Czy i kiedy policjant może kierować zatrzymanym samochodem, motocyklem czy innym pojazdem? W określonych przypadkach prawo pozwala na prowadzenie kontrolowanego auta przez policjanta. Zobaczcie kiedy jest to możliwe.
Sceny pościgowe w filmach akcji niejednokrotnie prezentują policjantów, którzy w ferworze walki, przejmują cywilne auta, aby dopaść uciekiniera. Jednak w rzeczywistości takie sytuacje są rzadkością, przynajmniej w Polsce. Nie oznacza to jednak, że policjant za kierownicą zatrzymanego, cywilnego auta to w naszych kraju rzadkość. Wręcz przeciwnie, takie sytuacje się zdarzają i nie są odosobnione. Najczęściej funkcjonariusz chce w ten sposób skontrolować stan techniczny pojazdu i ocenić, czy nie zagraża on bezpieczeństwu innych użytkowników drogi. Ale to niejedyny sytuacja, kiedy policjant ma prawo usiąść za kierownicą zatrzymanego do kontroli auta.
Kiedy policjant może kierować zatrzymanym autem?
Jak przekonują przedstawiciele polskiej policji, funkcjonariusze mają prawo siadać za kierownicą kontrolowanego auta. Zgodnie z § 11 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego policjant może kierować kontrolowanym pojazdem w zakresie posiadanego uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli jest to niezbędne dla:
- dokonania sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, w szczególności skuteczności działania hamulców albo sprawdzenia masy lub nacisku osi pojazdu;
- sprowadzenia pojazdu w miejsce, w którym nie utrudnia on ruchu ani nie zagraża jego bezpieczeństwu, a także jeżeli pojazd został zatrzymany do kontroli w wyniku prowadzonych działań pościgowych, istnieje uzasadnione podejrzenie, że pochodzi z przestępstwa, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że znajdują się w nim osoby, które popełniły przestępstwo albo w związku z podejrzeniem, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Zobacz: Czy przeterminowane prawo jazdy nadal jest ważne? Czy pandemia trwa?
W tym momencie warto podkreślić, że przepisy te funkcjonują w określonym celu. Dobry stan techniczny pojazdu zapewnia bezpieczną jazdę nam, naszym pasażerom, którymi często są członkowie rodziny, ale także zapewnia bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu drogowego. Rolą Policji nie jest „na siłę” wyszukiwanie wad technicznych pojazdu, lecz dbałość i troska o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i czasowa eliminacja z dróg pojazdów, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Oczywiście także i wśród funkcjonariuszy zdarzają się czarne owce, zdolne do przekraczania swoich uprawnień, ale to margines.
Zobacz: Odsetki za mandat karny, który wystawiła Policja
Swoją drogą warto też pamiętać, że po zmianie przepisów, niezatrzymanie auta do kontroli drogowej może zakończyć się nawet kilkuletnim więzieniem. Zgodnie z art. 178b Kk:
Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 5.
Przepisy zostały zaostrzone, ale to nie znaczy, że kierowca pozbawiony został swoich praw. Mając wątpliwości co do zasadności zatrzymania, kierowca ma prawo taką kontrolę nagrywać, aby móc później udowodnić swoje racje w sądzie.
Zobacz: Punkty karne nie znikną po roku, mandaty do 5000 zł i wyższe ceny OC!
Dodaj komentarz