Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC. Jego brak oznacza wysokie kary i przykre konsekwencje w przypadku kolizji czy wypadku. Kierowcy, którzy chcą poszerzyć zakres ochrony, mogą wybrać również ubezpieczanie AC, które jest dobrowolne, ale gwarantuje ochronę w przypadku uszkodzenia mienia. Jakie ubezpieczenie w 2024 roku wybrać, aby spać spokojnie i nie martwić się skutkami ewentualnych kolizji? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?
Ubezpieczenia dla kierowców – obowiązkowe i dobrowolne
Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Obejmuje szkody materialne oraz osobowe m.in. leczenie, rehabilitację oraz ewentualne odszkodowania za utracone dochody osób poszkodowanych. Kierowcy, którzy w odpowiednim czasie nie dopełnią tego obowiązku, muszą liczyć się z wysokimi karami. Należy pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC jest przypisane do samochodu, a nie do jego właściciela.
Zobacz: Czy ubezpieczenie OC auta będzie droższe w 2024 roku?
Ubezpieczenie AC, czyli autocasco nie jest obowiązkowe, ale decyduje się na nie coraz więcej kierowców. AC zapewnia ochronę w sytuacji uszkodzenia samochodu przez jego właściciela, osoby trzecie, zapewnia ochronę w wyniku jego kradzieży oraz działań żywiołów. Kierowcy mogą wykupić również ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów. Zapewnia rekompensatę w uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku zdarzenia drogowego. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują także ubezpieczenie Assistance, które zapewnia pomoc w różnych sytuacjach, określonych w umowie. Ubezpieczenia może ze sobą łączyć, tak, aby stworzyć najbardziej odpowiedni zakres ochrony.
Jak wybrać ubezpieczenie auta?
Wybór ubezpieczenia samochodu nie jest łatwy. Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w reklamach i ofertach, mających zapewnić najlepszą ochronę. Wielu kierowców ma dylemat, nie wie, jakiego ubezpieczyciela wybrać, na co zwrócić uwagę. Doskonałym sposobem, pozwalającym dobrze ubezpieczyć samochód, jest skorzystanie z rankingów i porównywarek dostępnych w internecie np. WOWpolisa.pl. Narzędzia są bezpłatne, na bieżąco aktualizowane, dzięki nim można zaoszczędzić czas i pieniądze. Popularnym rozwiązaniem jest także kalkulator ubezpieczeń OC AC, który w jednym miejscu skupia najlepsze oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy wpisać podstawowe dane tj. wiek kierowcy, markę auta, rocznik, rodzaj paliwa, pojemność silnika, wersja pojazdu, miejsce parkowania samochodu, rodzaj użytkowania auta itp. Po uzupełnieniu formularza kierowcy będą mogli sprawdzić cenę ubezpieczenia OC, a także ceny innych ubezpieczeń np. AC lub AC Mini, NNW czy usługi Assistance.
Ubezpieczanie OC samochodu – na co zwrócić uwagę?
Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile będzie kosztować obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu. Cena jest zależna od wielu czynników. Na cenę ma wpływ wiek kierowcy, jego historia za kierownicą. Młodsi, mało doświadczeni kierowcy zapłacą więcej niż osoby z doświadczeniem, które mają wypracowane różne zniżki. Ważne jest również miejsce zamieszkania, na tańsze OC mogą liczyć mieszkańcy małych miast, gdzie ryzyko kolizji jest mniejsze niż w dużych aglomeracjach. Duże znaczenie mają parametry pojazdu, jego model, rocznik czy rodzaj paliwa. Wybierając ubezpieczenie, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które zapewnią dobrą ochronę i pozwolą uniknąć kłopotów. W przypadku OC prawo polskie reguluje zakres ochrony, ale ceny za polisy poszczególnych ubezpieczycieli mogą się znacząco różnić. Jest to spowodowane naliczaną marżą. W przypadku innych ubezpieczeń warto zwrócić uwagę na takie elementy jak: zakres ubezpieczenia, sposób rozliczania, a także opinie o wybranej firmie ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie pojazdu to obowiązek każdego kierowcy. Można wybrać samo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ale nie gwarantuje to pełnej ochrony. W zależności od swoich potrzeb, a także możliwości finansowych warto rozszerzyć ochronę i wykupić dodatkową polisę.
Materiały promocyjne
Dodaj komentarz