REKLAMA

Czy za niezapłacony mandat można trafić do BIK? Sprawdzamy!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 28 kwietnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Niezapłacony mandat karny grozi wpisem do BIK – takie opinie krążą w sieci na niejednym forum. Czy to prawda? Postanowiliśmy to sprawdzić, aby mieć pewność i uciąć wszelkie spekulacje na ten temat. Bo konsekwencje wpisania osoby do BIK są poważne i rodzą sporo problemów.

Wiele osób ma bardzo negatywne wyobrażenia dotyczącego tego, czym jest BIK. Tak naprawdę BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to „magazyn” danych o historiach kredytowych klientów. W BIK można znaleźć informacje pochodzące z banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz firm pożyczkowych. To co nie każdy wie, w bazie BIK przechowywane są zarówno dane pozytywne (kredyty spłacane terminowo) jak i negatywne (dotyczące opóźnień w spłacie zobowiązań). Zatem najważniejszy jest charakter wpisu jaki widnieje na temat danej osoby czy firmy, a nie tylko to, że wpis ten się tam znalazł.

Nieopłacony mandat a wpis do BIK

Wokół BIK-u narosło sporo fikcyjnych teorii i mitów. Brak wiedzy na temat tego, czym jest BIK spowodował, że w oczach przeciętnego Kowalskiego posiadanie jakichkolwiek zobowiązań finansowych oznacza wpis do BIK. Z kolei wpis to dla nich ściana nie do pokonania w drodze po pożyczkę, raty itd. Nawet znalezienie nowej pracy jest ich zdaniem utrudnione jeśli osoba posiada wpis do BIK. Dlatego niezapłacony mandat policyjny (kredytowany) to w ich opinii gwarancja wpisu do BIK. I z takimi teoriami można spotkać się na wielu forach. Niestety, mało mają one wspólnego z rzeczywistością.

Zobacz: Ponad 650 tys. mandatów z fotoradarów! Rekordzista jechał ponad 200 km/h!

Trzeba powiem wiedzieć, że jeśli dane osoba posiada zobowiązania z tytułu nieterminowo spłacanych kredytów czy pożyczek, to faktycznie będzie mieć z tego tytułu problemy, jeśli zechce np. wystąpić o dodatkowe raty na jakiś produkt czy usługę. Ale nieopłacony mandat karny (kredytowany), to należność publicznoprawna, a te nie są zgłaszane do rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej. Zatem nawet jeśli mandat policyjny nie zostanie opłacony w ustawowym terminie, to osoba nim ukarana nie trafi z tego powodu do BIK. Zatem nie powinna mieć ona dodatkowych problemów z tego tytułu w kontekście uzyskania pozytywnego wniosku kredytowego czy ratalnego. Ale nieopłacony mandat karny może nieść inne problemy. Śledząc nasz portal na pewno się o nich dowiesz.

Zobacz: Brak możliwości nieprzyjęcia mandatu jest niekonstytucyjny!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności