Zdjęcia z fotoradarów będą załączane do wniosku o wskazanie kierującego pojazdem. Na to przynajmniej wskazują pierwsze ustalenia pomiędzy Rzecznikiem Praw Obywatelskich a GITD.
Fotoradar, jak sama nazwa wskazuje, rejestruje przekroczenie prędkości pojazdu w formie zdjęć, na których oprócz auta widnieją m.in. dane dotyczące prędkości z jaką poruszał się pojazd, ograniczenia prędkości na danym odcinku drogi czy daty i czasu wykonania zdjęcia (pomiaru). Fotografia powinna także przedstawiać przednią część pojazdu aby nie było problemów z określeniem osoby prowadzącej pojazd.
Zobacz: Prawo Jazdy 2016 – wszystkie zmiany i nowości
Od dłuższego czasu do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają jednak skargi od kierowców w związku z niezałączaniem do raportu z ujawnionego wykroczenia zdjęcia niezbędnego do wskazania osoby kierującej w danym czasie pojazdem. W wielu przypadkach jej ustalenie i wskazanie jest niezwykle trudne a często niemożliwe. Po pierwsze kierowcy w aucie mogli się zmieniać za kierownicą w trakcie podróży, zwłaszcza jeśli trwała ona długo, a po drugie wspomniane wnioski o wskazanie kierującego przychodzą często z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W takich sytuacjach nie zawsze można ustalić faktycznego kierowcę. Wskazanie osoby niewinnej jest natomiast jeszcze gorsze bowiem traktowane jest jako przestępstwo a nie wykroczenie.
Zobacz: Zatrzymane prawo jazdy za niepłacone alimenty
Biorąc pod uwagę skalę zjawiska, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie tego problemu do Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Wskazał na potrzebę przesyłania zdjęć wykroczenia już w pierwszej korespondencji kierowanej do właściciela pojazdu lub udostępnianie ich w inny sposób np. w formie elektronicznej.
Zobacz: Mandat dla właściciela auta za niewskazanie kierującego
W odpowiedzi na pismo Rzecznika, Główny Inspektor poinformował go, że obecnie w systemie teleinformatycznym Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym GITD prowadzone są końcowe testy zmierzające do uruchomienia automatycznej wysyłki zdjęć z urządzeń rejestrujących, zgodnie z sugestią Rzecznika – w pierwszej korespondencji adresowanej do właściciela pojazdu. Automatyczna wysyłka zostanie uruchomiona niezwłocznie po zakończeniu testów.
Zobacz: Odmowa przyjęcia mandatu – co robić dalej?
Jest to niezwykle, że organy państwowe posługują się urządzeniami rejestrującymi obraz i mimo to nie udostępniają go jako dowód osobom podejrzanym. Jako redakcja liczymy na to, że ta absurdalna sytuacja jak najszybciej zostanie naprawiona bo trwa już zbyt długo.
Dodaj komentarz