Sejm nie zgodził się na bezwzględne pierwszeństwo pieszych na pasach. Podobnie jak Senat opowiedział się przeciwko nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, zakładającej zwiększenie praw pieszych wobec kierujących pojazdami.
W piątek 9 października 2015 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej odrzucił projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zgłoszonej przez parlamentarzystów PO. Nowelizacja zakładała, że piesi uzyskają bezwzględne pierwszeństwo na pasach. Polegać ono miałoby na tym, że kierujący pojazdem musiałby ustąpić pieszemu pierwszeństwa przejścia przez drogę na przejściu nie tylko, gdy ten czeka na wejście na nie lub już się po nim porusza (jak jest to obecnie zapisane w przepisach), ale również wtedy gdy pieszy zbliża się do przejścia z zamiarem jego pokonania.
Zobacz: Dopuszczalna prędkość na drodze w 2015 roku
Zarówno Senat jak i Sejm opowiedzieli się przeciwko temu zapisowi. Co ciekawe, na czele przeciwników nowych przepisów zaproponowanych przez PO był senator PO, Aleksander Pociej. To on podkreślał w Senacie, że wdrożenie nowelizacji w życie mogłoby paradoksalnie zwiększyć liczbę wypadków na przejściach dla pieszych, bowiem zwolniłaby ona pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na przejścia.
W rezultacie Senat wyraźnie opowiedział się przeciwko nowym przepisom. Za wnioskiem zgłoszonym przez senatora Aleksandra Pocieja (PO) o odrzucenie nowelizacji zagłosowało 38 senatorów – głównie z PiS i część z PO. 37 było przeciw, dwóch się wstrzymało.
Zobacz: Odmowa przyjęcia mandatu – co robić dalej?
Szansą PO na wdrożenie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym było przegłosowanie zmian w Sejmie, który odrzuca stanowisko Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jednak również i Sejm nie był przychylny bezwzględnemu pierwszeństwu pieszych na pasach. W głosowaniu dotyczącym odrzucenia uchwały Senatu (która mówiła m.in. o rezygnacji z przepisu bezwzględnego pierwszeństwa pieszego na pasach) za było 197 posłów, przeciw 217 a 24 wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem uchwały Senatu było niemal cała PO – 178 posłów (choć 6 było przeciw, a 4 wstrzymało się), jeden poseł PiS, 3 posłów z PSL, 8 z SLD oraz kilku niezrzeszonych. Posłom nie udało się zatem odrzucić uchwały Senatu i nowelizacja nie wejdzie w życie (w zakresie bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na pasach). A co Wy sądzicie o bezwzględnym pierwszeństwu pieszych na pasach?
to jakiś kolejny chory pomysl PO. juz teraz piesi chodza po pasach jak swiete krowy. jak sie zobaczy nagrania z kamer z wypadkow na pasach to widac jak na dloni, ze oni wchodza pod auto nie patrzac w ogole co sie dzieje na drodze. Ludzie zrozumcie ze pasy to tylko farba na drodze i nic Was nie chroni na nich. Warto zycie narazac bo macie pierwszenstwo?