Ostatnia czyli 7 runda Mistrzostw Polski Rallycross w Słomczynie!

Autor: Marcin Maksymiuk · Zdjęcia: Marcin Maksymiuk · Dodane: 26 października 2021
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Słomczyn był finałową areną Mistrzostw Polski Rallycross i Pucharu Polski Autocross w 2021 roku. Odbyła się tutaj ostatnia, 7 runda zawodów MPRC oraz 5 runda PPA. Oto jej wyniki i klasyfikacja końcowa sezonu 2021.

Ostatnie, finałowe rundy Mistrzostw Polski Rallycross oraz Pucharu Polski Autocross odbyły się 23 i 24 października na Autodromie w Słomczynie. Jak to w Słomczynie przy okazji weekendowych zawodów nie obyło się bez deszczu. Pierwsza sobotnia kwalifikacja odbywała się przy padającym deszczu. Od drugiej kwalifikacji nie padało, ale tor cały czas był mokry. W niedzielę nie padało a popołudniu wyszło nawet słońce. Wielu zawodników miało nie lada dylemat, jakie zastosować opony. Sezon składał się z siedmiu rund. Autodrom Słomczyn gościł zawodników najczęściej, bo aż trzy razy. Nowy, znakomity tor w Poznaniu dwa razy. Dodatkowo odbyły się dwie rundy zagraniczne. Jedna na Słowackim torze Slovakia Ring, a druga na torze Sosnova w Czechach.

SC Cup

Alan Czyż z kwalifikacji na kwalifikacje jechał coraz szybciej. Wygrał czwartą kwalifikację, półfinał B oraz finał. Na koniec sezonu Alan zajmuje siódmą pozycję. Kwalifikacje oraz półfinał A wygrywa Łukasz Grzybowski. W finale Łukasz przyjeżdża na drugim miejscu ale nie przeszkadza mu to w zdobyciu tytułu Mistrza Polski Rallycross 2021 w klasie SC Cup. Wice Mistrzem zostaje Bartłomiej Mirecki a II Wice Mistrzem Michał Wrzosek.

SC Cup
miejsce zawodnik auto punkty
1 Alan Czyż Fiat Seicento 27
2 Łukasz Grzybowski Fiat Seicento 27
3 Michał Wrzosek Fiat Seicento 21

Smaczku w klasie SC Cup dodał Damian Litwinowicz. II Wice Mistrz Polski z 2017 roku, zawodnik jeżdżący na co dzień w Mistrzostwach Europy samochodem Audi A1 w klasie Super1600, postanowił na zakończenie sezonu powrócić do korzeni i wystartować w klasie SC Cup. Obserwowaliśmy więc bardzo ciekawy pojedynek doświadczonego zawodnika z 15-letnim tegorocznym debiutantem Mateuszem Maksymiukiem.

Obaj zawodnicy dwukrotnie spotkali się w  kwalifikacjach i szczerze mówiąc, te dwa biegi przysporzyły w naszej redakcji tyle samo emocji co wyścig finałowy. Nastolatek wspierany przez naszą redakcję dwukrotnie okazał się lepszy od Litwinowicza i wygrał swój czwarty bieg kwalifikacyjny po wspaniałej i zaciętej walce. Mateusz zakończył tą rundę na 29 miejscu. To samo miejsce zajął w klasyfikacji rocznej w której startowało 53 zawodników. Zdobył pierwszy punkt w swoim pierwszym niepełnym sezonie, wygrał kilka biegów kwalifikacyjnych, a przede wszystkim zebrał bezcenne doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłym sezonie.

RWD Cup

Mistrz Polski klasy RWD Cup Jarosław Frydrych, który zdobył tytuł na poprzedniej rundzie nie wystartował w zawodach, oglądał je z trybun. Wszystkie cztery kwalifikacje, półfinał A oraz finał wygrał Mariusz Szczepański, zdobywając tym samym tytuł Wice Mistrza Polski klasy RDW Cup.

RWD Cup
1 Mariusz Szczepański BMW 318IS 30
2 Igor Sokulski BMW E36 26
3 Karol Wyka BMW E36IS 22

Drugie miejsce w zawodach zajmuje Igor Sokulski, a trzecie Karol Wyka. Michał Genstwa, II Wice Mistrz Polski w tej klasie, zajął czwarte miejsce w zawodach.

Super National

Roman Castoral (Opel Astra OPC) wygrywa kwalifikacje, półfinał A oraz finał co dało mu zwycięstwo w zawodach, ale nie w całych mistrzostwach. Mistrzem Polski w klasie Super National został Jakub Kowalczyk (Honda Civic). Sympatycznemu, młodemu kierowcy to mistrzostwo nie przyszło łatwo.

3 GIGI BMW E36 16

W sobotę podczas trzeciej kwalifikacji, silnik w jego Hondzie dokonał żywota. Z tłoków nie było co zbierać,  silnik nie nadawał się naprawy. Cała ekipa spisała się na medal – złoty medal. Znaleźli auto z pasującym silnikiem, wyciągnęli go i włożyli do Hondy. Cała operacja odbyła się w ciągu kilkunastu godzin.

Super Cars

Nie zobaczyliśmy w finałowej rundzie Zbigniewa Staniszewskiego, który zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski w poprzedniej rundzie. Marcin Gagacki (Oponeo Motorsport – Ford Fiesta RX) wygrywając zawody wskoczył na drugie miejsce w Mistrzostwach Polski. Drugie miejsce w zawodach zajął litewski zawodnik Ronalds Baldins (Ford Focus MK3).

3 Maciej Manejkowski Ford Fiesta Proto RX 21

Maciej Manejkowski, który na ostatnią rundę zmienił kategorię na najwyższą, osiągając w swojej Fieście Proto  460KM i 730Nm, rzutem na taśmę zajął trzecie miejsce w zawodach i tym samym został II Wice Mistrzem Polski w klasie Super Cars. Za Maćkiem ze stratą jednego punktu na czwartym miejscu zawodnik Oponeo Motorsport, Dariusz Toplewski (Ford Fiesta RX).

Zobacz: W Słomczynie rozegrano 5 rundę MPRC i 4 rundę PPAC!

Zajęcie przez Manejkowskiego trzeciego miejsca w tej klasie jest o tyle zaskakujące, gdyż nie dysponuje on tak dużym budżetem i zapleczem jak zawodnicy Oponeo, którzy ten sezon startowali również w Mistrzostwach Europy. Tym bardziej, iż Ford Fiesta Proto, którym ściga się Maciej został zaprojektowany i zrobiony w ciągu kilku miesięcy przez Maćka przy współpracy min. z Marcinem Radeckim. Wielkie brawa dla tego zawodnika!

Puchar Polski Autocross

Ronalds Baldins (Speedcar Xtream), zawodnik który startował Fordem Focusem w klasie Super Cars, wystartował również w Autocrossie i wygrał te zawody. Na drugim miejscu przyjechał Maciej Laskowski (Semog Bravo) a na trzecim Mateusz Koselski (Oponeo Motorsport – Speedcar Xtream).

Autocross 5 runda PPA
1 Ronalds Baldins Speedcar Xtream 25
2 Mateusz Koselski Speedcar Xtream 22
3 Maciej Laskowski Semog Bravo 20

Zdobywcą Pucharu Polski Autocross został Mateusz Koselski. Za zawodnikiem Oponeo zdobywając drugie miejsce w PPAC uplasował  się Maciej Laskowski a na trzecim miejscu w klasyfikacji rocznej Mariusz Andrych (Life-Live TN5).