Czy nieopłacenie raty OC w terminie grozi karą? Czy ubezpieczenie OC jest ważne, mimo niezapłaconej raty za składkę? Jakie są konsekwencje nieopłacenia raty OC za samochód?
Większość kierowcy opłaca składki OC za samochód w dwóch ratach. Często z nadmiaru obowiązków zdarza się zapomnieć o terminie płatności drugiej raty. Czy pomimo niezapłacenia drugiej raty składki, ubezpieczenie OC nadal obowiązuje? Jakie są konsekwencje przegapienia terminu płatności drugiej raty składki OC?
Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC
Posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek posiadać aktualną polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Z ubezpieczenia OC pokrywane są szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez danego kierowcę pojazdu. Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdego kierowcy, który prowadząc samochód w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządził szkodę w związku z ruchem tego auta lub innego pojazdu.
Zobacz: Kradzież auta a autocasco – kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z AC?
Płatność drugiej raty ubezpieczenia OC
Umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawierane są z reguły na 12 miesięcy. Oznacza to, że umowa jest ważna przez 12 miesięcy, przy czym bez znaczenia jest czy kierowca opłacił tylko jedną ratę składki, czy też opłacił również drugą ratę. Oznacza to, że niezapłacenie drugiej raty składki nie powoduje, że umowa ta kończy się po przekroczeniu terminu na płatność drugiej raty. Umowa obowiązuje do końca okresu, na który została zawarta.
Zobacz: Najtańsze ubezpieczenie OC auta – ranking grudzień 2015
Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, w przypadku opłacania składki ubezpieczeniowej w ratach, niezapłacenie przez ubezpieczonego lub ubezpieczającego raty składki w terminie oznaczonym przez zakład ubezpieczeń nie powoduje ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Oznacza to również, że zakład ubezpieczeń nie może skorzystać z uprawnień określonych w przepisie artykułu 814 § 2 Kodeksu cywilnego i dokonać wypowiedzenia umowy ubezpieczenia.
Konsekwencją nieterminowego uiszczenia drugiej raty, jest konieczność zapłacenia przez właściciela pojazdu karnych odsetek za opóźnienie. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie opłacimy drugiej raty składki, umowa OC nie przedłuży się nam na kolejny okres, co jest częstym rozwiązaniem w zawieranych umowach ubezpieczenia.
Polityka ubezpieczycieli
Problemy w uzyskaniu od ubezpieczającego opłaty za drugą ratę składki stanowi ryzyko gospodarcze zakładu ubezpieczeń i stanowi jego strategię marketingową. Kierowca ma bowiem zagwarantowaną ochronę ubezpieczeniową na okres zapisany na polisie.
Co istotne dla kierowców, zakład ubezpieczeń nie ma prawa umieścić na druczkach polisy jakichkolwiek klauzul, które stanowiłyby, że umowa ubezpieczenia jest ważna jedynie po opłaceniu również drugiej raty składki w zakreślonym w umowie ubezpieczenia terminie. Takie klauzule umieszczone na polisie należy uznać za bezprawne, nie powodują one zakończenia umowy ubezpieczenia i mogą stanowić podstawę roszczeń wobec zakładu ubezpieczeń.
Zobacz: Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?
ubezpieczyciele i tak kombinuje i straszą że trzeba opłacić w terminie
12 rat to swietny pomysl
Czyli nie jest tak źle jak się zapomni czlowiek
Uff.dobrze że działa to ubezpieczenie