REKLAMA

Ubezpieczenia komunikacyjne – jakie dają wsparcie i które warto wybrać?

Autor: Artykuł partnera · Zdjęcia: · Dodane: 30 czerwca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Właściciele samochodów raz do roku muszą nabyć ubezpieczenie OC. Do tej polisy mogą w pakiecie dobrać AC, assistance i NNW. Część ubezpieczycieli oferuje także dodatkowe ubezpieczenie szyb i opon. Jaką ochronę zapewniają poszczególne ubezpieczenia? Na jakich zasadach działają? Prześledzimy to na konkretnym przykładzie kierowcy!

Niech naszym przykładowym właścicielem samochodu będzie Jan. Wszedł on na stronę porównywarki ubezpieczeń Mubi –https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/ – jutro kończy mu się ubezpieczenie auta. Jednak tym razem oprócz podstawowego OC postanowił przejrzeć pakiety OC + AC oraz opcję dodatkowego assistance i NNW. Które z nich będzie przydatne dla Jana?

Obowiązkowe OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i jego działanie reguluje ustawa. Dlatego każdy właściciel samochodu, również Jan, musi raz do roku ubezpieczyć swój pojazd, który jest zarejestrowany. Jeśli tego nie zrobi, to może otrzymać karę, która w przypadku samochodu osobowego wynosi nawet 5600 zł za ponad dwutygodniową przerwę w ubezpieczeniu.

Zobacz: Nieprawdziwe dane w OC i AC – co za to grozi?

Wielu kierowców myśli, że ubezpieczenie OC ma za zadanie chronić tylko ofiary wypadków. To jednak tak nie działa, ponieważ zgodnie z kodeksem cywilnym każdy poszkodowany ma prawo domagać się zadośćuczynienia i rekompensaty. Jeśli kierowcy nie musieliby ubezpieczać samochodów, to za każdą szkodę musieliby płacić z własnej kieszeni. Co to oznacza? Ubezpieczenie OC chroni sprawcę zdarzenia finansowo!

Co warto wiedzieć jeszcze o OC?

  1. Zakres i warunki OC są takie same u każdego ubezpieczyciela.
  2. Brak OC jest karany.
  3. Nie można pojazdu ubezpieczyć ze wsteczną datą.
  4. Ubezpieczyciel nie może odmówić kierowcy ubezpieczenia pojazdu (jeśli prowadzi działalność ubezpieczeniową w tym zakresie).
  5. Umowa OC przedłuża się automatycznie, jeśli kierowca jej nie wypowie.

Ponieważ ubezpieczenie OC zapewnia taką samą ochronę u każdego ubezpieczyciela, to dla Jana najważniejsza jest cena polisy. Sprawa nieco bardziej się skomplikuje, gdy zdecyduje się na pakiet z dodatkowym AC, ASS i NNW!

Ochrona autocasco

Ubezpieczenie AC to także ochrona finansów Jana. Tylko tym razem otrzyma on wsparcie, kiedy to jego pojazd zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony. Warto więc rozważyć zakup autocasco? Jan musi jednak pamiętać o jednym – ubezpieczyciele oferują różne warianty ubezpieczenia AC!

Zobacz: Kradzież lub zgubienie tablic rejestracyjnych – co robić dalej?

Pan Jan w ofertach zauważył, że w tańszych pakietach OC + AC zamiast AC oferowane jest mini AC. Jaka jest między nimi różnica? Wersja mini ma ograniczony zakres ochrony, który najczęściej sprowadza się do wsparcia w razie szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Dlatego zawsze przed wyborem konkretnej oferty ubezpieczenia,Jan powinien zapoznać się z jej warunkami, które znajdzie w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

W jakich przypadkach Jan otrzyma odszkodowania z pełnego AC?

  1. Gdy pojazd zostanie skradziony.
  2. Gdy będzie sprawcą wypadku lub kolizji.
  3. Gdy samochód zostanie zniszczony przez siły przyrody (grad, burza, powódź, lawina).
  4. Gdy auto zniszczą osoby trzecie (chuligani, inny kierowca na parkingu).

Tutaj mała uwaga! Zakres ubezpieczenia i wyłączenia opisane są w OWU. Dlatego koniecznie trzeba zapoznać się z nimi przed wyborem AC. Co jeszcze powinno być ważne dla Jana w kontekście autocasco?

Cena ubezpieczenie AC, a także wysokość odszkodowania, zależą od wartości pojazdu. Dlatego wybierając autocasco, zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia, czy jest stała, zmienna, odnawialna lub nieodnawialna. Wybierz odpowiedni dla siebie wariant likwidacji szkody oraz zapoznaj się z zapisami dotyczącymi szkody minimalnej i udziału własnego. Jeśli takie zapisy pojawią się w umowie, to mogą obniżyć wysokość składki – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Jan zdecydował się na AC, ponieważ ma kilkuletnie auto i często nim jeździ. Pozostaje jeszcze podjęcie decyzji co do assistance i NNW.

Pomoc assistance

Na drodze może zdarzyć się wypadek, kolizja lub awaria samochodu. W najtrudniejszej sytuacji są kierowcy, którzy nie znają się na autach, a dodatkowo znajdują się daleko od miejsca zamieszkania, więc nie mogą liczyć na pomoc najbliższych. Ponieważ Jan bardzo dużo podróżuje samochodem po Polsce, a także wyjeżdża za granicę, assistance będzie doskonałym wsparciem dla niego.

Ubezpieczenie assistance zapewnia:

  1. holowanie,
  2. naprawę na miejscu awarii,
  3. pomoc w razie rozładowania akumulatora, zgubienia kluczyków,
  4. transport kierowcy i pasażerów,
  5. nocleg,
  6. wsparcie informacyjne i medyczne,
  7. pomoc tłumacza.

Oczywiście zakres świadczonej pomocy zależy od wariantu ubezpieczenia. Dlatego Jan musi dokładnie przejrzeć, jaki ubezpieczenie assistance na Mubi mu pasuje!

Wsparcie NNW

To ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków zapewnia wsparcie w razie uszczerbku na zdrowiu, śmierci lub rozstroju zdrowia. Jan może wykupić to ubezpieczenie tylko na siebie lub także na pasażerów. Przedmiotem ochrony NNW jest życie i zdrowie ubezpieczonego – zazwyczaj ubezpieczenie to nie kosztuje ono dużo, więc warto je wykupić, by otrzymać dodatkowe wsparcie!

Zobacz: System ADAS będzie kontrolował kierowców i auta? Ubezpieczyciele zachwyceni!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności