Wybierając swój wymarzony samochód, klienci często zastanawiają się nad rodzajem nadwozia. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rodzajów nadwozia.
Zakup nowego auta to dość znaczący moment w przypadku każdego kierowcy, szczególnie jeżeli jest to jeden z pierwszych pojazdów, który kupuje się „na własną rękę”. Wybierając swój wymarzony samochód, klienci często zastanawiają się nad rodzajem silnika, pakietem wyposażenia czy wyglądem karoserii oraz rodzajem nadwozia. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego, jakie nadwozie samochodu wybrać oraz jakie modele odpowiadają rodzajom karoserii w ofercie Mazdy.
Różne typy nadwozia i uporządkowanie informacji na nich – dlaczego warto to zrobić?
Zakup nowego samochodu, niezależnie od tego, czy jest się kupującym po raz pierwszy, czy nawet doświadczonym weteranem, może być trudny. Istnieje przecież tak wiele różnych typów nadwozia, marek i modeli samochodów, że podjęcie decyzji, który z nich najlepiej odpowiada potrzebom kierowcy, może szybko stać się przytłaczający.
Zobacz: Jump starter czyli odpalanie silnika z rozładowanym akumulatorem (TEST)
Istnieje wiele kwestii, które należy dokładnie rozważyć przed dokonaniem tak dużej inwestycji. Pierwszą jest to, czy ma się dużą rodzinę lub jest się jedyną osobą wykorzystującą samochód? Czy potrzebuje się miejsca do przechowywania i przestrzeni ładunkowej? Ponadto, warto dobrze zastanowić się nad tym, jaki budżet można przeznaczyć na zakup nowego pojazdu. Porządkując te wszystkie informacje, będzie można łatwiej określić, które typy nadwozia będą najbardziej odpowiednią opcją.
Sedan – jedna z najpopularniejszych odmian nadwozi
Sedan jest jednym z najpopularniejszych typów nadwozia. Zazwyczaj posiada dwa rzędy siedzeń, 4 drzwi i podłużne nadwozie. Sedany są zwykle bardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa, przystępności cenowej, obsługi i osiągów. Szczególnie nowi kierowcy preferują sedany w porównaniu z innymi typami nadwozia ze względu na ich bezpieczeństwo i prostą obsługę. Dlatego dla kierowców poszukujących praktycznego samochodu do dojazdów do pracy z miejscem dla pasażerów, sedan będzie bardzo dobrym wyborem.
Prowadzenie auta – jak typ nadwozia sedan wpływa na komfort jazdy?
Ze względu na to, że rodzaj nadwozia auta takiego jak sedan jest osadzony bliżej ziemi i ma niżej położony środek ciężkości, ma on tendencję do lepszego radzenia sobie na standardowych i ostrych zakrętach, porównując je na przykład z pojazdami takimi jak SUV. W rezultacie są znacznie mniej podatne na wywrócenie i przewrócenie niż pojazdy o wyższym zawieszeniu. Dzięki mniejszej masie i niżej położonemu środkowi ciężkości łatwiej jest się nimi przemieszczać. Sprawia to, że sedan to ciekawa propozycja dla osób, które zastanawiają się nad swoim pierwszym autem.
Jeśli chodzi o ofertę Mazdy, wśród modeli można znaleźć Mazdę 3 i 6, które są sedanami idealnymi do jazdy miejskiej. Zachwycają elegancją sylwetką, a także niebywałym komfortem. Oba kompaktowe modele wyposażone są w pięć miejsc, dlatego będą znakomite zarówno dla rodzin, par, jak i singli.
Czy rodzaj nadwozia auta typu sedan ma jakieś wady?
Największym minusem sedana jest przestrzeń. Niższa pozycja sedana daje mu większą przyczepność na drodze, ale sprawia również, że ładowność bagażnika pojazdu jest mniejsza, z uwagi m.in. na mniejszy otwór załadunkowy i niższą wysokość kufra. Dlatego dla osób, które chcą mieć samochód o dużej pojemności, na przykład na bagaż lub towar o innej specyfice, być może lepszym rozwiązaniem będzie SUV, Pickup lub Minivan.
Hatchback – ciekawa propozycja dla kierowców
Hatchback jest mniejszy niż SUV lub minivan, ale większy niż sedan i coupé. Główną różnicą między hatchbackiem a sedanem jest bardziej funkcjonalny bagażnik. Zamiast pochylenia tyłu w dół, tylna część jest uniesiona, co zapewnia dodatkową przestrzeń na bagaż. Zazwyczaj hatchback ma bagażnik otwierany od góry, a tylne siedzenia składają się, aby uzyskać jeszcze więcej miejsca na ładunek. W rezultacie hatchbacki zazwyczaj sprzedawane są jako małe samochody rodzinne lub auta dla przedsiębiorców.
Ze względu na to, że przestrzeń wewnętrzna może być dostosowana do potrzeb pasażerów lub ładunku, są one popularnym i praktycznym wyborem dla tych, którzy zwracają szczególną uwagę na te kwestie. W ofercie Mazdy dostępnych jest wiele modeli hatchbacków. Warto zwrócić uwagę na modele Mazda 2 i 3. To propozycje dla kierowców najczęściej poruszających się w realiach miejskich. Są to auta kompaktowe i nowoczesne. Ponadto, Mazda 3 może być wyposażona w silnik hybrydowy. Cechuje je płynna jazda, niskie spalanie oraz wyposażenie z rozbudowanymi systemami bezpieczeństwa. Mazdy 2 i 3 z pewnością przypadną do gustu wymagającym kierowcom.
SUV – terenowy charakter w miejskich warunkach
SUV to skrót od Sports Utility Vehicle. Pojazdy te charakteryzują się większymi gabarytami mogącymi być bardzo dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy chcą skorzystać w swoim aucie z większej ilości miejsca. Dzięki wyżej położonemu środkowi ciężkości, większemu prześwitowi i napędowi na cztery koła kierowca będzie mieć lepszy widok na drogę, a ponadto zyska możliwość poruszania się po trasach nieutwardzanych i trudniejszym terenie.
SUV-y stawiają na wielkość i komfort. Mogą zapewnić bardziej dynamiczną jazdę niż minivany czy kombi. Są one przeznaczone zarówno do jazdy po drogach, jak i trasach o stromym położeniu, na przykład górach. Umożliwia to napęd na cztery koła, zdolność holowania i atrakcyjna linia karoserii.
Crossover – atrakcyjny wygląd dla fanów nietuzinkowych rozwiązań
Stanowiąc skrzyżowanie sedana i SUV-a crossovery dają kierowcom to, co najlepsze z obu światów. Dlatego, jeśli często przewozi się rzeczy i chciałoby się mieć trochę więcej miejsca niż w sedanie, warto rozważyć zapoznanie się z szeroką gamą crossoverów. Są one dostępne zazwyczaj z napędem na cztery koła, tylne koła i wszystkie osie.
Crossovery wyróżniają się także ceną. Oprócz tego mogą generować niższe opłaty związane z paliwem, chociażby niż pełnowymiarowe SUV-y, a jednocześnie dają dodatkowe atuty, takie jak większy prześwit i lepszy widok na drogę. SUV-y w ofercie Mazdy to m.in. model CX-30, a także legendarny CX-5, który zachwyca systemami bezpieczeństwa, ekonomią jazdy oraz ponadczasowym designem.
Minivan – znakomity pomysł na auto dla rodziny
Pomimo rosnącego zainteresowania crossoverami i SUV-ami, vany i minivany są nadal klasycznym wyborem samochodu rodzinnego. Czasami nazywane są pojazdami wielofunkcyjnymi. Charakteryzują się tym, że są wyższe niż kombi i oferują przestronne miejsca w trzech rzędach dla 7 lub więcej pasażerów.
Czym minivany różnią się od innych rodzajów karoserii?
Choć kierowców może kusić nowocześnie wyglądający crossover, minivany mają zazwyczaj więcej przestrzeni ładunkowej, a także rozmaite możliwości konfiguracji wnętrza. Całość uzupełniają wygodne fotele w trzecim rzędzie oraz łatwy dostęp i mnóstwo praktycznych schowków.
Wydawać by się mogło, że minivany nie mają najbardziej atrakcyjnego wyglądu, jednak często ich estetyka jest elegancka, szczególnie w przypadku masywnych modeli. Ewentualne mankamenty nadrabiają funkcjonalnością. Duże drzwi i spora ilość miejsca w środku ułatwia przewożenie dowolnej kombinacji ładunku i pasażerów. Dlatego, jeśli ma się dużą rodzinę, jest to samochód stworzony właśnie dla takich kierowców.
Kombi – typ nadwozia idealny do zadań specjalnych
Rodzaje nadwozia takie jak sedan czy hatchback mogą być dla wielu osób niewystarczające. Dlatego warto zwrócić uwagę na kombi. Samochody te oferują wysoki poziom komfortu zarówno dla pasażerów siedzących z przodu, jak i na tylnej kanapie. Zaletą jest także duża ilość miejsca nad głowami w tylnej części, co w przypadku innych typów nadwozi nie jest wcale oczywistą kwestią. Atutem kombi jest przede wszystkim duży bagażnik, który dzięki możliwości złożenia tylnej kanapy może stać się jeszcze większy i bardziej pakowny. Kombi to propozycja szczególnie dla rodzin, które potrzebują przestrzennego samochodu z dużą ładownością bagażnika.
Mazda oferuje swoim klientom model Mazda6 Kombi, który cechuje niezwykle estetyczne wykończenie, funkcjonalność na najwyższym poziomie oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Samochód ten sprawdzi się doskonale podczas długich podróży. Pomimo sporych gabarytów będzie także świetnie sprawować się w zatłoczonym mieście dzięki zwrotności i systemom ułatwiającym prowadzenie.
Zobacz: Mazda MX-5 RF z nadwoziem typu targa!
Czy ktoś może ma Mazdę6 i mógłby coś więcej o niej? Właśnie szukamy auta „miejskiego do długich podróży”. 😛
Spróbujemy umówić do testów, bo jeśli Twój post przeczyta przedstawiciel innej marki, to będzie ją krytykował, jak przeczyta przedstawiciel Mazdy to będzie ją zachwalał.
Zawsze mi się podobało to, jak Mazda podchodzi do projektowania nadwozia. Czuć tutaj rękę profesjonalistów 🙂