REKLAMA

Jak działa funkcja Beosonic w systemie B&O?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Ford · Dodane: 8 kwietnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Funkcja Beosonic, jaka pojawiła się w systemach audio B&O, to nowość, którą Ford wprowadził do swoich aut. Zasadniczą jej rolą jest poprawa jakości emitowanego dźwięku przy jednoczesnemu uproszczeniu obsługi. Gotowe sceny muzyczne z optymalizowane przez specjalistów z firmy Harman mają istotnie poprawić wrażenia akustycznego w amerykańskich autach.

W związku z szybką popularyzacją serwisów streamingowych, audiobooków, radia cyfrowego i podcastów, kierowcy otrzymali szeroki dostęp do bogatszych niż kiedykolwiek zasobów muzyki i audycji słownych. Dostosowanie ustawień i optymalizacja dźwięku pod kątem różnych gatunków muzyki i rodzajów brzmienia była możliwa od dawna, jednak nie zawsze było to proste, zwłaszcza w trakcie jazdy samochodem. Przedstawiciele Forda twierdzą, że funkcja Beosonic w jego samochodowych zestawach audio B&O zapewnia lepsze, precyzyjniejsze i szybsze dostosowanie dźwięku do ich oczekiwań.

Jak działa funkcja Beosonic?

Tak naprawdę, Beosonic przypomina po prostu udoskonaloną wersję equalizera muzycznego, z gotowymi scenami muzycznymi. Słuchacze mogą po prostu wybrać jedną z wyraźnie różniących się przestrzeni dźwiękowych “Bright”, “Energetic”, “Relaxed” i “Warm” lub wybrać ustawienie, łączące cechy kilku przestrzeni. Dostępnych jest również pięć wstępnie ustawionych trybów: “Custom”, “Lounge”, “Neutral”, “Party” i “Podcast”. Funkcja B&O Beosonic została skonfigurowana w taki sposób, aby kierowcy mogli z łatwością znaleźć preferowane brzmienie dźwięku, niezależnie od tego, czy kierują się szczególnym nastrojem, czy po prostu chcą wypróbować nieco inne brzmienie znanego utworu:

  1. Ustawienie “Bright” daje efekt szczególnej przestronności i wyrazistości, przy jednoczesnym złagodzeniu niektórych niskich częstotliwości,
  2. Przestrzeń “Energetic” skupia się na rytmie i basie, jednocześnie zwiększając kontrast w partiach wokalnych,
  3. Przestrzeń “Relaxed” ma mniej wysokich i niskich tonów, co czyni ją idealną do słuchania w tle,
  4. Przestrzeń “Warm” sprawia, że dźwięk jest bardziej intymny i bliższy.

Ustawienia wstępne umożliwiają szybszy dostęp do określonych trybów słuchania. Opcja “Custom” powoduje powrót do poprzedniego ustawienia zdefiniowanego przez użytkownika, natomiast opcja “Neutral” przywraca ustawienia dźwięku domyślnego B&O.

Dwukrotne dotknięcie białego znacznika aktywuje tryb dźwięku przestrzennego. Ostatnie ustawienia są zapisywane po wyłączeniu silnika i nie kasuje ich nawet odłączenie akumulatora.

Najlepsza próba dźwięku

Przedstawiciela Forda podkreślają, że nad funkcją Beosonic pracowało grono specjalistów. Żeby zoptymalizować system i  dostroić korektor Beosonic, inżynierowie akustycy firmy Harman wykorzystali eklektyczną playlistę, składającą się z 25 utworów, która pomogła im ocenić i zdefiniować atrybuty czterech nastrojów dźwiękowych.

Proces strojenia obejmował wysłuchanie tych 25 utworów w sytuacjach statycznych i dynamicznych (podczas jazdy), z wykorzystaniem doskonalonego słuchu inżynierów akustyków oraz najnowocześniejszych instrumentów pomiarowych i mikrofonów. Systemy dźwiękowe B&O dostępne w całej gamie modelowej Forda zostały zaprojektowane i dostrojone specjalnie dla każdego modelu samochodu. Beosonic jest fabrycznie montowany w wybranych modelach EcoSport, Fiesta, Focus, Kuga i Puma z systemami dźwiękowymi B&O.

Zobacz: Test Ford Focus ST 2.3 EcoBoost

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności