REKLAMA

Dlaczego światła świecą się po jednej stronie auta po zgaszeniu silnika?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 27 czerwca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jeśli po zgaszeniu silnika zauważyłeś, że świecą się lampy postojowe po jednej stronie auta (z przodu i z tyłu) to nie panikuj. Wbrew pozorom, najprawdopodobniej nie jest to żadna awaria. Taka sytuacja zdarza się dość często, a przyczyna najczęściej jest prozaiczna.

Przy okazji testu Forda Ranger Raptora, mieliśmy okazję otrzymać ciekawe pytanie od jednego z czytelników. Dostrzegł on na filmie, że światła postojowe świecą się w samochodzie po jednej jego stronie. Zarówno z przodu jak i z tyłu włączone były postojówki. Czytelnik napisał do nas wiadomość z pytaniem, dlaczego w nowym samochodzie ma miejsce taka awaria i czy jest to wina wszechobecnej elektroniki – zbyt skomplikowanej a przez to zawodnej. Nic z tych rzeczy. Wbrew pozorom nie była to żadna awaria, a pytanie czytelnika pokazuje, że kierowcy nie wiedzą jak działają światła postojowe i że często mylone są ze światłami pozycyjnymi.

Jak włączyć lub wyłączyć światła postojowe po jednej stronie auta?

Jeśli światła w samochodzie świecą po jednej stronie auta, to przyczyną nie jest usterka elektryczna (w 99% przypadkach). To najzwyczajniej w świecie po prostu włączone światła postojowe. Tak, postojowe a nie pozycyjne. Wbrew pozorom to zasadnicza różnica, która jednocześnie tłumaczy, dlaczego włączone są światła tylko po jednej stronie auta. Niestety, wielu kierowców nie dość, że nie wie jak włączą się światła postojowe, to nie odróżnia też świateł postojowych od pozycyjnych i nazywa je wymiennie. A to po części błąd. Bo choć korzystają z tego samego zestawu żarówek/diod ledowych mają jednak inne przeznaczenie.

Włączone światła postojowe po lewej stronie są widoczne zarówno z przodu, jak i z tyłu auta. 

Światła postojowe po pierwsze nie są obowiązkowym wyposażeniem auta, dlatego nie każde auto musi je posiadać. Co więcej, światła te stosowane są głównie przy holowaniu auta, albo podczas postoju na poboczu w warunkach niedostatecznej widoczności. Słaba widoczność jest uzasadnionym powodem by z nich korzystać. I w ten sposób przechodzimy do setna. Bowiem stojąc na poboczu możemy włączyć światła pozycyjne tylko od strony osi jezdni. Czyli stojąc po prawej stronie drogi, możemy włączyć lewe światła postojowe. Jak? Kierunkowskazem!

Z tyłu pojazdu widać włączone lewe światło postojowe (ledowe). Jeśli włączony zostanie prawy kierunkowskaz, włączy się lewe światło postojowe. 

W większości aut ustawiamy światła na pozycyjne i włączamy np. lewy kierunkowskaz. W niektórych autach, trzeba wcześniej włożyć kluczyk i przekręcić o jedną pozycję (zasilanie), dopiero potem ustawić światła pozycyjne (lub Auto), włączyć np. lewy kierunkowskaz, po czym wyjąć kluczyk ze stacyjki (bez dotykania już kierunkowskazu), albo wyłącznik zasilanie przyciskiem Start/Stop. Będą wtedy świecić się lewe światła postojowe. Jeśli przestawimy kierunkowskaz w prawo, zaświecą się prawe lampy (przód i tył), a jeśli ustawimy kierunkowskaz pośrodku (pozycja neutralna, wyjściowa) to światła postojowe zgasną (jeśli jest ustawiony tryb Auto).

Włączone światła po jednej stronie auta

Zatem jeśli w Twoim aucie świecą się światła postojowe po jednej ze stron, wystarczy że otworzysz samochodów i ustawisz kierunkowskaz pozycji neutralnym (czyli po prostu go wyłączysz). Zwróć tylko uwagę, czy nie masz włączonych świateł postojowych na dźwigience/pokrętle regulatora świateł.

Zobacz: Dlaczego klimatyzacja nie działa w trakcie jazdy?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności