Czy nagrywania policjanta w trakcie kontroli drogowej jest legalne? Czy można filmować pracę funkcjonariusza bez jego zgody? Czy Policjant może zarekwirować urządzenie, którym jest nagrywany? Postanowiliśmy to sprawdzić, a sprawie przyjrzał się bliżej LEXman.
Przeglądając portale z treściami video, łatwo trafić na nagrania wykonane przez kierowców podczas kontroli drogowej. Na takich filmach oprócz kontrolowanego kierowcy najczęściej widoczny jest również policjant. Czy nagrywanie policjanta podczas czynności służbowych jest zgodne z prawem? Czy policjant może zakazać nagrywania i skonfiskować telefon?
Nagrywanie policjanta na służbie
Zasadniczo zgodne z prawem jest fotografowanie i filmowanie funkcjonariusza publicznego będącego na służbie. Możliwe jest zatem nagrywanie umundurowanego policjanta, strażnika miejskiego, strażaka czy inspektora Inspekcji Transportu Drogowego, który wypełnia swoje obowiązki.
Zobacz: Wideorejestrator – czy jego używanie jest w Polsce legalne?
Nagrywanie policjanta nie jest uzależnione od posiadania i okazania legitymacji dziennikarskiej lub jakiejkolwiek zgody na filmowanie lub fotografowanie. Takie żądanie kierowane przez policjanta do kierowcy jest bezpodstawne. Jeżeli policjant wykonuje swoje czynności w sposób jawny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy mógł rejestrować ich przebieg. Warto również pamiętać, że skoro nagrywanie funkcjonariusza jest dozwolone, to nie wymaga ono uprzedzania o tym, że dokonywana czynność będzie przez kierowcę rejestrowana.
Czy policjant może zakazać nagrywania?
Policjant ma prawo domagać się od kierowcy jedynie tego, do czego uprawniają go przepisy prawa. Oznacza to, że nie może on zakazać nagrywania swoich czynności, gdyż działanie takie jest w pełni dozwolone.
Zobacz: Czy nagranie z wideorejestratora może być dowodem w sądzie?
Należy jednak pamiętać, żeby nagrywając czynności funkcjonariusza – nie można utrudniać ich wykonywania. Gdyby kierowca nagrywając policjanta podczas kontroli drogowej de facto utrudniał lub uniemożliwiał dokonanie tych czynności, to takie zachowanie jest już niedozwolone. Nagrywanie nie może w żaden sposób zakłócić przeprowadzanej kontroli.
Konfiskata kamery lub telefonu przez policjanta
Policjant nie może skonfiskować kamery lub telefonu, którym jest nagrywany. Często się jednak zdarza, że do takich okoliczności dochodzi. Policjanci tłumaczą takie zachowanie podejrzeniem, że telefon pochodzi z przestępstwa. Możliwe jest więc zabezpieczenie się przed taką sytuacja posiadając przy sobie umowę zakupu telefonu – niestety jest to dosyć uciążliwa metoda.
Czy można publikować nagrania na YouTube?
Publikowanie nagrań na YouTube, na których ukazane są osoby, które sobie tego nie życzą jest niedozwolone. Możemy jednak wskazać kilka wyjątków.
Nie potrzeba zgody na rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli jest to związane z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych oraz osoby stanowiącej jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
Zobacz: Co to jest nagrywanie w pętli?
Policjant jako osoba pełniąca funkcję publiczną i nagrana w trakcie wykonywania tych czynności, np. zatrzymania kierowcy do kontroli drogowej, nie może wyjść na drogę prawną wobec autora filmiku, który opublikował go w sieci. Jeżeli jednak policjant został nagrany w sytuacji prywatnej, należy uzyskać jego zgodę na publikację.
Dla własnego bezpieczeństwa przed wrzuceniem zdjęć lub filmów do sieci warto jednak zamazać twarze osób, które mogłyby nie wyrazić zgody na publikację – również policjantów.
Zobacz: Czy ITD może przeprowadzać kontrolę drogową kierowcy osobówki?
Dodaj komentarz