną taryfę ulgową – paragraf to paragraf. Zakaz prowadzenia pojazdu można otrzymać także z innych powodów, ale w Polsce to właśnie nadużywanie alkoholu jest głównym problemem kierowców.

Zobacz: Dopuszczalna prędkość na drodze w 2016 roku

Zaostrzone kary za jazdę po pijanemu

Warto też pamiętać, że od 18 maja 2015 roku obowiązują w Polsce zaostrzone przepisy ruchu drogowego, w myśl których zdecydowanie łatwiej stracić prawo jazdy. Za jazdę pod wpływem kierowcy grozi od maja minimalnie aż 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów zamiast dotychczasowego roku (o tym czy wszystkich pojazdów czy tylko wybranych pojazdów zadecyduje sąd). Maksymalna kara może sięgnąć nawet 15 lat (zamiast 10 lat) To poważna zmiana, której warto być świadomym. I mówimy tu wyłącznie o jeździe pod wpływem alkoholu, bez spowodowania wypadku czy tym bardziej katastrofy w ruchu lądowym.

Zobacz: Nowy przegląd techniczny pojazdu – zmiany w przepisach

Pytanie zasadnicze brzmi jednak, od kiedy biegnie okres kary, a tym samym od kiedy liczony jest zakaz prowadzenia pojazdów? Od chwili wydania wyroku sądu? Czy może od dnia popełnienie przestępstwa (jazda po pijanemu jest traktowana jak przestępstwo, a nie wykroczenie)?

Od kiedy biegnie okres zakazu prowadzenia pojazdów?

Tu wiele osób może się bardzo zdziwić. Osobiście słyszałem o kierowcach, którzy po wyroku sądu nie oddawali swojego prawa jazdy po czym, gdy zakaz minął siadali za kierownicę pojazdu mając przy sobie swoje stare prawo jazdy. Miny ich twarzy gdy zatrzymywała ich potem Policja musiały być naprawdę nietęgie. Dlaczego?

Zobacz: Kierowanie pojazdem mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów

W myśl artykułu 43 § 3 Kodeksu Karnego:

sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu; do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.

Oznacza to tyle, że dopóki kierowca nie odda dokumentu prawa jazdy, dopóty okres kary nie będzie liczony. Znam przypadek osoby, która ze zwykłego lenistwa, zaniedbania i niewiedzy nie oddała blankietu prawa jazdy i przez 3 lata trzymała go w domu, nie korzystając z auta. Po 3 latach okazało się, że zakaz  nie minął i musi przez okres kolejne 3 lata stosować się do niego. Warto dodać, że kierowca ten nie dostał żadnego upomnienia w okresie pierwszych 3 lat kary o konieczności zwrócenia blankietu prawa jazdy.

Zobacz: Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin?

Ważna jest także treść orzeczenia sądu. Jeśli sąd zawarł w nim obowiązek zwrotu dokumentu to faktycznie dokument musi zostać oddany. Jeśli jednak sąd tego obowiązku nie zapisał, to sprawa ta jest możliwa do wygrania. W jaki sposób? O tym niebawem!

27
Dodaj komentarz

avatar
18 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
RobertPawełAndrzejSylwiaDaily Driver Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Ja niemam prawo jazdy mam zakaz cztery lata zatrzymali mnie dwa lata temu a dostałem pismo z urzędu w tamtym roku że. mam jeszcze cztery lata zakazu

Paweł
Gość
Paweł

witam. co jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane podczas zdarzenia przez policję i odesłane do urzędu ? od kiedy biegnie okres:
-od daty zdarzenia?
-od prawomocności wyroku ?
Proszę o odpowiedni artykuł, ponieważ 43 § 3 można interpretować dwojako….

i kolejna teoretyczna sytuacja podczas trwającego zakazu, gdy okres już biegnie zatrzymuje nas policja, na 99% sąd wyda nam nowy zakaz na dłuższy okres i od kiedy teraz biegnie okres ?:
-od daty zatrzymania nas (skoro prawo jazdy i tak jest zdane i nie mamy możliwości wyrobienia go)?
-od prawomocności wyroku ?
-od widzimisię starosty ?

Andrzej
Gość
Andrzej

Jak wygląda sytuacja gdzie nie sąd a starosta podejmuje decyzję o zatrzymaniu uprawnień? Jaka bedzie podstawa prawna do tego?

Marek
Gość
Marek

Witam dostalem zakaz prowadzenia pojazdow na 3 lata posiedzenie sie jeszcze nie odbylo czy do posiedzenia moge jezdzic autem gdyz prawka mi jeszcze nie zabrali

Sylwia
Gość
Sylwia

Witam
Ja miałam wypadek pod wplywem alko 2 stycznia 2020,nie miałam prawa jazdy przy sobie,policja zabrałam mnie na komisariat na dmuchani,wynik 0.72,pozniej odwiezli mnie do domu. Do tej pory nic nie otrzymałam ani z policji ani z sadu ,a dokumenta mam nadal. Szczerze to nie wiem co mam robic?

Mateusz
Gość
Mateusz

Witam zabrali mi praw jazdy na 3 lat i zakaz prowadzenia pojazdow mechaniczny na ten okres cz po odbyciu tej kary przyjdzie mi jeszcze jakis papierek

Aktualności