Jak skrócić sądowy zakaz prowadzenia pojazdów? Pomóc może wniosek. Kierowca, który posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony po dniu 18 maja 2015 roku może starać się o zmianę sposobu jego wykonywania, co popularnie nazywane jest skróceniem zakazu prowadzenia pojazdów. Kiedy możliwe jest skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?
Możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przewiduje art. 182a § 1 Kodeksu karnego wykonawczego, który stanowi, że jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego dożywotnio, przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że skrócenie jest tu jedynie wyrażeniem potocznym. W rzeczywistości Sąd nie skraca zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a jedynie umożliwia kierowcy odbywanie pozostałego okresu zakazu korzystając z samochodu z zainstalowanym w blokadę alkoholową. Innymi słowy, kierowca będzie mógł prowadzić wyłącznie pojazdy mechaniczne, które są wyposażone w blokadę alkoholową.
Blokada alkoholowa
Zgodnie z nowelizacją, która weszła w życie 18 maja 2015 roku, wprowadzono nową formę wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów dla sprawców skazanych za jazdę w stanie nietrzeźwości, poprzez obowiązkowe wyposażenie pojazdu mechanicznego w blokadę alkoholową, uniemożliwiającą działanie silnika w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.
Zobacz: Auto w leasingu a abonament RTV za radio – kto płaci?
Obowiązek jazdy z blokadą alkoholową nie jest jednak orzekany obligatoryjnie. Sąd będzie mógł go orzec tylko wtedy, gdy postawa, właściwości i warunki osobiste kierowcy, zachowanie w okresie wykonywania środka karnego, uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Jeżeli Sąd negatywnie oceni postawę, właściwości i warunki osobiste kierowcy oraz jego zachowanie w okresie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, skrócenie zakazu nie będzie orzeczone.
Wniosek o skrócenie zakazu
Wniosek do Sądu można złożyć, jeżeli:
- zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych był wykonywany wobec kierowcy przez okres co najmniej połowy jego orzeczonego wymiaru,
- zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony dożywotnio był wykonywany przez okres co najmniej 10 lat,
- postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Zobacz: Zatrzymane prawo jazdy za niepłacone alimenty
Dodaj komentarz