REKLAMA

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – czy należy się odszkodowanie?

Autor: Artykuł promocyjny · Zdjęcia: CUK · Dodane: 24 stycznia 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Co zrobić po kolizji z dzikim zwierzęciem? Od kogo ubiegać się o odszkodowanie? Czy można takie w ogóle uzyskać nie mając polisy AC? Na te i inne pytania odpowiada przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zderzenie z dzikim zwierzęciem może poważnie uszkodzić samochód. Ubezpieczenie OC nie pokrywa tego rodzaju szkód, dlatego warto pomyśleć o dodatkowej polisie AC. Do bliskiego spotkania ze zwierzyną może dojść nie tylko na leśnej drodze, ale również w innych miejscach, ponieważ obecnie można spotkać je nawet w dużych miastach. Sprawdź, jak skutecznie zabezpieczyć się przed szkodami w takiej sytuacji.

Zderzenie z dzikiem i inną zwierzyną leśną – jak postępować?

Podróżując, zwracaj szczególną uwagę na umieszczone przy nich znaki. W miejscach, w których pojawia się najwięcej zwierzyny leśnej, są ustawiane symbole A-18b, które informują o możliwości wtargnięcia na drogę dzika czy sarny. Jeśli zobaczysz taki znak, zachowaj ostrożność i zwolnij. Jeśli zauważysz stojące w pobliżu drogi zwierzę, zwolnij, aby uniknąć zderzenia. Nawet jeśli przejdzie na drugą stronę drogi, zwiększ czujność, ponieważ w pobliżu może znajdować się całe stado.

W sytuacji, gdy mimo Twojej ostrożności i tak dojdzie do zderzenia, musisz wiedzieć, jak prawidłowo postępować w takiej sytuacji. Przede wszystkim nie odjeżdżaj z miejsca zdarzenia, a zaparkuj swój samochód w bezpiecznym miejscu, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli to niemożliwe z powodu dużych uszkodzeń samochodu, powiadom odpowiednie służby i zaczekaj na pomoc. Ustaw za pojazdem trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości i włącz światła awaryjne.  Uczestnik zderzenia ze zwierzęciem jest zobowiązany do tego, aby na miejsce wezwać policję lub straż miejską, zależnie od tego, gdzie zdarzenie miało miejsce. Służby zawiadomią weterynarza, który oceni, czy rannemu zwierzęciu można jeszcze pomóc.

Jak uzyskać odszkodowanie za kolizję ze zwierzyną leśną?

Uzyskanie odszkodowania za potrącenie dzikiego zwierzęcia może być skomplikowane. Za skutki takiego zdarzenia może być odpowiedzialnych wiele podmiotów, dlatego niekiedy trudno jest określić, kto powinien wypłacić świadczenie. Ustawa o drogach publicznych jasno mówi, że za bezpieczeństwo kierowców i ochronę przed dzikimi zwierzętami odpowiada zarządca drogi. Zależnie od typu trasy stosuje się specjalne ogrodzenia i przejścia. Jeśli to niemożliwe, niezbędne jest ustawienie wspomnianego już znaku drogowego. W sytuacji, gdy wypadek z dzikiem lub innym leśnym zwierzęciem wydarzył się na odcinku, który był prawidłowo oznakowany, otrzymanie odszkodowania od zarządcy jest praktycznie niemożliwe.

Jeżeli jednak takiego znaku nie było, możesz podjąć próby walki o zwrot kosztów naprawy. Może zdarzyć się także, że zwierzyna wybiegnie na drogę podczas polowania, a następnie zderzy się z pojazdem. Warto więc sprawdzić, czy w okolicy, w której doszło do zderzenia, nie przeprowadzano ich w tym czasie. Jeśli tak, podmiotem odpowiedzialnym za naprawę szkód jest organizator polowania, czyli zarządca koła łowieckiego.

Potrącenie sarny a odszkodowanie z AC – czy to możliwe?

Jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymasz odszkodowanie w przypadku zderzenia ze zwierzyną leśną, zdecyduj się na kupno ubezpieczenia AC. To dobrowolna polisa, która zapewnia ochronę m.in. właśnie w takich sytuacjach. Aby mieć pewność, że wybrane AC faktycznie umożliwi Ci otrzymanie odszkodowania, przed podpisaniem umowy sprawdź Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdziesz w nich informację o tym, czy polisa obejmuje także zderzenie z dzikimi zwierzętami.

Wykupienie ubezpieczenia AC to świetne rozwiązanie zapewniające ochronę w wielu sytuacjach. Dzięki niemu, nawet jeśli dojdzie do zderzenia z leśnym zwierzęciem, będziesz mógł liczyć na pokrycie kosztów naprawy samochodu z polisy. Pozwoli Ci to uniknąć problemów z koniecznością dochodzenia roszczeń od zarządcy dróg lub koła łowieckiego.

Jak zabezpieczyć się na wypadek zderzenia z dzikim zwierzęciem?

Jak już wiesz, kupno AC to doskonały sposób na zabezpieczenie się na wypadek zderzenia z leśnymi zwierzętami. Musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert poszczególnych towarzystw. Ważne są:

  1. zakres ubezpieczenia — im jest on szerszy, tym lepiej, ponieważ będziesz mógł otrzymać odszkodowanie w wielu sytuacjach,
  1. wysokość sumy ubezpieczenia — od niej liczona będzie wartość szkody,
  1. udziały własne — jest to część szkody, którą będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni,
  1. sposób rozliczania szkody — towarzystwa mogą stosować metodę bezgotówkową lub kosztorysową.

Zanim wybierzesz konkretną polisę AC, porównaj je, co pomoże Ci wybrać taką, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. W tym celu możesz skorzystać z kalkulatora, który znajdziesz na stronie cuk.pl. Dzięki niemu szybko i bez wychodzenia z domu porównasz wiele ofert. Towarzystwa mogą bowiem samodzielnie kształtować ceny AC, dlatego wysokość składek w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych może się znacząco różnić. Porównanie różnych wariantów pozwoli Ci wybrać najkorzystniejszy z nich bez przepłacania.

Zobacz: Ubezpieczenie samochodu AC – czy warto z niego skorzystać?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności