REKLAMA

Choroby oczu – na jakie symptomy należy zwrócić szczególną uwagę?

Autor: Materiał promocyjny · Zdjęcia: · Dodane: 14 listopada 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zaburzenia widzenia i choroby oczu to jedne z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych, które mogą uniemożliwić prowadzenie auta. W wielu przypadkach duże znaczenie dla skuteczności leczenia ma czas postawienia diagnozy i wdrożenia postępowania terapeutycznego. Zobacz, jakie objawy powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty!

W większości przypadków, skorygowanie krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu pozwala uzyskać prawo jazdy. Wymagane jest jednak, aby obuoczna ostrość wzroku po korekcji wynosiła co najmniej 0,5, a pole widzenia było nie mniejsze niż 120° (50° na lewo i prawo, 20° w górę i w dół). Dla kierowców zawodowych obowiązują dodatkowe kryteria. Maksymalna dopuszczalna wada wzroku dla prawa jazdy kategorii C i D to ±8 dioptrii, a obuoczna ostrość widzenia po korekcji nie może być niższa niż 0,8. Kierowcy zawodowi muszą również posiadać szersze pole widzenia (minimum 160°, co najmniej 70° na lewo i na prawo, oraz 30° w górę i w dół) oraz prawidłowe rozpoznawanie barw, w tym czerwonej, zielonej i żółtej. Sęk w tym, że oczy narażone są na szereg innych chorób, mogących zawężać pole widzenia, a tym samym skuteczność za kierownica.

Okulista online – kiedy warto się z nim skontaktować?

Wiele problemów dotyczących oczu można skonsultować podczas rozmowy telefonicznej lub czatu z lekarzem. Nawet jeśli, podczas takiej wizyty nie będzie możliwe przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, to lekarz zasugeruje dalsze postępowanie. Konsultacje online z okulistą można odbyć za pośrednictwem strony Halomed.pl. Terminy oczekiwania są bardzo krótkie, a porady można uzyskać niemal od ręki.

Z telewizyty mogą także skorzystać osoby, które stale przyjmują leki. Okulista online może wystawić e-receptę i doradzić w kwestii leczenia. W przypadku pojawienia się nagłych dolegliwości możliwe jest też wystawienie L4 podczas konsultacji przez internet.

Pogorszenie widzenia – jakie objawy warto skonsultować z okulistą online?

Problemy ze wzrokiem często są przez długi czas ignorowane. Jednak objawy takie jak:

  1. pogorszenie ostrości widzenia,
  2. mroczki,
  3. jasne rozbłyski,
  4. zniekształcenia obrazu,
  5. podwójne widzenie,
  6. problemy z czytaniem,
  7. nadwrażliwość na światło,

mogą być związane z rozwijającymi się wadami wzroku i warto je skonsultować ze specjalistą. Im wcześniej zostaną wykryte, tym szybciej można wdrożyć różne metody korekcji wzroku, które mają wpływ na poprawę codziennego funkcjonowania.

Z jakimi jeszcze problemami warto udać się do okulisty?

Pogorszenie widzenia, to nie jedyne schorzenie związane z narządem wzroku. Ze specjalistą warto skonsultować także wszystkie objawy bólowe obejmujące okolice oczu. Mogą one przybierać postać bolesnego pulsowania, kłucia czy pieczenia. Niepokojące są też wszelkie zmiany wyglądu gałki ocznej i tkanek ją otaczających. Wizytę u okulisty warto zarezerwować, jeśli zauważysz np. obrzęk, zaczerwienienie, czy rozmaite zmiany skórne w okolicy powiek. Istotne są również zmiany koloru – zarówno w obrębie gałki ocznej, jak i tęczówki. Z porady okulisty trzeba również skorzystać w przypadku różnych urazów gałki ocznej np. bolesnych zadrapań, ciała obcego, czy uderzeń. Niektóre z tych problemów mogą wręcz wymagać natychmiastowej pomocy medycznej.

Choroby oczu związane z wiekiem

Można spotkać się z opinią, że postępujące wraz z wiekiem pogorszenie wzroku jest zjawiskiem naturalnym. Jednak problemy z widzeniem u osób starszych również można skutecznie leczyć. Schorzenia takie jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej wymagają odpowiedniej diagnostyki i podjęcia właściwej terapii.

Zobacz: Prawo jazdy – jaka wada wzroku jest dopuszczalna?

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności