REKLAMA

Jazda motocyklem w korku – za co można dostać mandat?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 5 lipca 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy dopuszczalne jest wyprzedzanie lub omijanie motocyklem aut jadących w korku? Jakie manewry motocyklisty są dozwolone w korku a jakie zabronione? Czy przerywana linia pozwala motocykliście omijać lub wyprzedzać inne pojazdy w korku?

Korki to chleb powszedni na polskich drogach. Wielu kierowców samochodów denerwuje się na motocyklistów manewrujących w ciasnych przestrzeniach zakorkowanych ulic. Czy motocyklista jeżdżący pomiędzy samochodami stojącymi w korku łamie przepisy ruchu drogowego?

Omijanie a wyprzedzanie – czym się różni?

Podstawą do omówienia możliwości zgodnej z przepisami jazdy motocyklisty na zakorkowanej drodze jest rozróżnienie podstawowych pojęć związanych z kierowaniem pojazdów, czyli omijania i wyprzedzania.

Zobacz: Skręcanie w prawo oszczędza paliwo?

Omijanie zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym jest przejeżdżaniem lub przechodzeniem obok nieporuszającego się (stojącego w miejscu) pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody. Przy omijaniu należy zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość.

motocyklista korek skuter motocykl

Motocyklista może omijać stojące w korku auta. Muszą one jednak stać, a nie poruszać się.

Wyprzedzanie jest to manewr przejeżdżania (bądź przechodzenia) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Często mylone z wymijaniem. Wyprzedzanie w ruchu prawostronnym odbywa się co do zasady z lewej strony, co oznacza że pojazd wyprzedzany znajduje się podczas manewru po prawej stronie.

Zobacz: Blokowanie lewego pasa jezdni czyli najgorsi kierowcy w akcji

Art. 24 Prawa o Rychu drogowym mówi, że można wyprzedzać z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, na jezdni jednokierunkowej i dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy poza obszarem zabudowanym są przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku. Kierujący musi upewnić się, czy ma odpowiednią widoczność i miejsce do wyprzedzania bez utrudniania ruchu innym pojazdom. Musi się też upewnić, czy pojazd jadący za nim nie rozpoczął wyprzedzania, a jadący przed nim po tym samym pasie nie sygnalizuje zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Zobacz: Mandat za zimny łokieć – czy za taką jazdę grozi kara?

Podstawową różnicą pomiędzy omijaniem a wyprzedzaniem jest zatem ruch innego uczestnika ruchu. Jeżeli takiego ruchu brak – mamy do czynienia z omijaniem, jeżeli inny pojazd jest w ruchu mamy do czynienia z wyprzedzaniem.

Motocyklista w korku – co jest dopuszczalne?

Zasada dotycząca ruchu motocykli po zakorkowanej drodze jest bardzo prosta: Motocyklista może na zakorkowanej drodze jedynie omijać samochody. Zakazane jest ich wyprzedzanie.

motocyklista motocykl kask

Powyższe oznacza, że motocyklista może jechać pomiędzy samochodami tylko gdy one stoją. Jeżeli poruszają się nawet z minimalną prędkością, np. 5km/h to mamy do czynienia z manewrem wyprzedzania, który w takiej sytuacji jest zabroniony.

Co zrobić kiedy auta ruszają, a motocyklista jest pomiędzy nimi?

Analizując przepisy Prawa o ruchu drogowym, należy wskazać, że jeśli auta ruszają, to motocyklista ma obowiązek zajęcia miejsca na pasie ruchu i jechać w ciągu pojazdów – na jednym pasie ruchu pojazdy mogą jechać wyłącznie jeden za drugim, nigdy nie mogą równolegle. Dopiero gdy samochody ponownie się zatrzymają motocyklista może przeprowadzić manewr wymijania, o ile jest on w danym momencie dozwolony.

Wypadek w korku z udziałem motocyklisty

Jeśli w korku dojdzie do wypadku z udziałem kierującego motocyklem, a kierowca samochodu udowodni, że w chwili wypadku jego samochód poruszał się – to winą za wypadek zostanie obarczony motocyklista, który nieprawidłowo wyprzedzał samochody. Ponadto wyprzedzając samochód znajdujący się na skrajnie wewnętrznym pasie ruchu, należy pamiętać o pozostałych zasadach wyprzedzania, takich jak np. ciągła linia.

Zobacz: Prawo jazdy od notariusza – sposób na zatrzymanie prawa jazdy?

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Daily DriverAndrzejRyszard R. DobrowolskiGregKamil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Gość
Andrzej

Najpierw autor pisze, że „Wyprzedzanie jest to manewr przejeżdżania (bądź przechodzenia) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku”. Później autor stwierdza, że „Dopiero gdy samochody ponownie się zatrzymają motocyklista może przeprowadzić manewr wyprzedzania”. Niech autor zdecyduje się w końcu czy wyprzedza się stojące czy jadące pojazdy bo pisze niby mądrze a wychodzi bełkot.

Daily Driver
Editor

Poprawione! Dziękujemy bardzo za uwagę, była jak najbardziej słuszna.

Greg
Gość
Greg

Kamil ma rację. Nieprawdą jest, że w korku zabronione jest wyprzedzanie.
„Art. 24. pkt. 3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej
strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.”
Nigdzie w Ustawie „Prawo o ruchu drogowym” nie ma zapisu, że przy wyprzedzaniu należy, czy trzeba zmienić pas ruchu. Należy przede wszystkim dostosować się do Art. 24. pkt. 1. ust. 1) oraz pkt.2.
Jednakże żadne przepisy nie zwalniają nikogo z myślenia. Lepiej poczekać w korku pięć minut, niż potem stać na poboczu dwie godziny (po kolizji lub wypadku).

Ryszard R. Dobrowolski
Gość
Ryszard R. Dobrowolski

Pięć lat temu napisałem na ten temat artykuł na moim blogu MrErdek1 wpis nr 56.

Ryszard R. Dobrowolski
Gość
Ryszard R. Dobrowolski
Daily Driver
Editor

Ryszardzie, jesteś może z Warszawy lub okolic? Może jakieś spotkanie, żeby omówić ten temat?

Ryszard R. Dobrowolski
Gość
Ryszard R. Dobrowolski

Przykro mi. Obecnie mieszkam w okolicach Leszna, niestety tego w Wielkopolsce.

Kamil
Gość
Kamil

Nie ma takiego przepisu, który zabraniałby poruszania się dwóch pojazdów obok siebie na jednym pasie

Aktualności