Prawie miliard złotych maja kosztować nowe elektroenergetyczne autostrady. Pojawią się one na Dolnym Śląsku i to jeszcze przed 2030 rokiem. Wbrew pozorom nie mają one jednak bezpośredniego związku z trasami drogowymi. Choć w przyszłości będą zapewne silnie z nimi skorelowane.
Jak informują przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych już w 2030 roku będzie gotowa nowoczesna sieć elektroenergetycznych autostrad w regionie dolnośląskim. Na budowę tej infrastruktury przesyłowej PSE przeznaczą niemal 1 miliard złotych. Po jej ukończeniu powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski.
Elektroenergetyczne autostrady na Dolnym Śląsku
Sęk w tym, że nie chodzi o autostrady dostosowane do zasilania pojazdów elektrycznych. Mimo korelującej nazwy, PSE mianem elektroenergetycznych autostrad określa nowe linie przesyłowe (energetyczne). Nie da się jednak wykluczyć, że będą one istotnym elementem projektu elektryfikacji motoryzacji w Polsce. Tym bardziej, że tego typu autostrady są niezbędne w kontekście rozbudowy przydomowych elektrowni czyli fotowoltaiki.
Stabilny i harmonijny rozwój województwa uzależniony jest w znacznej mierze od zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dlatego też, obserwując trendy, projektujemy infrastrukturę przesyłową niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na obszarze całego regionu w nadchodzących dekadach
– wyjaśnia Włodzimierz Mucha, wiceprezes PSE S.A. Celem nowego programu jest zastąpienie przestarzałych i przeciążonych linii elektroenergetycznych nowoczesną i wydajną siecią przesyłową mogącą sprostać rekordowemu zapotrzebowaniu na energię w tym regionie. W ciągu ostatnich 10 lat PSE zrealizowały na Dolnym Śląsku inwestycje w rozbudowę elektroenergetycznej infrastruktury przesyłowej na łączną kwotę 1 mld 212 mln złotych.
Musimy brać pod uwagę także konieczność zasilenia w energię elektryczną wielkich przedsięwzięć infrastrukturalnych realizowanych w regionie, jak np. budowa szybkich kolei do CPK, a także potrzebę włączenia do sieci coraz liczniejszych odnawialnych źródeł energii – wiatrowych i fotowoltaicznych
Od ubiegłego roku działa już nowy odcinek linii 400 kV Mikułowa-Czarna, stanowiący wysokosprawne połączenie pomiędzy stacjami w okolicach Zgorzelca i Lubina. Zastąpił on pierwszą linię w Polsce pracującą na napięciu 400 kV, zbudowaną jeszcze w 1963 r. Do użytku oddano też połączenie Czarna-Pasikurowice (o napięciu 400 kV) łączące stacje w okolicach Lubina i Wrocławia. W ten sposób powstało nowe, bezpośrednie połączenie stacji Mikułowa przy zachodniej granicy kraju ze stacją Pasikurowice pod Wrocławiem, co daje najdłuższy na Dolnym Śląsku, 230-kilometrowy energetyczny ciąg liniowy najwyższych napięć.
Rozbudowa i modernizacja sieci energetycznych
Jak przekonują przedstawiciele PSE, nowe instalacje pozytywnie przeszły program prób napięciowych i obciążeniowych i są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne, w tym pracę przy wielodniowych upałach, a przy tym bardziej efektywne. Trwają także prace nad kolejnym projektem PSE na Dolnym Śląsku, tj. budową nowej linii 400 kV Mikułowa-Świebodzice, który ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Dolnego Śląska.
Zobacz: Akumulatory Porsche będą wydajniejsze a ładowanie jeszcze szybsze
Nowe instalacje zastąpią funkcjonującą od ponad 50 lat linię 220 kV. Co więcej, tworzona obecnie sieć przesyłowa poprawi też warunki wyprowadzenia mocy z Elektrowni Turów po jej rozbudowie o nowy blok o mocy 480 MW, a także zwiększy się pewność zasilania odbiorców indywidualnych oraz podmiotów gospodarczych, w tym największego odbiorcy w regionie – KGHM. Dla inwestycji PSE pozyskały już decyzję środowiskową i pierwszą decyzję lokalizacyjną. Oddanie do eksploatacji nowej infrastruktury przesyłowej zaplanowano na 2025 r. Przewidywany koszt tego projektu to blisko 400 mln złotych.
Zakładamy, że po ich ukończeniu, w okolicach 2028 r., powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski, który zapewni niezawodne zasilanie, nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach
Województwo Dolnośląskie pod względem udziału w tworzeniu PKB gospodarki narodowej plasuje się na czwartym miejscu w kraju (8,1% ogółu). Jednocześnie jest też trzecim – po Mazowszu i Górnym Śląsku – regionem pod względem całkowitego zużycia energii elektrycznej. Rocznie zużywa się tu ok. 13,4 TWh, a spory udział mają w tym sektor przemysłowy i usługi.
Zobacz: Orlen i Energa stworzą największą sieć stacji ładowania aut elektrycznych
Dodaj komentarz