REKLAMA

Dopuszczalna prędkość na drodze w Polsce

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 30 grudnia 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drodze w Polsce w 2017 roku? Okazuje się, że limity prędkości w Polsce nie są tak restrykcyjne jak się powszechnie uważa. Zobacz jaka jest dopuszczalna prędkość auta w mieście, na autostradzie czy drodze ekspresowej w Polsce.

Dopuszczalna prędkość w Polsce 2017

Według raportów polskiej Policji niedostosowanie prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze, jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w Polsce. Co prawda do rzetelności tych raportów wielu specjalistów na poważne zastrzeżenie, gdyż nie od dziś wiadomo, że Policjanci zamiast dokładnie zbadać miejsce wypadku często kwalifikują na wyrost jego przyczynę jako nadmierną prędkość, to warto znać przepisy obowiązujące na polskich drogach. W końcu drogi należą do społeczeństwa i każdy z nas jest na nich gościem. Nie wypada zatem by na drogach tych wprowadzać swój własny kanon zasad i zachowań.

Zobacz: Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy w Polsce

Polska ma najszybsze autostrady w Europie?

Jeśli weźmiemy pod uwagę limity prędkości ustalone na polskich drogach i porównamy je do tych obowiązujących na terenie innych państw Europy to okaże się, że polskie przepisy wcale nie są one tak rygorystyczne jak się nam powszechnie wydaje. Dla przykładu polskie autostrady są jednymi z najszybszych na świecie. Poza niektórymi autostradami z Niemiec (na których nie limitu prędkości) czy z Bułgarii (140 km km/h) polskie drogi szybkiego ruchu są najszybsze w Europie. Większe limity obowiązują chociażby we Francji (130 km/h lub 110 km/h w deszczu), Hiszpanii (120 km/h) czy w Wielkiej Brytanii (112 km/h) a kary za ich przekraczanie nie kończą się wyłącznie na mandacie. Nadmierna fantazja za kierownicą kończy się często aresztem dla  kierowcy.

Zobacz: Mandat dla właściciela auta za niewskazanie kierującego

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach
Rodzaj drogi Maksymalna dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym dla samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o DMC do 3,5 t
Autostrada 140 km/h
Droga ekspresowa dwujezdniowa 120 km/h
Droga ekspresowa jednojezdniowa 100 km/h
Droga dwujezdniowa dwukierunkowa o dwóch pasach ruchu 100 km/h
Droga jednojezdniowa dwukierunkowa 90 km/h

Zobacz: Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin?

Z kolei prędkość obowiązująca na polskich drogach ekspresowych, dwujezdniowych (120 km/h) dorównuje tej z jaką można poruszać się na autostradach w Turcji, Portugalii, Belgii czy Szwecji.

Dopuszczalna prędkość pojazdu w terenie zabudowanym w Polsce

Warto zauważyć, że limity prędkości obowiązujące na polskich drogach nie są uzależnione od pogody czy pory roku. Tego typu ograniczenia wprowadzono za to np. we Francji (gdzie w trakcie opadów deszczów maksymalna dopuszczalna prędkość pojazdu na autostradzie jest automatycznie zmniejsza ze 130 km/h do 110 km/h) czy na Litwie (w okresie od 1 listopada do 1 kwietnia prędkość na autostradzie zostaje ograniczona ze 130 do 110 km/h). Za to podróżując przez polskie miasta warto pamiętać, że w godzinach pomiędzy 5:00 a 23:00 dopuszczalna jest jazda z prędkością do 50 km/h, za to od 23:00 do 5:00 limit ten podnosi się do prędkości 60 km/h. 

Zobacz: ELM 327 – montaż i przydatne programy

Zanim jednak dociśniesz mocniej gaz w podłogę swojego auta, zwróć uwagę na to, jakiej marki jest to pojazd. W zależności od modelu różnice we wskazaniach prędkościomierza sięgają kilkunastu kilometrów! Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule, w którym dowiesz się jaka jest granica błędu prędkościomierza i jak bardzo przekłamuje on rzeczywistą prędkość samochodu (polecam!):

Zobacz: Dlaczego licznik w samochodzie zawyża prędkość?

Pamiętajcie jednak, że mandat możecie otrzymać nie tylko za zbyt szybka, ale i za zbyt powolną jazdę. Utrudnianie ruchu na drodze czy zmniejszanie jego płynności jest karane podwójnie – mandatem oraz punktami karnymi. Więcej na ten temat przeczytacie w poniższym artykule:

AKTUALIZACJA [18 lipca 2016 roku]

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wyraźnie zaostrzyć kary dla kierowców. Pojawi się m.in. nowe przestępstwo ucieczka przed pościgiem policyjnym. Co więcej kierowca często nie stosujący się do przepisów prawa będzie mógł trafić do więzienia na kilka lat! Więcej o planowych zmianach poniżej:

Zobacz: Zaostrzone kary dla kierowców jeszcze w 2016 roku?

AKTUALIZACJA II [8 listopada 2016]

Od 1 stycznia 2017 roku wchodzą w życie przepisy, w myśl których brak prawa jazdy podczas kontroli drogowej nie uchroni kierowcy przed odebraniem prawa jazdy. Więcej na ten temat przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz: Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w 2017 roku!

Dlaczego kierowcy przekraczają dopuszczalną prędkość? Bo szybka jazda od zawsze łączyła się z emocjami i adrenalina. Warto jednak, aby upust swoim emocjom dawać na torze wyścigowym w trakcie imprez typu track days. Potrzebne do tego będzie Wam tylko odpowiedni samochód. Oto nasze trzy, naprawdę różne propozycje aut dających niesamowitą frajdę prowadzenia. To dla takich aut warto posiadać upragnione prawo jazdy!

Test Honda Civic Type-R 2.0 VTEC TURBO – wyścigówka z homologacją drogową!

Test Mazda MX-5 ND 2.0 160 KM – sportowe auto tańsze od VW Golfa!

Test Audi RS6 Performance 605 KM – wyczynowe kombi dla całej rodziny!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JanReptail Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Gość
Jan

140 to jeden dobry przepis czasów PO 🙂 Jeden i jedyny, więcej nie odkryłem 🙂

Reptail
Gość
Reptail

Dopuszczalna predkosc w Polsce w miescie to tylko 50 km/h ? Bylem pewien ze 60… poza tym jakos czas temu na wykladzie z Infrastruktury face mowil ze w Polsce na austradzie mozna jechac maksymalnie 130 km/h. Sprawdzilem i nie mial racji. 140 kmh mozna cisnac 🙂

Aktualności