REKLAMA

Auto z logiem kwiatka? Do tego elektryczne? Co to za marka?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 4 kwietnia 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Auto z kwiatkiem na znaczku? Wyposażone w napęd elektryczny bo ma zielone tablice? Takie auto spotkaliśmy w okolicach hal MTP w Poznaniu, podczas Poznań Motor Show. Co to za samochód? Już wyjaśniamy.

Podczas naszej wizyty na targach samochodowych Poznań Motor Show 2023 w Poznaniu, zauważyliśmy ciekawe auto zaparkowane na ulicy. Samochód miał nie tylko zielone tablice i osobliwą linię nadwozia, przypominająca mikrovana, ale też unikatowe logo w kształcie kwiatka. Pierwszy raz mieliśmy okazję zobaczyć to auto na żywo i jak się okazuje, to prawdziwy biały kruk. Łatwiej spotkać Lamborghini Huracana w Polsce, niż tego małego vana.

Auto, które ma kwiat w logo? Mia Electric

Tym niespotykanym samochodem okazał się Mia, pojazd opracowany przez firmę Mia Electric. Auto występuje w wersji 3 lub 4 osobowej oraz jako VAN. Ciekawostką jest fakt, że wariant 3-miejscowy, jaki spotkaliśmy w Poznaniu, miał układ foteli przypominający McLarena F1 albo jego następcy Gordona Murraya T.50. Kierowca siedzi z przodu na środku kabiny, a dwóch pasażerów z tyłu po lewej i prawej jego stronie. Auto jest bardzo małe, ma długość 2,87 m i waży 750 kg. Są też nieco większe wersje L i Box Van (3,19 m), które są nieco cięższe (784 kg i 759 kg).

Mia EV to samochód elektryczny, który nie odniósł rynkowego sukcesu. Spotkanie go na drodze to wyjątkowe szczęście. 

Źródłem napędu tego auta jest indykcyjny silnik elektryczny o mocy zaledwie 24 KM (18 kW) opracowany przez Leroy Somer, który wypsoażono w kontroler Sevcon Gen4. Auto rozpędza się maksymalnie do 110 km/h, a jego zasięg to 80-90 km albo 120-130 km. Skąd te róóżnice? Bo dostępne były dwie wersje akumulatorów: litowo-jonowe LiFePO4 firmy Evida Power (8 kWh) lub firmy E4V (12 kWh).

Historia Mia EV

Podczas Geneva Motor Show w marcu 2011 roku, francusko-niemieckie przedsiębiorstwo Mia Electric zaprezentowało finalny projekt seryjnego modelu, który był przeznaczony do produkcji. Podobnie jak wcześniejsze prototypy, samochód wyróżniała się koncepcją trzyosobowego nadwozia, drzwiami odsuwanymi do tyłu oraz jednobryłową sylwetką z wysuniętą do przedniej krawędzi szybą czołową. Za stylizację pojazdu odpowiedzialny był turecki projektant, Murat Günak.

Zobacz: Poznań Motor Show 2023 – nasza relacja z targów i obszerna galeria zdjęć!

W czerwcu 2011 roku firma Mia Electric rozpoczęła produkcję swojego elektrycznego samochodu w swoich francuskich zakładach w Cerizay. Pierwsze dostawy pojazdów do klientów w Europie Zachodniej rozpoczęły się wiosną 2012 roku. Jednakże, ze względu na trudności finansowe, produkcja linii pojazdów została zakończona w grudniu 2013 roku. W grudniu 2020 roku niemiecki startup Fox e-mobility postanowił reaktywować koncepcję niewielkiego samochodu Mia Electric po 7-letniej przerwie, zmieniając jego nazwę na Mia 1.0. Podczas testów, użyto nadwozia identycznego z modelem z lat 2011-2013, po modernizacji. W sierpniu 2021 roku firma zaprezentowała nową koncepcję nadwozia dla swojego samochodu, który będzie nosił nazwę Mia 2.0 i ma być wprowadzony do produkcji w 2023 roku.

Zobacz: Jakie auta elektryczne są najczęściej kupowane w Polsce? Raport PSPA

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności