REKLAMA

Kto musi płacić za viaTOLL?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 17 kwietnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

ViaTOLL to elektroniczny system pobierania opłat za przejazdy drogami krajowymi. System od 1 lipca 2011 roku zastąpił pobieranie opłat za pomocą kart opłaty drogowej, tzw. winiet. Jakie pojazdy podlegają obowiązkowi opłacania viaTOLL?

System viaTOLL – kogo dotyczy?

System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 listopada 2008 roku o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, elektroniczny pobór opłat obowiązuje w Polsce na autostradach płatnych, drogach szybkiego ruchu oraz wybranych drogach krajowych.

Zobacz: Nieoznakowany rejestrator przejazdu na czerwonym świetle w Markach bije rekordy

Wszystkie przychody z Systemu viaTOLL trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego. Zostają one przeznaczone na dalsze inwestycje w rozbudowę sieci drogowej w Polsce oraz na modernizację istniejącej infrastruktury drogowej.

Pojazdy podlegające opłacie viaTOLL

System viaTOLL jest obowiązkowy dla kierowców prowadzących:

  1. Ciągnik siodłowy z naczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony
  2. Ciągnik siodłowy bez naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony
  3. Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej pomiędzy 3,5 a 12 ton
  4. Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej pomiędzy 3,5 a 12 ton z przyczepą
  5. Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton
  6. Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton z przyczepą z dyszlem
  7. Autokar / autobus z liczbą miejsc siedzących powyżej 9 (łącznie z kierowcą) niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej
  8. Autokar / autobus z liczbą miejsc siedzących powyżej 9 (łącznie z kierowcą) z przyczepą niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej
  9. Samochód osobowy z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony
  10. Mikrobus z liczbą miejsc siedzących poniżej 9 z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony

Co grozi za brak opłaty viaTOLL?

W przypadku naruszenia obowiązku uiszczania opłaty elektronicznej, tj. braku rejestracji pojazdu w Systemie viaTOLL, nieodpowiedniej instalacji viaBOX, nieprawidłowego określenia kategorii pojazdu przy rejestracji, wjazdu na odcinek płatny bez uiszczenia opłaty itp. zostają nałożone kary.

Zobacz: Mapa nieoznakowanych rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle

Za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej wymierza się karę pieniężną w wysokości:

1)  500 zł – w przypadku zespołu pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony złożonego z samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz przyczepy;

2)  1500 zł – w pozostałych przypadkach.

Karę pieniężną nakłada się w drodze decyzji administracyjnej.

Odwołanie się od kary za brak viaTOLL

Zgodnie z pouczeniem znajdującym się na końcu decyzji administracyjnej, każdy użytkownik, na którego zostanie nałożona kara może się od niej odwołać w terminie 14 dni liczonych od dnia doręczenia decyzji. Na podstawie dostarczonych przez użytkownika informacji GITD może w przypadku wątpliwości wezwać operatora systemu viaTOLL do złożenia wyjaśnień i weryfikacji otrzymanych informacji. Jeśli w wyniku postępowania GITD stwierdzi, że kara została nałożona na użytkownika niezgodnie z prawem, wówczas uchyli ją a kwota kary pieniężnej zostanie zwrócona użytkownikowi.

Zobacz: Wideorejestrator – czy jego używanie jest w Polsce legalne?

Odwołanie się od nałożonej kary administracyjnej jest jedynym możliwym sposobem uchylenia decyzji. Ostateczna decyzja jest wydawana przez organ kontrolny po przeanalizowaniu wszystkich materiałów związanych ze sprawą.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sighi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sighi
Gość
Sighi

Pare tygodni temu jadac z Polski do Niemczech na Viatolu we Wroclawiuzaplacilem za kozystanie z odcinka autostrady za gdzies 20 km podjechala do mnie Inspekcja Ruchu drogowego i przy kontroli okazalo sie ze jade z przyczepka i laczna masa jest 4000 kg nie wiedzialem ze na terenie Polski jest 3,5 a nie jak w Niemczech 7,5 tony po krotkim wyjas ieniu dostale mandat 520 zl ktory zaplacilem od razu. Tylko sie zastanawiam jak wjechalem do Polski ta sama Trasa i nic nikt mnie nie zatrzymal .Bo przecierz jak bym juz wtedy zaplacil mandat to spowrotem bym pare zlotych nie ryzykowal… Czytaj więcej »

Aktualności