REKLAMA

Ponad 650 tys. mandatów z fotoradarów! Rekordzista jechał ponad 200 km/h!

Autor: Rankomat.pl · Zdjęcia: Rankomat.pl · Dodane: 22 kwietnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ilu mandatów wystawiono z fotoradarów w Polsce w 2020 roku? Ponad 650 tysięcy! Rekordzista przekroczył dopuszczalną prędkość o 142 km/h. I pamiętajcie, że dane te obejmują tylko stacjonarne fotoradary, bez danych z nieoznakowanych radiowozów czy pomiarów drogowych.

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali dance dotyczące mandatów wystawionych w wyniku działania fotoradarów. Wynika z nich, że w 2020 r. liczba  takich mandatów zmniejszyła się o 61 tys. w porównaniu do 2019 r. Duży wpływ na to miał spadek ruchu na drogach podczas pierwszej i drugiej fali pandemii koronawirusa. Mimo to było ich więcej niż w 2018 (o 224 tys.) i 2017 roku (o 241 tys.). Jednocześnie w 2020 r. rejestratory przejazdu na czerwonym świetle wykryły o 7 tysięcy więcej przewinień niż w 2019 roku (łącznie 40 tys. przypadków). Pomimo działającej sygnalizacji i braku prawa przejazdu, kierowcy najczęściej nie zatrzymywali się w Mrokowie (8 tys.) i Jabłonnej (4,3 tys.). Obie miejscowości są zlokalizowane w województwie mazowieckim.

Najwięcej piratów drogowych na Mazowszu

W 2020 r. stacjonarne fotoradary największą liczbę kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość, zarejestrowały w Warszawie na ulicy Grójeckiej (18,5 tys.), a także w Gliwicach (16 tys.) oraz Prandocinie (15,7 tys.). Natomiast mobilne urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, najczęściej na zbyt szybkiej jeździe przyłapały kierujących w Lubinie (15,7 tys.), na odcinku Iskrzynia-Krościenko Wyżne (10,4 tys.) i w Sochaczewie (9,5 tys.).

W 2020 r. fotoradar zarejestrował rekordowe przekroczenie prędkości 15 marca w Ligocie Górnej w województwie opolskim. Kierowca przy ograniczeniu do 70 km/h, pędził samochodem 212 km/h. W efekcie przekroczył dozwoloną prędkość o 142 km/h. Jednak w 2018 r. fotoradar wykrył kierowcę pędzącego 221 km/h w miejscowości Załuzie w województwie mazowieckim. Przy ograniczeniu do 60 km/h, przekroczył dozwoloną prędkość o 161 km/h.

Ile jest fotoradarów w Polsce?

W 2020 r. w całej Polsce były zlokalizowane 434 stacjonarne fotoradary. Tak wynika z danych Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Jest to komórka organizacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD).

Oprócz stacjonarnych fotoradarów CANARD do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych wykorzystuje również 29 mobilnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pojazdach, a także 30 do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Ponadto Centrum dysponuje też 20 rejestratorami przejazdu na czerwonym świetle.

Czy piraci drogowi zapłacą więcej za ubezpieczenie OC?

Wkrótce piraci drogowi mogą jeszcze głębiej sięgnąć do kieszeni. Obecnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Infrastruktury, pracują nad podwyższeniem wysokości mandatów karnych, oraz możliwością powiązania składek polis OC z punktami karnymi za niektóre wykroczenia. W efekcie kierowcy często karani przez policję będą musieli również więcej zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu.

Zobacz: Rekordowe przekroczenia prędkości przez kierowców w Polsce!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Derekkaczor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Derek
Gość
Derek

inżynierowie odpowiadający za projektowanie skrzyżowań które jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w ruchu zamiast stosować przeprojektowanie skrzyżowań w celu stosowania technik spowalniających ruch wskazują zarządcy drogi aby nie wchodził w koszty przeprojektowania tylko zainstalował urządzenie pomiarowe które zwróci sie w krótkim czasie. W PL niestety zarobek na czym się da przez naszych wybrańców jest kluczowym czynnikiem. Nikt nie dba o moje i wasze bezpieczeństwo tylko dba o statystykę wyciągania kasy ze społeczeństwa. W moim kraju czuję się jak Szkot w Brytanii za panowania różnych monarchów. Kierujący widząc taką przestrzeń na drodze jak to BMW z prędkością z obrazka dostosowuje… Czytaj więcej »

kaczor
Gość
kaczor

Od jakiś 10 lat jeżdżę non stop 200-220 kmh na autostradzie. Nic specjalnego się nie dzieje poza Tirami blokujacy drogę.

Aktualności