Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania nie tylko autem osobowym, ale np. skuterem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3. To jednak nie wszystkie maszyny, które można prowadzić mając prawo jazdy B. Zobacz jakie uprawnienia daje prawo jazdy kat. B!
Zdecydowana większość osób dysponujących prawem jazdy kategorii B wykorzystuje je do poruszania się autem osobowym o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. W myśl przepisów obowiązujących od 24 sierpnia 2014 roku pewna cześć kierowców rozszerzyła swój „ park maszyn” o motocykle z silnikami o pojemności skokowej nie przekraczającej 125 ccm. Okazuje się jednak, że to nie wszystkie pojazdy jakimi można kierować na drodze publicznej dysponując prawem jazdy kat. B.
Prawo jazdy kategorii B: zakres uprawnień
Ustawa o kierujących pojazdami z 2011 roku pozwala osobie posiadającej prawo jazdy kat. B prowadzić m.in.:
- a) pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
- b) zespół pojazdów złożony z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
- c) zespół pojazdów złożony z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
- d) pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki).
Zobacz: Auto nie przeszło przeglądu technicznego: co robić dalej?
Oprócz tego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania:
„motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat”.
To jednak nie wszystko. Wiele osób uważa, że wydzielenie kategorii T na dokumencie prawa jazdy zlikwidowało jednocześnie możliwość kierowania traktorem osobie mającej uprawnienia do kierowania autem osobowym. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z art.6.3 Ustawy o kierujących pojazdami, polskie prawo jazdy kat. B pozwala prowadzić także:
„ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny oraz zespół złożony z tego pojazdu i przyczepy lekkiej.”
Jakie maszyny może prowadzić kierowca mając prawo jazdy kat. B?
Podsumowując, kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B może prowadzić samochód osobowy o masie dopuszczalnej do 3,5 tony (także z przyczepą), motorower, czterokołowiec lekki (tzw. quad), motocykl o pojemności skokowej do 125 cm3 , traktor (ciągnik rolniczy) wraz z przyczepą oraz pojazd wolnobieżny (np. kombajn, koparkę, walec – lecz do obsługi maszyn wolnobieżnych często potrzebne jest stosowane zaświadczenie).
Czy mając prawo jazdy BT mogę ciągnąć lawete 2osiową
A ciągnik ? Na pewno?
Tak
Dobijanie kat T do blankietu jeśli robiło się tylko kat T. To jest falszowanie dokumentów. jak można wbijać uprawnienia na coś z czego nie przeszedl przeszkolenia. Jest to falszowanie pod egidą Ustawy
Prawo Jazdy kat B, B+E itd uprawnia do jazdy ciągnikiem ale tylko na terytorium Polski. I mimo,że robiąc np. kat B+E dobijają Ci kat T w blankiecie To i tak mnie w Niemczech do pracy na ciągnik nie chcieli przyjąć bo uważali ,że nie mam T i policja niemiecka się czepia . Sprawdza czy B+E oraz T mają taką samą datę wydania Jeśli tak tzn ,ze T nie robił I mandat Albo zabranie prawka