REKLAMA

Odebranie prawa jazdy i wydłużenie okresu próbnego – lista wykroczeń

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 14 listopada 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jakie wykroczenia mogą spowodować utratę prawa jazdy w okresie próbnym lub jego wydłużenie? Czym są wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji?

Wszyscy nowi kierowcy, którzy swoje uprawnienia nabędą po nowym roku, będą objęci 2-letnim okresem próbnym. W trakcie jego trwania będą zobligowani m.in. do wolniejszej jazdy po drogach, nie będą mogli pracować w charakterze kierowcy, a do tego za popełnienie trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji zostanie im odebrane prawo jazdy (wraz z uprawnieniami). Pytanie tylko o jakich wykroczeniach mowa?

Zobacz: Okres próbny – nowe prawo jazdy 2016

Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji obejmują kilka niezwykle ważnych przepisów, których kierowca kategorycznie nie powinien łamać. Mowa jest przede wszystkim o jeździe po użyciu alkoholu, drastycznym przekraczaniu dopuszczalnych limitów prędkości (o 30 km/h i więcej) i łamaniu przepisów dotyczących wyprzedzania.

W kwestii tych ostatnich, ustawodawca opisał je dość dokładnie. Zakazane jest m.in. wyprzedzanie:

  • pojazdu skręcającego w lewo inaczej niż tylko prawą stroną jezdni,
  • pojazdu silnikowego przed wierzchołkiem wzniesienia;
  • pojazdu przed oznakowanym skrzyżowaniem ;
  • pojazdu przed przejściem dla pieszych.

Kierowca nie może także wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

Zobacz: Prawo Jazdy 2016 – wszystkie zmiany i nowości

Kara utraty uprawnień bądź wydłużenia okresu próbnego (za 2 wykroczenia) grozi kierowcy także za nierespektowanie przepisów regulujących pierwszeństwo przejazdu w m.in. na skrzyżowaniach równorzędnych (prawa strona), z sygnalizacją świetlną (zakaz wjazdu za sygnalizator wyświetlający czerwony sygnał) i na tzw. lewoskrętach. Kierowca musi także kategorycznie przestrzegać pierwszeństwa pieszych na pasach. Wykroczeniem przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji jest także jazda wzdłuż ulicy po chodniku lub po przejściu dla pieszych. Jeśli pojazd skręca w drogę poprzeczną, przecinając tym samym ścieżkę dla rowerzystów, także musi ustąpić im pierwszeństwa.

Zobacz: Odmowa przyjęcia mandatu – co robić dalej?

Jeśli przez jezdnię przechodzi osoba niepełnosprawna (niekoniecznie na pasach) to kierowca zobowiązany jest zatrzymać pojazd i umożliwić jej przejście na drugą stronę jezdni. Nie respektowanie sygnałów wysyłanych przez Policjantów sterujących ruchem, także należy do wykroczeń zagrażających bezpieczeństwu w komunikacji.

Zobacz: Kurs dokształcający teoria – okres próbny

Warto pamiętać, że oprócz powyższych przepisów istniej wiele innych zdarzeń drogowych, które w zależności od interpretacji Policjanta mogą zostać zakwalifikowane jako wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Jeśli bowiem zachowanie kierowcy było na tyle nie odpowiedzialne, że zagroziło bezpośrednio bezpieczeństwu innej osoby, to może być on za to srogo ukarany.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności