REKLAMA

Ford Fiesta ST otrzymał pakiet Mountune zwiększający moc do 260 KM!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Mountune · Dodane: 8 czerwca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ford Fiesta Mk8 ST seryjnie ma 200-konny silnik 1.5 EcoBoost. Żeby zwiększyć jego moc, można sięgnąć po chiptuning (software) od Mountune, który może podnieść moc motoru do 260 KM! Firma zaleca jednak zastosowanie też kilku usprawnień mechanicznych, które przygotowała, aby mieć pewność, że parametry silnika będą równie wysokie w każdych warunkach temperaturowych.

Nie możesz pogodzić się, że sąsiad ma 261-konną Toyotę GR Yaris, mimo bardzo podobnego silnika do Twojej Fiesty ST? To w takim razie masz gotowe rozwiązanie problemu. Firma Mountune przygotowała pakiet tuningowy, który zwiększy moc 3-cylindrowego silnika 1.5 EcoBoost o 30%! Tym samym, moc Fiesty ST może dorównać tej, osiąganej przez Toyotę GR Yaris napędzaną 3-cylindrowym silnikiem. Żeby utrzymać jednak te parametry na wysokim poziomie niezależnie od temperatury, a przy tym zapewnić większe bezpieczeństwo jednostce napędowej, warto zamówić też zestaw części usprawniający układ dolotowy silnika EcoBoost.

Ford Fiesta ST i chiptuning

Oprogramowanie „m260” przygotowane przez Mountune, które instalujesz poprzez moduł Bluetooth OBD i aplikację w telefonie, pozwala zwiększyć moc silnika 1.5 EcoBoost z 200 do 260 KM i moment obrotowy z 290 aż do 365 Nm. Jednak nowa mapa silnika to nie wszystko. Software ingeruje w procedurę startu, czyniąc ją bardziej agresywną, i w dźwięk silnika, który ma być donośniejszy w trybach Sport/Track. Pozwala też na zmianę biegu bez zdejmowania nogi z gazu (no-lift shift). Koszt oprogramowania m260 Mountune to 563 funty. Ale to nie koniec wydatków.

Zobacz: Jak jeździć, aby wydłużyć trwałość i żywotność koła dwumasowego?

Firma Mountune zaleca też, aby modyfikację softu rozszerzyć także o usprawnienia mechaniczne. Chodzi przede wszystkim o układ dolotowy silnika, który już w seryjnym modelu poddaje się przy wysokich temperaturach powietrza. Aby utrzymać deklarowaną moc pakietu m260, warto zatem od razu zamówić w Mountune nowy intercooler wraz z orurowaniem oraz filtr powietrza z pełnym dolotem. Taki zestaw kosztuje łącznie 805,84 funtów. Całkowity koszt zwiększenia mocy w Fieście ST to zatem 1369 funtów czyli ok. 7109 zł.

Zobacz: Słyszysz stuki przy gaszeniu silnika? Winna przepustnica, choć stuka dwumasa!

Oprócz pakietu m260, Mountune przygotował do Fiesty ST także słabszy pakiet m235, który jak sama nazwa wskazuje, powinien zwiększyć moc do 235 KM. Wyraźnie wzrośnie też moment obrotowy, który sięgnie 350 Nm. Koszt takiego oprogramowania to niecałe 480 funtów (2492 zł). Warto przy tym podkreślić, że powyższe pakiety tuningowe są w pełni kompatybilne z Pumą ST, która wykorzystuje identyczny silnik 1.5 EcoBoost.

Zobacz: Limitowany Ford Fiesta ST Performance Edition z regulowanym zawieszeniem!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności