REKLAMA

Kiedy jest Dzień Bez Samochodu? Co trzeba mieć ze sobą?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 22 września 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Dzień Bez Samochodu przypada na 22 września. W ramach akcji podróżni mogą przesiąść się ze swoich samochodów do bezpłatnej komunikacji miejskiej. W przeszłości wymagane było posiadanie dowodu rejestracyjnego. Obecnie tego obowiązku już nie ma, przynajmniej w Warszawie.

W ramach promocji transportu zbiorowego wiele miast w Polsce przyłączyło się do europejskiej akcji Dzień Bez Samochodu. Przypada ona na 22 września, a kierowcy (podróżni) mogą bezpłatnie korzystać z wybranych środków komunikacji publicznej. Do akcji na szeroką skalę włączyła się Warszawa. Stolica oferuje darmowe przejazdy w szerokim spektrum transportu zbiorowego.

Dzień Bez Samochodu – czym pojedziemy bezpłatnie?

W Warszawie sprawa jest jasna i klarowna. Jak poinformował rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert, wszystkie kasowniki zostaną wyłączone, a bramki w metrze będą otwarte. Przez cały dzień za darmo będzie można podróżować zarówno w I, jak i w II strefie biletowej. Nie trzeba także będzie płacić za przejazd na trasach SKM i WKD. Ale to nie koniec dobrych informacji.

W przeciwieństwie do tego co bywało w przeszłości, żeby skorzystać z darmowego transportu, nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu. Punkt ten zawsze wzbudzał sporo kontrowersji, więc wycofano się z tego warunku.

Dzień Bez Samochodu – nie tylko autobusy i tramwaje

W trakcie Dnia Bez Samochodu można bezpłatnie korzystać zarówno z autobusów komunikacji miejskiej jak i tramwajów. Darmowy będzie też przejazd metrem oraz co ciekawe także pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej, Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Kolei Mazowieckich. Jest to efekt akcji „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”. Podróżni mogą bezpłatnie podróżować pociągami KM lub autobusami zastępczej komunikacji autobusowej na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Szulborze Wielkie, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin. Ale jest pewien wyjątek.

Akcja nie dotyczy odcinków obsługiwanych wspólnie z POLREGIO (na odcinku: Siedlce – Łuków, Siedlce – Czeremcha) i Łódzką Koleją Aglomeracyjną (na odcinku Łowicz Główny – Kutno). Darmowe przejazdy nie dotyczą też pociągów PKP Intercity na odcinkach Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia przez Warszawę Centralną lub przez Warszawę Śródmieście, Warszawa Zachodnia – Warszawa Główna, Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska oraz POLREGIO: Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia przez Warszawę Centralną lub przez Warszawę Śródmieście oraz Warszawa Zachodnia – Warszawa Główna.

Zobacz: Auto elektryczne – jakie przywileje ma na drodze?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności