Czy na chodniku można zaparkować samochodem dostawczym?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 30 sierpnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Parkowanie busem na chodniku chodniku, czyli samochodem dostawczym, nie zawsze jest dozwolone. Są przypadki, w których kierowcę czeka za to kara. Jaki mandat grozi za parkowanie busem na parkingu? Jakie kary może spodziewać się jego kierowca? Czy za parkowanie autem dostawczym można dostać punkty karne?

Nie wszyscy kierowcy mają świadomość, że nie każdym samochodem można zaparkować na chodniku. Nawet w dozwolonym miejscu, parkowanie niektórymi samochodów jest zabronione. Czy na chodniku mogą parkować busy i „dostawczaki”? Kiedy tak, a kiedy nie?

Zobacz: Akcyza za samochód 2017 uwzględni jego wiek i pojemność silnika!

Masa samochodu a parkowanie

Istotną kwestią w poruszonym temacie jest waga samochodu. W tym miejscu należy powołać art. 47 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym, który stanowi, że dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 tony, pod warunkiem że:

1)  na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;

2)  szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;

3)  pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Powyższe oznacza, że samochód, którego masa całkowita przekracza 2,5 tony nie może parkować na chodniku. Nie ma przy tym znaczenia jakim rodzajem auta chcemy zaparkować – może być to zarówno dostawczak, auto terenowe, jak i limuzyna.

Osobówka z kratką

Na uwagę zasługuje również ust. 2 wskazanego przepisu. Zgodnie z nim dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2 (szerokość chodnika), zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Volvo krata

Ze wskazanego ustępu wynika więc, że jeśli samochód jest zarejestrowany jako ciężarowy (nawet osobówka z kratką), nie wolno zaparkować nim czterema kołami na chodniku niezależnie od masy pojazdu – dopuszczalne jest jedynie parkowanie dwoma bocznymi lub przednimi kołami, jeżeli na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się ani postoju.

Zobacz: Zatrzymane prawo jazdy za niepłacone alimenty

W omawianej sprawie należy przywołać również wyrok Sądu Najwyższego z dnia 1 lipca 2010 roku, wydany w postępowaniu prowadzonym pod sygnaturą akt: SNO 27/10. Zgodnie z jego tezą pomiędzy normą dozwalającą zawartą w art. 47 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym i zakazem wynikającym ze znaku drogowego B-36 „zakaz zatrzymywania się” występuje kolizja, którą należy rozstrzygnąć według zasad określonych w art. 5 Prawa o ruchu drogowym (pierwszeństwo stosowania reguły zachowania wynikającej ze znaku drogowego). Zakaz postoju samochodem osobowym na chodniku wyrażony znakiem zakazu B-36 nie uchyla więc w sposób generalny normy ustawowej (art. 47 ust. 2 p.r.d.), ale ogranicza zakres jej zastosowania. Zakaz zatrzymywania się wynikający ze znaku drogowego B-36 dotyczy zaś także chodnika, a więc zakazane jest zatrzymywanie się za tym znakiem na chodniku, choćby były spełnione warunki określone w art. 47 ust. 2 p.r.d., chyba że pod znakiem jest umieszczona tabliczka informacyjna „nie dotyczy chodnika”.

Zobacz: Koniec Inspekcji Transportu Drogowego – powstanie super drogówka!

Niestety parkowanie samochodem o zbyt dużej masie całkowitej na chodniku może zakończyć się ukaraniem mandatem.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz

Aktualności