REKLAMA

Orlen i Energa stworzą największą sieć stacji ładowania aut elektrycznych

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Orlen · Dodane: 15 marca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Energa i Orlen łączą się, czego efektem rozszerzenie stacji ładowania aut elektrycznych do ponad 400 obiektów. Tym samym Grupa ORLEN stanie się liderem elektromobilności w Polsce pod względem infrastruktury ładowania.

Na chwilę sięc ORLEN Charge obejmuje 86 stacji ładowania aut elektrycznych, które są własnością PKN ORLEN. Stacje wyszukuje się i opłaca za pomocą aplikacji mobilnej na smartfony. Plany koncernu są jednak zacznie szersze, a jego przedstawiciele zapewniają, że w ciągu najbliższych miesięcy oprogramowanie zacznie obsługiwać również stacje zarządzane przez Energę Obrót. Wszystko z uwagi na przejęcie koncernu przez Orlen.

Energa i Orlen – największa sieć stacji ładowania aut

Energa Obrót posiada własną sieć, obejmującą 53 ogólnodostępne stacje ładowania, zlokalizowane przede wszystkim w północnej Polsce. Blisko połowa z nich to stacje szybkiego ładowania DC. Wdrożenie do systemu ORLEN Charge będzie obejmować również 279 stacji w ośmiu miastach północnej i środkowej Polski: Koszalinie, Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Olsztynie, Włocławku, Elblągu i Płocku. Stacje są tam budowane przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego – w tym przypadku Energę Operatora – na mocy przepisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Po wybudowaniu zostaną one przekazane na rok wyznaczonemu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki operatorowi ogólnodostępnych stacji ładowania (OOSŁ), którym ma być spółka Energa Obrót. W przypadku sześciu miast (Gdynia, Olsztyn, Płock, Toruń, Koszalin i Elbląg) Energa Obrót została już wyznaczona na rok jako OOSŁ przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W pozostałych dwóch przypadkach decyzje zostaną wydane w najbliższym czasie. Będzie to 271 stacji ładowania AC o mocy 2x22kW, wyposażonych w dwa punkty ładowania oraz osiem stacji DC/AC o mocy 50kW dla złącz DC i 22 kW dla złącz AC.

Okres przejściowy

Stacje stawiane obecnie przez Energę Operator, po przekazaniu Enerdze Obrotowi, jako OOSŁ będą od razu działać w ramach systemu ORLEN Charge. Pierwsze tego typu stacje zostaną już niebawem uruchomione w Koszalinie. Z kolei na stacjach własnych Energa Obrót nowy system wprowadzany będzie stopniowo, w miarę rekonfiguracji kolejnych urządzeń. Cały proces zająć może do trzech miesięcy.

Stacje już działające w ramach ORLEN Charge będzie można rozpoznać po odpowiednich oznaczeniach i znajdujących się na nich nowych instrukcjach obsługi. Co ważne, do momentu przeniesienia wszystkich stacji Energi do wspólnego środowiska informatycznego, wszystkie z nich będą objęte okresem przejściowym. W tym czasie można będzie ładować na nich pojazdy w formule plug&charge, czyli za darmo i bez konieczności autoryzacji przez aplikację lub z pomocą karty RFID. Po wdrożeniu wszystkich stacji Energi do wspólnego środowiska informatycznego, korzystanie z nich będzie odbywać się na takich samych zasadach, jak w przypadku wszystkich innych urządzeń objętych systemem Grupy ORLEN. Szczegółowe zasady korzystania z ORLEN Charge znajdują się na stronie orlencharge.pl.

Zobacz: Ładowanie auta elektrycznego w 10 minut? Testy trwają!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności