REKLAMA

Jakie koszty można pokryć z autocasco?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 18 października 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Koszty, które może pokryć polisa autocasco, a właściwie ich rodzaj, są uzależnione w największej mierze od zapisów umowy ubezpieczeniowej. Są jednak pewne standardy, które przeciętna polisa powinna spełniać. Na co zwrócić uwagę wykupując polisę autocasco auta?

Kierowca wykupujący ubezpieczenie autocasco może liczyć na zwrot kosztów naprawy samochodu lub zwrot jego wartości w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży. Czasem kierowca musi ponieść jeszcze inne koszty, np. koszty holowania auta do warsztatu lub najmu samochodu zastępczego. Jakie koszty można pokryć z ubezpieczenia AC?

Zobacz: Jakich szkód nie obejmuje ubezpieczenie AC?

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie autocasco kojarzy się przede wszystkim z pokryciem kosztów naprawy samochodu. Koszty te są, w zależności od ubezpieczyciela wyliczane metodą kosztorysową lub na podstawie faktur lub paragonów wystawionych przez warsztat. Należ jednak pamiętać, że wykazanie kosztów naprawy nie musi obowiązkowo polegać na przedstawieniu rachunków – gdy ich nie posiadamy, to właśnie dzięki metodzie kosztorysowej możemy uzyskać zwrot kosztów naprawy.

Na podstawie kosztorysu naprawy lub przedstawionych rachunków ubezpieczyciel zwraca poniesione koszty.

Drugą najważniejszą funkcją ubezpieczenia AC jest możliwość otrzymania odszkodowania równego wartości rynkowej samochodu w przypadku jego kradzieży. Określenie wartości rynkowej powinno być w szczegółowy sposób określone w warunkach umowy. Ubezpieczyciel, w ramach ubezpieczenia AC, ma również obowiązek zwrotu kosztów ratowania pojazdu, zapobieżenia szkodzie oraz zmniejszenia jej rozmiarów.

Ubezpieczenie AC – sprawdź umowę

W zależności od Ubezpieczyciela oraz od wykupionych dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych autocasco może obejmować dodatkowo koszty holowania pojazdu z miejsca zdarzenia, wynajmu pojazdu zastępczego oraz innych usług pomocowych.

Zobacz: Ubezpieczenie „anglika” – które OC jest najtańsze?

To jakie inne koszty oprócz naprawy i odszkodowania za kradzież pokryje ubezpieczyciel uzależnione jest od zakresu ubezpieczenia. Przed wystosowaniem roszczenia do ubezpieczyciela należy dokładnie przestudiować warunki umowy, by w zasadny sposób można było dochodzić pokrycia konkretnych kosztów przez zakład ubezpieczeń.

Utracone korzyści a ubezpieczenie AC

Przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności wykorzystują pojazdy z wykupionym ubezpieczeniem AC nie mogą domagać się od ubezpieczyciela pokrycia strat, które powstały wskutek braku możliwości użytkowania auta. Tak zwane utracone korzyści, jakie mogą powstać w związku z brakiem pojazdu, nigdy nie będą stanowiły podstawy do skorzystania z odszkodowania.

Zobacz: Kradzież auta a autocasco – kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z AC?

Wybór ubezpieczenia autocasco

Ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Oznacza to, że w systemie prawnym nie ma przepisów, które określałyby standardowy zakres takiego ubezpieczenia. Każdy ubezpieczyciel posiada więc w swojej ofercie ubezpieczenia oparte na innych podstawach i warunkach. Oznacza to, że ubezpieczenia AC są różne w zależności od proponującego je ubezpieczyciela. Decydując się na konkretne ubezpieczenie AC nie można kierować się wyłącznie jego ceną. Najważniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności jest zakres ubezpieczenia. Przez zakres ubezpieczenia określa się sytuacje, w których ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie oraz sytuacje kiedy ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty.

Zobacz: Strażak nie będzie mógł kierować motocyklem mając 18 lat

Wybierając AC warto porównać ofertę kilku zakładów ubezpieczyciela i wybrać taką, która najlepiej będzie pasowała do naszego sposobu użytkowania samochodu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności