REKLAMA

Czy na autostradzie obowiązuje minimalna prędkość?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 30 maja 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jaka jest minimalna prędkość na autostradzie? Czy w polskim prawie istnieje zakaz jazdy ze zbyt niską prędkością po drodze publicznej? Takie pytania często trafiają na naszą redakcyjną skrzynkę e-mailową, dlatego postanowiłem bliżej się temu tematowi przyjrzeć.

Podróżując samochodem po polskich drogach trudno dostrzec znaki informujące o minimalnej prędkości, jaka obowiązuje na danym odcinku trasy. Są one za to często spotykane na zachód i południe od Odry. Kto był na Majorce, wie o czym piszę. Okazuje się jednak, że także Polsce istnieją drogi, na których obowiązuje minimalna prędkość z jaką pojazd musi się poruszać. Są to m.in. autostrady.

prędkościomierz zegary

Dostosowanie prędkości auta do warunków na drodze nie polega tylko na ograniczaniu prędkości. Czasem trzeba ją nieco podnieść dla upłynnienia ruchu.

Zobacz: Dopuszczalna prędkość na drodze w 2016 roku

Mimo że długość autostrad w Polsce sukcesywnie (choć powoli) rośnie, to nadal ogromna część polskich kierowców nie zna zasad właściwego poruszania się po nich. Nawet ci z wieloletnim stażem za kółkiem potrafią blokować lewy pas jezdni, jeździć pod prąd (!) czy zatrzymywać się na poboczu mimo wyraźnego zakazu. Co gorsza, bardzo często można spotkać także kierowców poruszających się po autostradzie pojazdem, którego prędkość jest na tyle niska, że zagraża bezpieczeństwu jazdy.

Minimalna prędkość na autostradzie

Czy zatem na polskich autostradach obowiązuje minimalna prędkość z jaką trzeba się poruszać? Nie do końca. Według ustawy Prawo o ruchu drogowym:

autostrada to droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.

Przepis ten tak naprawdę określa jedynie pojazdy, które mogą poruszać się po autostradzie. Nie jest on jednak jednoznaczny z tym, że muszą się one poruszać na autostradzie z prędkością min. 40 km/h. Muszą po prostu być konstrukcyjnie przystosowane do rozwinięcia takiej szybkości. Warto pamiętać jednak, że na autostradzie obowiązują szczególne limity prędkości.

Mandat za zbyt wolną jazdę

Nie oznacza to jednak, że kierowca jadący po autostradzie z prędkością 30, 40 czy 50 km/h porusza się zgodnie z przepisami. Powinien on bowiem dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz nie utrudniać poruszania się po niej innym uczestnikom ruchu. Jeśli zatem kierowca swoją powolną jazdą zmusza innych kierujących do gwałtownego obniżania prędkości, to może zostać ukarany mandatem karnym w kwocie od 50 do 200 zł oraz 2 punktami karnymi.

Zobacz: Dlaczego licznik w samochodzie zawyża prędkość?

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
GrzegorzStefek szczawGrzegorzDaily DriverJan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Gość
Grzegorz

Samochód jadący z prędkością 41 km/godzinę z całą pewnością utrudnia ruch na autostradzie i stanowi zagrożenie, ale to może być jego maksymalna konstrukcyjnie szybkość. Czy powinien być ukarany?

Stefek szczaw
Gość
Stefek szczaw

Czyli motocykl jest pojazdem samochodowym? Haha a moze motocyklem nie można jezdzic autostrada? Haha

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Jeśli chodzi o egzamin teoretyczny na prawo jazdy, na pytanie „czy kierujący poruszający się po autostradzie z prędkością mniejszą od 40 km/h łamie przepisy ruchu drogowego” odpowiedź stanowczo brzmi: NIE 😀 😀 😀

Jan
Gość
Jan

W Polsce powinno się wprowadzić do bazy znaków znak o koniecznosci jazdy prawym pasem jak i znaj o jeździe na tzw suwak 🙂

Aktualności