REKLAMA

Nowe fotoradary w Polsce! Kosztują krocie i mają nowe funkcje

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 18 listopada 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak wynika z informacji do jakich dotarł portal Infor, w Polsce będzie mieć miejsce poważna i zakrojona na dużą skalę modernizacja fotoradarów. Z początkiem listopada została podpisana umowa na ten cel pomiedzy GITD a wykonawcą. Łącznie zostanie zmodernizowanych, a w zasadzie wymienionych prawie 150 fotoradarów. Oczywiście to potrwa, a po drugie, będzie bardzo drogie.

Nie da się ukryć, że wymiana fotoradarów to operacja długotrwała i kosztowna. Trzeba będzie zastąpić nowymi modelami aż 147 fotoradarów starego typu. A to potrwa do stycznia 2024 roku. I będzie przebiegać dwuetapowo. Koszt pierwszej wymiany ma wynieść 18 101 762,40 zł brutto, a drugiej 17 866 131,30 zł brutto. Łącznie nowe radary będą nas kosztować prawie 36 mln zł (35 967 893,70 zł)! Jednak trzeba liczyć się z tym, że mogą pojawić się zmiany, z uwagi chociażby na inflację, która nie zwalnia tempa.

Nowe fotoradary i ich nowe funkcje

Jak informuje Infor, fotoradary dostarczy francuska firma IDEMIA. Jej urządzenia będą bowiem wykrywać nie tylko przekroczenia prędkości, ale też przejazdy na czerwonym świetle czy nawet mają być stanie dostrzegać zabronioną trajektorię jazdy. W rezultacie będzie można po prostu dostać większy mandat, za większą liczbę wykroczeń. A to właśnie przestarzała elektronika jest jednym z głównych powodów wymiana fotoradarów. Starsze, ponad 10-letnie egzemplarze nie radzą sobie dobrze w warunkach ograniczonej widoczności, a zapisane zdjęcia są często zupełnie nieczytelne. A to oczywiście oznacza utratę potencjalnych wpływów do budżetu (i brak kary dla kierowcy).

Większość nowych radarów zastąpi stare modele. Ale 20 masztów powstanie w miejscach dotychczasowych fotoradarów, ale o nieco zmodyfikowanej pozycji, lepiej przemyślanych. Najwięcej nowych urządzeń będzie pracować w województwie wielkopolskim (21 szt.),  mazowieckim (18 szt.), małopolskim i lubelskim (po 13 szt.). Najmniej zmodernizowanych urządzeń stanie m.in. na terenie województw świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz łódzkiego (po 6 szt.), opolskiego (5 szt.) oraz śląskiego i dolnośląskiego (4 szt.)

Zobacz: Akustyczne fotoradary mierzące głośność wydechu? Pierwsze już działają!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności