Paraplegia czyli schorzenie neurologiczne polegające na niedowładzie pary kończyn, to często skutek urazu kręgosłupa po wypadku samochodowym. Ford prezentuje symulator wyścigowy mający poprawić leczenie paraplegii i innych urazów kręgosłupa.
Osoby, które doznały uszkodzenia kręgosłupa często muszą przejść długą fazę rehabilitacji. Oprócz wyzwania fizycznego, często muszą również zmierzyć się z własnymi obawami przed ponownym prowadzeniem samochodu. Aby pomóc pacjentom pokonać te przeszkody, Ford Spain, Fundación ONCE i Team Fordzilla we współpracy z firmą Hi-Speed Simulators opracowali nagradzany symulator wyścigowy. Ten symulator jest obecnie wykorzystywany w szpitalu dla osób z paraplegią w Toledo, Hiszpania. Działa on jako narzędzie terapeutyczne, które pomaga pacjentom pokonać zarówno przeszkody fizyczne, jak i psychiczne.
Symulator dla pacjentów z urazami kręgosłupa
Symulator wykorzystuje te same rozwiązania, które Ford Adapta stosuje w pojazdach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki temu pacjenci mogą bezpiecznie poruszać się po wirtualnych trasach i poczuć się jak za kierownicą. Symulator umożliwia naukę korzystania z dostosowanych elementów układu kierowniczego, na przykład specjalnych obręczy, które umożliwiają przyspieszanie i zwalnianie bez konieczności używania pedałów.
Korzystanie z symulatora w bezpiecznej wirtualnej przestrzeni pozwala pacjentom zbudować pewność siebie i odzyskać poczucie bezpieczeństwa za kierownicą, zanim wrócą do prowadzenia pojazdów w rzeczywistych warunkach. Obecnie symulator jest stałym wyposażeniem narodowego szpitala dla osób z niedowładem kończyn, gdzie pomoże osobom z urazami kręgosłupa przygotować się fizycznie i psychicznie do powrotu za kierownicę samochodu.
Paraplegia – przyczyny i leczenie
W 1974 roku otwarty został Narodowy Szpital dla Paraplegików w Toledo, który pełni rolę krajowego ośrodka specjalistycznej opieki, badań i stałego kształcenia w obszarze urazów rdzenia kręgowego. Oprócz zapewniania leczenia, szpital rozwija również różne inicjatywy i projekty mające na celu poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych. Działania te obejmują wsparcie w dziedzinie sportu, integracji społecznej, zawodowej i rodzinnej, w celu normalizacji codziennego życia osób dotkniętych niepełnosprawnością.
Paraplegia jest neurologicznym schorzeniem, które powoduje upośledzenie funkcji sensorycznych pary kończyn, najczęściej dolnych. Przyczyną tego schorzenia jest uszkodzenie rdzenia kręgowego w odcinku piersiowym lub lędźwiowym kręgosłupa. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do uszkodzenia rdzenia, takich jak:
- urazy i wypadki komunikacyjne: stanowią one aż 50% wszystkich przypadków paraplegii. Dotyczą głównie mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat.
- dziedziczna paraplegia spastyczna: jest to rzadka choroba genetyczna, która powoduje uszkodzenie dróg piramidowych. Dotyka około 3 na 100 000 osób i może objawiać się w różnym wieku, a jej objawy rozwijają się stopniowo.
- mózgowe porażenie dziecięce.
- udar mózgu.
- gruźlica.
- kiła.
- guzy rdzenia kręgowego.
- stwardnienie rozsiane: w przypadku zaawansowanych zmian demielinizacyjnych.
- choroba Heinego-Medina, czyli wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego.
Wszystkie te przyczyny mogą prowadzić do upośledzenia funkcji kończyn i wystąpienia paraplegii u pacjentów. Choć paraplegia jest często nieuleczalna, to wszystko zależy od konkretnego przypadku i szybkości podjęcia leczenia. Fizjoterapia jest kluczowym elementem leczenia osób z niepełnosprawnością, ze względu na ograniczone możliwości terapeutyczne. Jej celem jest utrzymanie masy mięśniowej, regeneracja włókien mięśniowych i zapobieganie przykurczom. Wprowadzenie rehabilitacji jak najwcześniej po diagnozie lub urazie jest istotne. Wczesna fizjoterapia nie tylko zmniejsza objawy neurologiczne, ale również pomaga w ich skutecznej kompensacji. Rodzaj ćwiczeń dostosowuje się do stanu ogólnego pacjenta, siły mięśniowej i diety.
Zobacz: Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dofinansowanie na zakup auta
Dodaj komentarz