REKLAMA

Mapa dziur na drodze – Ford pomoże Polakom!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Ford · Dodane: 17 lutego 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Mapa drogowych dziur połączona z nawigacją samochodową – oto nowy pomysł Forda mający poprawić jakość i komfort podróży, oraz ograniczyć ryzyko uszkodzenia zawieszenia w samochodzie. Biorąc pod uwagę stan wielu odcinków dróg w Polsce, może być to wręcz rewolucja w systemach nawigacyjnych aut! Jak miałaby działać nawigacja z zainstalowaną mapą dziur na drogach?

Tegoroczna zima w niektórych częściach Europy została uznana za najgorszą w historii. Z tego powodu kierowcy z utęsknieniem wyczekują nadejścia wiosny i wzrostu temperatur. Niestety, duże skoki temperatur, w połączeniu z roztapiającą się i zamarzającą na zmianę wodą, powodują niszczenie nawierzchni drogowych. Po każdej zimie jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe ubytki w nawierzchniach dróg. W całej Europie zły stan nawierzchni jest przyczyną ponad jednej trzeciej wypadków, do jakich dochodzi każdego roku (źródło). W 2011 roku w Europie zgłoszono 20 milionów dziur w jezdni, ale tylko połowa z nich została naprawiona, na co szacunkowo przeznaczono ponad 1,2 miliarda euro (źródło).

W Wielkiej Brytanii lokalne władze otrzymują roszczenie odszkodowawcze z tytułu uszkodzenia pojazdu na skutek wjechania w dziurę w drodze średnio co 17 minut, a każde wypłacone odszkodowanie wynosi średnio 508 euro (432 funty). O tym jak uzyskać takie odszkodowanie w Polsce przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz: Uszkodzone auto przez dziurę w drodze – jak uzyskać odszkodowanie?

Walka o należne odszkodowanie za zniszczone w aucie zawieszenie może trwać jednak bardzo długo. Lepiej zatem unikać takich sytuacji. Nie jest to jednak łatwe. Ford postanowił jednak wyjść naprzeciw oczekiwaniom kierowców tworząc dla nich wirtualną mapę dziur w drogach stworzoną na zasadzie crowdsourcingu. Dziś Ford poinformował, że pracuje nad tym rozwiązaniem, którego testy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Mapa ma na bieżąco pokazywać kierowcom lokalizację dziur na pokładowych wyświetlaczach oraz ich wielkość, a także sugerować alternatywne trasy.

Wirtualna mapa dziur w nawierzchni może wyświetlić na ekranie pokładowym w aucie nową wyrwę dosłownie w minutę po tym, jak powstała i tym samym niemal natychmiast ostrzec prowadzącego przed niebezpieczeństwem.

–  powiedział Uwe Hoffmann, inżynier badawczy, Advanced Chassis Control Technologies, Ford of Europe.

Nasze samochody są już wyposażone w czujniki, które wykrywają dziury, a teraz chcemy przenieść to rozwiązanie na nowy poziom.

Niskie temperatury, lód i śnieg powodują, że drogi zamarzają, a po odmarznięciu pękają. Sytuację pogarszają wiosenne deszcze, które wypełniają dziury wodą, co jest dużym problemem dla kierowców wybierających się w podróż wielkanocną. Tylko w Wielkiej Brytanii jest ich 16 milionów.

Co jest Continuously Controlled Damping opracowany przez Forda?

Aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia zawieszenia, Ford już teraz stosuje specjalne rozwiązania techniczne. Modele takie jak Galaxy, Mondeo i S-MAX są wyposażone w pokładowe czujniki układu kontroli tłumienia Continuously Controlled Damping z systemem Pothole Mitigation, który wykrywa dziury w jezdni i odpowiednio dostosowuje ustawienia zawieszenia, aby zredukować potencjalne zniszczenia.

Jak powstaje mapa dziur na drogach?

Inżynierowie z centrum Ford Research and Innovation Center w Akwizgranie w Niemczech pracują obecnie nad wykorzystaniem kamer i zintegrowanych modemów. Połączenie tych rozwiązań pozwoli na zebranie szczegółowych informacji na temat dziur w nawierzchni i przekazanie ich w czasie rzeczywistym do chmury, co pozwoli na wykorzystanie tych danych przez innych kierowców. Trwają również prace nad wykorzystaniem systemów aktywnego zawieszenia do redukowania niekorzystnego wpływu dziur i nierównych nawierzchni na stan samochodu.

Ford prowadzi testy wytrzymałościowe nowych samochodów na trasie o długości 1,9 kilometra znajdującej się w ośrodku Lommel Proving Ground w Belgii, gdzie znajdują się nawierzchnie odzwierciedlające najbardziej dziurawe drogi na całym świecie.

Zobacz: Kto jest zarządcą drogi gminnej, powiatowej, wojewódzkiej lub krajowej?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności