REKLAMA

Chiny testują drogi magnetyczne dla aut osobowych

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 5 października 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Samochody magnetyczne? Chiny sprawdzają, czy drogi magnetyczne, po których mogłyby poruszać się auta na poduszce magnetycznej, to tylko mrzonka, czy realny pomysł. Stworzona w tym celu magnetyczna droga ekspresowa już gości pierwsze auta nowej generacji.

Naukowcy z Southwest Jiaotong University postanowili przenieść system transportu magnetycznego na drogę. W prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach została przygotowana specjalna droga ekspresowa, wyposażona w tzw. szynoprzewód, który umożliwia przejeżdżającym po niej pojazdom zawisanie około 3,5 centymetra nad drogą, dzięki zainstalowanym w w ich podłogach magnesom trwałym. Tego typu rozwiązanie spotkać można w szybkiej kolei Shinkansen, umożliwiającej jazdę z prędkością 500 km/h. Teraz pomysł ten ma zostać przeniesiony na auta.

Lewitujące samochody?

Pierwsze testy magnetycznych samochodów przeprowadzono na prawie ośmiokilometrowym odcinku korzystając z 8 typów pojazdów, ale tylko pięć aut było napędzanych wyłącznie energią elektryczną. Wszystkie pojazdy miały poruszać się z prędkością około 200 km/h, ale maksymalna ich szybkość na tego typu trasie to nawet 230 km/h. Technologia jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, a inżynierowie próbują w tym momencie zapanować m.in. nad problemem kołysania się aut w trakcie lewitowania na drogą.

Zobacz: Jak i z czego budowano dawniej drogi w Polsce?

Na tym etapie inżynierowie mieli za zdanie ocenić, czy tego typu pomysł jest możliwy do realizacji i ustalić sposób, w jaki należy zaprojektować tego typu drogi i towarzyszące im środki bezpieczeństwa. Według uczelni technologia może w przyszłości zwiększyć zasięg pojazdów elektrycznych, poprawić bezpieczeństwo ruchu i zapobiegać korkom. Ponadto zwiększyłaby ona żywotność pojazdów i ograniczyła jednocześnie ich zużycie, w tym zwłaszcza opon. Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii Jiangxi ulepszyli bowiem technologię magnesów – teraz wymagają ona znacznie mniejszej energii elektrycznej i emitują jednocześnie mniejsze promieniowanie.

Technologia magnetyczna w Chinach

Warto pamiętać, że chiński przemysł jest bardzo zaawansowany pod kątem kolei magnetycznych. W Transrapid Shanghai w Chinach działa 30-kilometrowa trasa, po której pociągi magnetyczne mogą poruszać się z prędkością do 430 km/h. Tymczasem chińscy naukowcy kontynuują badania nad tą technologią. Latem 2022 roku na południu kraju uruchomiono lewitujący pociąg „Sky Train”. Na dystansie 800 metrów i na wysokości prawie dziesięciu metrów Sky Train może przewieźć 88 pasażerów z prędkością do 80 km/h. W przyszłości trasa będzie miała 7,5 kilometra, a pociąg będzie mógł poruszać się z prędkością do 120 km/h.

Zobacz: Kto ponosi koszty sprzątania drogi po wypadku samochodowym?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Dante Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dante
Gość
Dante

Już widzę jak ktoś buduję antymagnes montuje gdzieś przy drodze i auta zaczynają fruwać xD to nie na prawa bytu

Aktualności