Jazda na popularny zimny łokieć ma w pewnych kręgach wielu sympatyków. Podobno ułatwia cyrkulację powietrza w autach niewyposażonych w klimatyzację oraz dodaje +10 do szpanu na dzielnicy. Jednak czy taki sposób prowadzenia samochodu jest zgodny z prawem? Czy za jazdę na zimny łokieć grozi mandat?
Jazda na zimny łokieć jest najbardziej popularna na południu Europy, gdzie stanowi element kultury jazdy. Jest to również zrozumiałe ze względu na panujące tam warunki pogodowe. I właśnie we Włoszech postanowiono rozprawić się z takim zjawiskiem.
Mandat za zimny łokieć
Mandat w wysokości od 41 do 168 euro grozi we Włoszech kierowcom, którzy prowadzą samochód z ręką wystawioną za okno. We włoskim Kodeksie Drogowym nie ma co prawda artykułu zakazującego kierowcom takiej praktyki, przepisy mówią jednak wyraźnie, że od wszystkich użytkowników dróg oczekuje się zachowania, które nie będzie stanowić zagrożenia lub przeszkody dla ruchu, a także przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Zobacz: Mandat dla właściciela auta za niewskazanie kierującego
W świetle włoskich przepisów prowadzący samochód musi zawsze sprawować nad nim kontrolę i być w stanie wykonać wszystkie manewry konieczne dla zachowania bezpieczeństwa. Jak podkreśla włoska policja ręka wystawiona za okno to uniemożliwia.
Zobacz: Mandat za zdjęcie z fotoradaru straży miejskiej po 1 stycznia 2016 roku
Ponadto kierowca musi mieć pełną swobodę ruchu, by móc wykonywać wszystkie manewry w trakcie jazdy. Z włoskich przepisów pośrednio wynika również, że kierowcy mają obowiązek prowadzenia auta obiema rękami. Choć ten przepis dotyczy przede wszystkim zakazu rozmowy przez trzymany telefon komórkowy, można posłużyć się nim również wtedy, gdy lewa ręka kierowcy wystawiona jest za okno. Duża rozpiętość wysokości kary zależy od tego, którym z przepisów posłuży się policja drogowa wypisując mandat.
Zimny łokieć a polskie prawo
Polskie przepisy dotyczące ruchu drogowego nie wskazują wprost konsekwencji jazy na zimny łokieć. Jak dotąd nie słyszy się również doniesień o mandatach dotyczących wyłącznie zimnego łokcia. Należy się jednak spodziewać, że w ślad za swoimi włoskimi odpowiednikami, polscy policjanci również zaczną karać za takie zachowanie.
Zobacz: Bezdech senny – odebranie prawa jazdy za chrapanie
Już w tym momencie, zachowanie takie można byłoby podciągnąć pod naruszenie obowiązków dotyczących kierujących pojazdami. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że zimny łokieć może opóźnić czas reakcji, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Warto pamiętać jednak o tym, że mamy prawo nie zgodzić się z Policjantem i odmówić przyjęcia mandatu. O tym jak to zrobić, piszemy w poniższym artykule:
Zobacz: Odmowa przyjęcia mandatu – co robić dalej?
Dodaj komentarz